معرفی جاهای دیدنی کرمانشاه | بهترین جاهای دیدنی کرمانشاه

جاهای دیدنی کرمانشاه + عکس

کرمانشاه یکی از بهترین شهر های ایران برای بازدید است و جاهای دیدنی کرمانشاه از دسته خاص ترین جاذبه های ایران هستند که در این مقاله با آنها آشنا می شوید.

جاهای دیدنی کرمانشاه، از ناب ترین و زیباترین مکان های ایران برای بازدید هستند. کرمانشاه، یکی از شهرهای تاریخی ایران، پر از جاذبه های تاریخی  و طبیعی است که هر کسی را مجذوب خود می کند. جاهای دیدنی کرمانشاه، از طبیعت بکر آن گرفته تا آثار به جا مانده از دوره های گذشته، همه و همه زیبایی این شهر تاریخی را دوبرابر کرده اند. در این مقاله، ما نگاهی به بهترین جاهای دیدنی کرمانشاه خواهیم داشت.

معبد آناهتیا

با ورود به استان کرمانشاه، اولین شهری که به آن وارد می‌شوید، شهرستان کنگاور است. در کنگاور مهم‌ترین بنای سنگی ایران پس از تخت‌ جمشید خفته است. معبدی باستانی که به نام آکروپولیس شرقی (معبد باستانی آتن در یونان) شناخته می‌شود. این معبد بر سکویی بلند بنا شده که به‌دلیل نبودن مستندات تاریخی کافی، قدمت آن نامشخص است، اما با توجه به شیوه‌ ساخت بنا، باستان‌شناسان بر این باورند که قدمت آن به دوران حکومت ساسانیان یا اشکانیان بازمی‌گردد.

جاهای دیدنی کرمانشاه

گوردخمه ها

کرمانشاه با پیشینه باستانی دیرینه اش دارای گنجینه ای از گوردخمه ها است. به راحتی می توان کرمانشاه را پایتخت گوردخمه های ایران دانست. در این منطقه 9 گوردخمه‌ از دوره های مختلف تاریخی و با معماری ویژه به جا مانده است. این گوردخمه ها شامل گوردخمه‌های دربند، گوردخمه سان‌رستم، گوردخمه روانسر، گوردخمه دیره، گوردخمه اسحاق‌وند، گوردخمه برناج، گوردخمه دکان‌داوود، گوردخمه برد عاشقان و گوردخمه شمس‌آباد است. در بسیاری از مناطق کرمانشاه این گوردخمه ها تحت تاثیر داستان شیرین و فرهاد به عنوان فرهاد تراش و فرهاد کن (فرای کن) شناخته می شوند.

جاهای دیدنی کرمانشاه

هرکول اشکانی

مجسمه هرکول بازمانده ای از دوران حکومت اشکانیان و سلوکیان بر ایران است که سال ۱۳۳۷ خورشیدی در یک پروژه عمرانی نزدیک کوه بیستون کرمانشاه کشف شد؛ مجسمه ای که سر آن دو بار دزدیده شده است.

باستان شناسان قدمت این مجسمه هرکول را به حدود سال ۱۵۰ پیش از میلاد نسبت داده اند؛ پیکره مردی برهنه با ریش و موی مجعد که به پهلوی چپ نیم خیز به آرنج تکیه کرده، درحالی که پیاله ای در دست چپ دارد، دست راست را روی پای راست قرار داده و پای چپ را تکیه گاه پای دیگر کرده است.

جاهای دیدنی کرمانشاه

بیستون

محوطه فرهادتراش یکی دیگر از جاهای دیدنی منطقه‌ی بیستون کرمانشاه است. بنا به روایت‌های قدیمی و محلی «خسرو پرویز» به فرهاد که عاشق «شیرین» بوده، دستور می‌دهد قسمتی از کوه را بتراشد. اما محققان باستان‌شناسی معتقدند این قسمت از دامنه کوه برای خلق اثر تاریخی دیگری تراشیده شده و متاسفانه نیمه‌کاره رها شده است.

به جز سنگ نوشته‌ها و حجاری‌های کوه‌ها، دو کاروانسرای «شاه‌عباسی» و «ایلخانی» نیز از جمله آثار تاریخی این منطقه هستند که متاسفانه از کاروانسرای ایلخانی چیزی به جز خرابه باقی نمانده است.

جاهای دیدنی کرمانشاه

طاق بستان

طاق بستان یکی از جولانگاه های پادشاهان عصر ساسانی بوده که دستور حجاری را بر دل کوه صادر کرده اند.  نقش برجسته های ساسانی که در نقاط مختلف ایران دیده می شوند، قدرت و ابهت شاهان این عصر را به رخ می کشند. آن ها هرکجا را که در تیررس نگاه ناظران بوده برای نمایش قدرت خود به آیندگان به کار گرفته اند. در ابتدا شاهان ساسانی نواحی اطراف تخت جمشید را برای تراشیدن تندیس های خود انتخاب می کردند، اما از زمان اردشیر دوم و شاهان پس از او، طاق بستان را که منطقه ای پرآب و سرسبز بود و در بین راه جاده ابریشم قرار داشت، جایگرین مناطق قبلی کردند.

جاهای دیدنی کرمانشاه

غار آبی قوری قلعه

غار قوری قلعه یکی از جاذبه‌های طبیعی استان کرمانشاه و از جاهای دیدنی روانسر به شمار می‌رود. این غار شگفت‌انگیز در ۲۵ کیلومتری شهر روانسر و در نزدیکی شهرهای جوانرود و پاوه قرار دارد. این غار در دامنه کوه شاهو از رشته‌کوه‌های زاگرس، در همسایگی روستای قوری قلعه جای گرفته و بر جاده روانسر-پاوه مشرف است. ارتفاع غار از سطح دریا ۱,۶۵۰ متر و ارتفاع دهانه آن حدود ۱,۲۰۰ متر است.

غار قوری قلعه بزرگترین غار آبی آسیا و طولانی‌ترین غار آبی ایران محسوب می‌شود. این غار هفتمین اثر طبیعی ثبت ملی شده ایران به شمار می‌آید و تحت حفاظت سازمان محیط‌زیست کشور قرار دارد.

جاهای دیدنی کرمانشاه

سراب صحنه

سراب صحنه یکی از زیباترین مناطق استان کرمانشاه می باشد. طبیعت زیبای این منطقه به خصوص در فصول بهار و تابستان مثال زدنی است و چشم هر بیننده را خیره می کند.

در مسیر جاده همدان به کرمانشاه و در فاصله 55 کیلومتری از شهر کرمانشاه، منطقه ای سرسبز و زیبا توجه شما را به خودش جلب می کند. این منطقه شهر صحنه است که سراب صحنه در آن قرار دارد و وجود چشمه ها و رودخانه ها در آن باعث شده تا طبیعتی سرسبز داشته باشد.

جاهای دیدنی کرمانشاه

مسجد شافعی ها

مسجد شافعی در کرمانشاه از زیباترین مساجد اهل سنت ایران است که با معماری زیبا و قدمت تاریخی خود که به سبک مساجد ترکیه ساخته شده است، یکی از مکان های دیدنی کرمانشاه به شمار می‌رود. این مسجد که توسط جمعی از خیرین اهل سنت در کرمانشاه احداث ‌شده است با معماری چشم‌نواز و زیبایش هر ساله گردشگران و مسافران تور کرمانشاه را محو در تماشای خود می‌کند. این مسجد از لحاظ معماری، نقطه‌ اوج معماری مساجد ایران در کرمانشاه به شمار می‌آید که با گلدسته‌های بلند و استوارش بر زیبایی شهر کرمانشاه افزوده است. همچنین نمای داخلی و گچ‌بری‌های مسجد شافی ها که مزین به آیات قرآن کریم است، روح معنوی خاصی به فضای مسجد بخشیده است. در محل کنونی مسجد شافعی‌ها، زائرسرایی قرار داشت که با همت و کمک تعدادی از مردمان خیر و مومن اهل سنت، به سرپرستی مرحوم حاج ملاسید حسین مسعودی در سال ۱۳۲۴ هجری شمسی در شهر کرمانشاه خریداری و احداث شده است. این مسجد زیبا در ۱۰۶۰ متر مربع زیر بنا ساخته شده که از معماری فوق‌العاده زیبا و اصیل اسلامی بهره‌مند گردیده و شما در بازدید از این مسجد زیبای کرمانشاه الگویی را می‌بینید که از مساجد کلاسیک عثمانی الهام گرفته شده است. 

جاهای دیدنی کرمانشاه

تکیه معاون الملک

تکیه معاون‌ الملک یکی از بناهای تاریخی شهر کرمانشاه است که با معماری و تزییناتی خیره‌کننده، نمونه‌ای کامل از هنر و فرهنگ ایران‌زمین را به رخ می‌کشد. این بنا در خیابان حداد عادل شهر کرمانشاه قرار دارد که قدیمی‌ها هنوز هم این محله را با نام قدیمی آن، یعنی آبشوران می‌شناسند. پیشینه‌ ساخت تکیه معاون الملک به دوره‌ قاجار و نزدیک به ۱۲۰ سال پیش بازمی‌گردد؛ زمانی که معماری ایرانی و اسلامی پیوندهای بیشتری با معماری غربی برقرار می‌کرد. این اثر باشکوه در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۹۴۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

جاهای دیدنی کرمانشاه

تکیه بیگلربیگی

تکیه زیبای بیگلربیگی از دیگر جاهای دیدنی کرمانشاه است که در بافت سنتی و تاریخی شهر قرار گرفته.

این تکیه نیز به یادگار مانده از دوران قاجار است و به دست شخصی به نام عبدالله خان بیگلربیگی بنا شده است. تکیه زیبای کرمانشاه دور تا دور در حیاطی باصفا با گلکاری‌ها و درختکاری‌های بی‌نظیر بنا شده و یک طرف حیاط را ساختمانی با ایوان و دو ستون سنگی بزرگ فرا گرفته است.

درهای تکیه که رو به حیاط دیدنی این بنا قرار گرفته‌اند با شیشه‌های رنگی و ارسی‌های چشم‌نوار خودنمایی می‌کنند. معماری تکیه بیگلربیگی بسیار تماشایی است و نقاشی‌های روی سنگ بر دیواره‌های آن با هنرمندی خاصی حک شده است که چشم را به خودش خیره می‌کند. این تکیه تاریخی، علاوه‌بر ارزش هنری و فرهنگی، مکان دو موزه مهم خط و کتابت و پارینه نیز هست که جذاب‌ترین آثار قدیمی در آن نگهداری می‌شود.

جاهای دیدنی کرمانشاه

سراب نیلوفر

سراب نیلوفر، دریاچه‌ای طبیعی و زیباست که در حدود ۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه قراد گرفته و مملو از نیلوفرهای آبی زیباست‌. این دریاچه تماشایی با گل‌های نیلوفر آبی فراوانش شناخته می‌شود و منظره‌ای را پیش رویتان نمایان می‌کند که پیش از این شبیه به آن را ندیده‌اید. سراب نیلوفر آنقدر شاخص، دوست داشتنی و شگفت‌انگیز است که نام آن به عنوان پنجاه و پنجمین اثر ملی در ایران به ثبت رسیده است. قایق سواری، پیک‌نیک و عکاسی تفریحات جذاب و متفاوتی است که در این دریاچه می‌توانید به آن مشغول شوید.

جاهای دیدنی کرمانشاه

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر