بیمه | بیمه سلامت | رایگان شدن بیمه سلامت

بیمه این افراد رایگان شد! | شرایط دریافت بیمه رایگان

در پی رایگان شدن بیمه برای دهک اول تا پنجم، دو دهک ششم و هفتم هم طبق شرایطی واجد این طرح شدند.

بیمه سلامت

در ماده ۷۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، سازمان بیمه سلامت ایران مکلف شده همه افرادی که فاقد هرگونه بیمه سلامت هستند را از طریق مکانیسم ارزیابی وسع، بیمه کند. در همین راستا، براساس مصوبه دولت در ۳۰ خرداد ۱۴۰۲، دهک‌های چهارم و پنجم درآمدی به مجموع بیمه‌شدگان رایگان سازمان بیمه سلامت اضافه شدند و بر این اساس با اضافه شدن ۲ دهک به سه دهک قبلی، ۱۲ میلیون نفر امسال به طور رایگان بیمه شده‌اند که در مجموع حدود ۳۳ میلیون نفر بیمه شده رایگان در سطح کشور را شامل می‌شود.

به نقل از خبرگزاری مهر، محمدمهدی ناصحی، در حاشیه نشست مشترک با رئیس سازمان امور اجتماعی، گفت: دهک‌های اول تا پنجم، به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند.

کدهای دستوری مهم برای استعلام امور اقتصادی زندگی + فیلم

وی با اعلام اینکه دهک‌های ششم تا نهم بابت استفاده از خدمات بیمه سلامت حق بیمه پرداخت می‌کنند، افزود: شاید برخی از افراد جامعه در دهک‌های ششم تا نهم، نتوانند همین حق بیمه را پرداخت کنند که قرار شده با کمک خیرین، در مناطق کمتر برخوردار، برای بیمه دهک‌های ششم و هفتم، حمایت‌هایی صورت بگیرد.

ناصحی گفت: قطعاً برای آن دسته از افراد جامعه که دچار بیماری‌های هزینه بر هستند، پرداخت همین حق بیمه با تخفیف‌هایی که قائل شده ایم؛ باز هم سخت باشد.

همچنین بر اساس این مصوبه، میزان مشارکت در پرداخت حق بیمه در دهک‌های ۶ تا ۹ درآمدی نیز به طور چشمگیری کاهش یافت؛ به طوری که در دهک ۶ با کاهش ۱۰ درصدی، مشارکت در پرداخت حق بیمه از ۳۰ درصد به ۲۰ درصد رسید؛ دهک ۷ با کاهش ۱۰ درصدی، از ۴۰ درصد به ۳۰ درصد؛ دهک ۸ با کاهش ۲۰ درصدی، از ۶۰ درصد به ۴۰ درصد و پرداختی دهک ۹ با کاهش ۳۰ درصدی از ۸۰ درصد به ۵۰ درصد رسید.

به این ترتیب دهک شش که در گذشته باید ۴۳۰ هزار تومان حق بیمه پرداخت می‌کرد، پرداختی آن به ازای هر نفر در یک سال به مبلغ ۲۸۷ هزار تومان رسید. همچنین  پرداختی‌های دهک هفتم درآمدی به ازای هر نفر در سال به ۴۳۰ هزار تومان، دهک ۸ درآمدی به ۵۷۴ هزار تومان و دهک ۹ درآمدی به ۷۱۷ هزار تومان کاهش یافت. دهک دهم در آمدی نیز باید کل مبلغ حق بیمه را پرداخت کند که کل حق بیمه این دهک به ازای هر نفر در سال معادل یک میلیون و ۴۳۵ هزار تومان است.

در مجموع سازمان بیمه سلامت ایران به عنوان بزرگ‌ترین بیمه‌گر درمانی کشور در حال حاضر بیش از ۴۴ میلیون نفر را تحت پوشش دارد که بالغ بر ۸۰ درصد این افراد بیمه شده‌ رایگان هستند و به اذعان مسوولان مربوطه، می‌توانند همانند بیمه‌شدگان سایر صندوق‌های بیمه‌ای این سازمان، جهت دریافت خدمات سرپایی و بستری به مراکز دولتی و خصوصی طرف قرارداد مراجعه کنند.

جزییات پیگیری رایگان شدن بیمه سلامت دو دهک دیگر درآمدی

در راستای گسترش چتر بیمه‌ای و پوشش فراگیر،  دکتر محمدمهدی ناصحی – مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در جدیدترین اظهاراتش از رایزنی‌های انجام شده جهت اضافه شدن دو دهک دیگر به مجموع بیمه‌شدگان رایگان البته در مناطق کم برخوردار خبر داد و تاکید کرد که از طریق خیرین حوزه سلامت و مشارکت‌های مردمی این امر پیگیری می‌شود.

پس از فوت فرد، بیمه عمر وی به چه کسی تعلق میگیرد؟

ناصحی در این باره گفت: پنج دهک اول درآمدی جامعه پیش از این به صورت رایگان بیمه شدند؛ دهک‌های ششم تا نهم نیز با وجود تخفیف‌های اعمال شده در حق بیمه پرداختی، اما باز هم ممکن است حق بیمه‌ای که باید به صورت جمعی برای خانواده بپردازند، عددی شود که خانواده نتواند آن را پرداخت کند. بنابراین برقراری بیمه رایگان برای دهک‌های ششم و هفتم درآمدی در مناطق کم برخوردار را با مشارکت‌های مردمی و کمک خیرین پیگیر هستیم و کارگروه مربوطه در این زمینه نیز تشکیل شده است.

وی تاکید کرد: کسی که به بیماری مبتلا می‌شود و نیاز به درمان دارد، قطعا هزینه‌هایش بالا است و اینکه یک بیمه مطمئن داشته باشد، مد نظر ما است.

ناصحی افزود: بیمه سلامت یکی از اصلی‌ترین بیمه‌های درمانی کشور است که پوشش بیمه‌ای آحاد جامعه را فراهم می‌کند، به طوری که از عشایر تا کارمندان و اقشار دیگر جامعه تحت پوشش این سازمان هستند.  

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران افزود: بدون شک توجه به اقشاری که از هیچ بیمه‌ای برخوردار نیستند، همراهی بیشتر سازمان‌های ذیربط از جمله سازمان امور اجتماعی کشور را می‌طلبد و ما از تعامل و همکاری سازمان‌های مردم نهاد در خدمات‌دهی به اقشار نیازمند درمان استقبال می‌کنیم.

همچنین روز گذشته عباسی - رئیس سازمان امور اجتماعی کشور در مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری میان سازمان بیمه سلامت ایران و سازمان امور اجتماعی کشور گفت: خرسندیم که سازمان بیمه سلامت ایران برای محرومین و اقشار آسیب پذیر فعالیت‌های خوبی را انجام داده است.

وی تاکید کرد: ما از هیچ اقدامی در تعامل و همکاری با این سازمان با هدف کاهش مشکلات درمانی اقشار نیازمند دریغ نمی‌کنیم. 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر

  • مهدی

    سلام من35سالمه بیکارم پدرم ندارم هیچ حقوقیم نداریم مجردم بعد دهک هفتم شناخته شدم این انصاف نیست بخدادفترچه سلامتی داشتیم اونم باطل شده

  • توبه

    من دهک پنجم هستم ولی هیچ بیمه ای نیستم. آیا بیمه سلامت هستم یا خودم باید برم ثبت نام کنم ؟ چجوری بفهمم.؟?؟؟؟؟؟؟؟؟

  • رضا

    سلام بیمه اون هم از بیمه سلامت به درد نمیخوره هر جا میری آزاد حساب مانند