قرص | مصرف قرص

اینجور قرص خوردن باعث خون ریزی میشه

خوردن قرص و دارو اصول و قواعدی دارد که رعایت نکردن آن ها عوارض جبران ناپذیری دارد و سلامت بدن شما را به خطر می اندازد.

قرص

اکثر ما در طول روز ممکنه قرص مصرف کنیم؛ قرص هایی برای درمان بیماری های خاص که نکات مصرف آن معمولا توسط پزشک گوشزد می‌شود و یا روی جعبه‌ی دارو درج می شود؛ یا قرص های مولتی ویتامین که خیلی از ما در طول روز به عنوان مکمل غذایی استفاده می کنیم. استفاده از قرص اصول و قواعدی دارد که رعایت نکردن آن عوارض جبران ناپذیری دارد. اگر شما هم به سلامت بدن خود اهمیت می دهید با این اصول از عوارض مصرف قرص و دارو جلوگیری کنید.

آسیب‌های مصرف اشتباه ویتامین دی که نمی دانستید!

گاهی  به دلیل این که عجله داریم، یاخیلی تنبلی می کنیم که از پشت میز بلند شویم یا هیچ نوشیدنی در آن نزدیکی وجود ندارد، قرص را بدون آب مصرف می کنیم.

مصرف قرص بدون آب باعث می شود که قرص در مری گیر کند و بافت ظریف مری را از بین ببرد و باعث خون ریزی دردناک شود.

مصرف قرص و کپسول با آب نه تنها فرایند بلع را تسهیل می کند، بلکه به جلوگیری از گیر کردن قرص در مری نیز کمک می کند. آسیب هایی که عدم رعایت همین قاعده ساده می تواند ایجاد کند گاهی اوقات بسیار دردناک و همچنین جدی خواهد بود.

داروهایی که به اصطلاح در مری گیر می کنند، به احتمال زیاد باعث التهاب و تحریک می شوند. این اختلال می تواند با علائم متفاوتی از سوزش سردل و درد قفسه سینه و مری گرفته تا حتی خون ریزی و ایجاد سوراخ همراه شود.

از آنجایی که هیچ عصب دردی در قسمت هایی از مری وجود ندارد، علائم بلافاصله پس از بلع شروع نمی شوند.همین موضوع ، تشخیص اینکه آیا قرص وارد معده شده یا خیر را دشوار میسازد. برخی از افراد  درد قفسه سینه یا احساسی شبیه به سوزش سردل را تجربه می کنند و ممکن است این احساس را به عنوان یک ناخوشی موقت نادیده بگیرند.

این 3 تا قرص رو خانم ها حتما باید مصرف کنند | خانم ها بخوانند

با گذشت زمان قرص هایی که در مسیر سفر خود به معده در مری گیر می کنند،ممکن است بافت ظریف مری را از بین برده، فرسایش دهند و باعث خونریزی دردناک یا حتی کم آبی شدید شوند که همه این موارد می توانند بسیار جدی شوند.

تقریبا هر نوع دارویی می تواند باعث ایجاد زخم در مری شود، اما چندین داروی رایج وجود دارند که در صورت گیرکردن باعث آسیب قابل توجهی خواهند شد؛ از جمله داروهایی که برای درمان پوکی استخوان استفاده می شوند، انواع آنتی بیوتیک ها و مسکن های بدون نسخه.دارو های تسکین دهنده درد مانند ادویل(ایبوپروفن) معمولا بدون آب مصرف می شوند و این دسته از داروها در صورت گیرکردن در گلو می توانند بسیار مشکل ساز باشند.

توصیه می شود به منظور جلوگیری از عوارض خطرناک بلعیدن قرص ها بدون آب، همیشه آنها را با حداقل 230 میلی لیترآب بنوشید. همچنین بهتر است که داروهای خوراکی را در حالت ایستاده یا نشسته مصرف کنید و هرگز در وضعیت خوابیده این کار را انجام ندهید.

این بدان معناست که باید از مصرف دارو درست قبل از خواب اجتناب و فاصله حداقل ۱۵ دقیقه ای را رعایت کنیم تا قرص فرصت حرکت در مری به سوی معده را داشته باشد. 

 در مجموع اگر هیچ مایعاتی هم همراه قرص نوشیده نشود، دارو همیشه در گلو گیر نخواهد کرد اما

همیشه یک لیوان کامل آب می تواند این خطر را تا اندازه قابل توجهی کاهش دهد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر