سوختگی | سوختگی زبان | درمان سوختگی زبان

اگه زبان مان سوخت چه کار کنیم؟ | ۱۱ روش خانگی برای درمان سوختگی زبان

برای همه ما پیش آمده که موقع نوشیدن مایعات یا خوردن غذا، زبانمان سوخته. اینجا یاد می گیرید که در موقع سوختن زبان باید چه کاری انجام دهید.

سوختگی

وقتی حواستان نیست که غذا چقدر داغ است یا هنوز از چای‌تان بخار بلند می‌شود یا خیلی گرسنه‌اید و عجله می‌کنید، دور از انتظار نیست که زبان تان دچار سوختگی شود؛ اما وقتی این اتفاق افتاد و زبان تان سوخت چه باید بکنید؟ اگر سوختگی در حد کمی باشد و بتوان با درمان خانگی آن را درمان کرد، روش های خانگی برای درمان سوختگی زبان را در این مطلب از سایت ویکی گردی بیاموزید.

سوختگی زبان برای هر فردی ممکن است اتفاق بیفتد. مثلا زمانی که در حال خوردن چایی داغ هستید.علاوه بر همه زیان هایی که نوشیدنی های خیلی داغ به بدن شما می رسانند سوختن زبان هم اتفاق می افتد که هرچند سریع بهبود می یابد ولی ناراحت کننده است.

زبان شما به طور طبیعی ظرف چند روز بهبود می یابد. اما در اینجا چند راه حل برای تسکین درد و افزایش زمان بهبودی وجود دارد.

1. زبان را خنک کنید

خنک کردن زبان باید اولین چیزی باشد که به ذهن شما می رسد و این دقیقاً همان چیزی است که ما توصیه می کنیم. سوختگی را با آب سرد یا چیپس مقابله کنید. اثر خنک کننده باعث تسکین فوری می شود و به التیام و تسکین زبان کمک می کند. علاوه بر این، مصرف آب شما را هیدراته نگه می دارد و باعث تولید بزاق می شود که به محافظت در برابر باکتری ها کمک می کند.

2. از عوامل تحریک کننده دوری کنید

فهرست بزرگی از محرک‌هایی وجود دارد که ممکن است باعث واکنش نامطلوب شوند. به طور کلی، از غذاها و نوشیدنی های داغ، ترد یا اسیدی خودداری کنید. این موارد باعث افزایش درد و کاهش سرعت بهبود نیز می شود.

3. زبان خود را مسواک نزنید

اگر مسواک زدن زبان بخشی از رژیم دهان شما است، تا زمانی که ناحیه آسیب دیده بهبود نیابد این کار را انجام ندهید. استراحت کن تا بهتر شود.

4. از شیر استفاده کنید

شیر یکی از بهترین تسکین دهنده ها برای التیام سریع زبان سوخته است و طعم غلیظ و شیرین آن باعث تسکین فوری درد ناشی از سوختگی می شود.

5. شستشوی زبان با آب نمک

محلول نمک و آب به عنوان یک دهان شویه خوب عمل می کند. درد را تسکین می دهد، سطح زبان را تسکین می دهد و به عنوان یک عامل ضد باکتری عمل می کند.

6.  ژلOTC

بی‌حس‌کننده‌های مختلف بدون نسخه در دسترس هستند که به صورت موضعی برای تسکین فوری استفاده می‌شوند. آنها حاوی عوامل بی حس کننده هستند که نتایج سریعی را نشان می دهند.

7. مسکن های OTC

برای نتایج بهتر، می توانید ژل OTC را با مسکن های خوراکی ترکیب کنید. این رژیم بهتر عمل می کند و برای مدت طولانی تری ادامه می یابد.

8. عسل برای درمان سوختگی زبان

چه کسی یک خوراکی خوشمزه را دوست ندارد؟ عسل یک عامل تسکین دهنده عالی است. می توانید از آن برای درمان سوختگی زبان استفاده کنید. بافت متراکم و صاف آن باعث تسکین سریع می شود.

9. آدامس نعنایی بخورید

نعناع مملو از منتول است، بنابراین وقتی آدامس جویده می‌شود، آزاد شدن آن اثر خنک‌کنندگی فوری می‌دهد.

10. کپسول ویتامین E

ویتامین E به بازسازی بافت کمک می کند. دوز 1000 IU در کپسول های مایع معمولا برای ناحیه سوختگی زبان استفاده می شود.

11. زبان را به ماست آغشته کنید

ماست از خانواده لبنیات دارای مقدار زیادی آنزیم و باکتری خوب در آن است که به التیام احساس سوزش زبان کمک می کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر