باهوش ها در معرض افسردگی | آیا باهوش ها بیشتر افسردگی می گیرند؟

افسردگی در افراد باهوش | آیا هوش بالا و افسردگی با هم در ارتباط هستند؟

برای آشنایی با دلایل افسردگی در افراد باهوش با ما همراه باشید.

افسردگی یکی از شایعترین اختلالات روان است که امروزه افراد بسیار زیادی با آن دست و پنجه نرم می کنند. افسردگی شکل ها و حالات متنوعی دارد و میزان شدت آن نیز در افراد متفاوت است. افرادی که IQ یا ضریب هوشی بالاتری نسبت به سایر افراد دارند، نسبت به محیط اطراف خود حساس‌تر هستند. در نتیجه افراد باهوش بیشتر تحت تأثیر وقایع پیرامون خود قرار می‌گیرند. همین مسئله علت افسردگی بیشتر در این افراد می‌باشد۔

افراد باهوش در مقایسه با افراد با درصد هوش معمولی یا کم‌هوش، قابلیت‌های بیشتری دارند. افرادی که در آزمون‌های استاندارد هوش یا IQ موفق عمل می‌کنند، در تحصیل و محل کار هم موفق‌تر هستند. همچنین در این افراد رویدادهای منفی زندگی مانند ورشکستگی، کمتر اتفاق می‌افتد. حتی جالب است بدانید افراد باهوش معمولاً زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری دارند؛ گرچه علت آن هنوز مشخص نشده است.

اکنون خبرهای بدی برای افراد باهوش داریم؛ شاید در مقابل این خبر باعث شادی افراد کم‌هوش شود! در یک مطالعه که در مجله هوش برتر منتشر شد، نشان داده شد افراد باهوش بیشتر دچار افسردگی می‌شوند.

این خبر احتمالاً برخی را شوکه می‌کند و برخی دیگر خواهند گفت: این مسئله بسیار بدیهی و مشخص است. پیش از این در مقاله‌ای علت افسردگی بیشتر افراد مشهور توضیح داده شده بود که به نوبه خود پدیده جالبی بود. از هر دو گروه دعوت می‌کنیم که ادامه این خبر را بخوانند تا متوجه شوند چرا میزان ابتلا به افسردگی در افراد باهوش بیش‌تر است.

چرا افسردگی در افراد باهوش بیشتر از افراد کم‌هوش است؟

IQ افراد واردشده به این مطالعه بالای 132 بود. برای این افراد پرسشنامه‌ای طراحی شد که درباره درگیری آن‌ها با گروهی از بیماری‌های روانی و جسمانی از آن‌ها سؤال می‌پرسید. در این مطالعه اختلالات زیر در افراد باهوش بررسی شد:

اختلالات خلقی (افسردگی ، دیستیومیا و دوقطبی)

اختلالات اضطرابی و وسواس فکری

اختلال بیش فعالی

اوتیسم

آلرژی‌های محیطی

آسم

اختلالات خود ایمنی

از پاسخ‌دهندگان خواسته شد تا به طور دقیق گزارش کنند که آیا تا به حال هیچ‌یک از این اختلالات در آن‌ها تشخیص داده شده یا مشکوک به آن هستند یا نه. سپس اطلاعات افراد باهوش با افراد عادی جامعه مقایسه شد.

پس از بررسی دقیق پرسشنامه‌ها مشخص شد که میزان افسردگی و دیگر اختلالات خلقی در افراد باهوش بیشتر از افرادی است که از هوش نرمال بهره‌مندند. درواقع بیش از یک‌چهارم افراد باهوش (7/26٪) دچار افسردگی هستند. 20٪ از افراد نیز دچار اختلالات اضطرابی بودند. در حالی که در مورد سایر اختلالات فیزیولوژیکی و روانشناختی تفاوت خاصی بین افراد باهوش و کم هوش دیده نشد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر