هندزفری | عوارض جدی هندزفری | تمیز کردن هندزفری

خطرات استفاده مداوم از هندزفری و ایرپاد

برای اینکه هندزفری به شما آسیب وارد نکند مدت زمان استفاده از آن را محدود کنید. در ادامه با ویکی گردی همراه باشید.

هندزفری

استفاده از هندزفری مخصوصا زمان هایی که پشت فرمان هستید و یا در مکان های شلوغی که سر و صدا باعث پرت شدن حواستان می شود بیشترین کاربرد را دارد. بعضی از افراد از هندزفری و ایرپاد به طور طولانی مدت استفاده می کنند و موسیقی را با صدای بلند گوش می دهند و یا از هندزفری هایی با کیفیت پایین استفاده می کنند که هر کدام از این موارد باعث آسیب می شود که در ادامه بررسی می کنیم.

1. آسیب به شنوایی :

اگر شما بیش از حد و برای طولانی مدت از هندزفری یا هدست استفاده می کنید و یا با صدای بلند به موسیقی گوش می دهید، به شنوایی خود آسیب خواهید رساند. در نظر داشته باشید که موتور سیکلت و اره برقی حدود 100 دسیبل (واحد اندازه گیری شدت صدا را تولید می کنند)، که می تواند در کمتر از 30 دقیقه به شنوایی آسیب برساند اما کسی که با هندزفری و در حدود 70 درصد از حداکثر صدا به موسیقی گوش می دهد، حدود 85 دسیبل است که به مرور زمان باعث کاهش شنوایی خواهد شد.

افت شنوایی ناشی از صدای بلند ؛ خوشبختانه تا زمانی که اقدامات مناسب انجام می شود، کاملا قابل پیشگیری است.

برای استفاده از هندزفری قانون 60.60 را در نظر بگیرید:با هندزفری، بیش از 60٪ از حداکثر صدا را گوش ندهید و بیشتر از 60 دقیقه نیز از آن استفاده نکنید.

 

2. احتمال ابتلا به عفونت گوش :

طبق قانون numero uno هیچ گاه هندزفریتان را باکسی به اشتراک نگذارید زیرا این یکی از ساده ترین راه ها برای انتقال باکتری های عفونی است اما با این وجود، هندزفری های مشترک، تنها راه عفونت گوش نیستند.

هدست ها و هدفون ها دمای گوش را افزایش می دهند که ممکن است باعث سایش پوست و ایجاد باکتری های مضر شوند. اگر شما یک جفت هدفون از کسی می خرید، مطمئن شوید قبل از استفاده آن ها را ضد عفونی کنید و به طور مرتب هدفون های خود را پاک کنید، حتی اگر هرگز کسی دیگر از آن ها استفاده نکرده باشد زیرا این کار طول عمر هندزفری را افزایش می دهد و از همه مهم تر ،گوش شما را تمیز نگه خواهد داشت.

3. کاهش توجه و افزایش بی امنیتی:

استفاده از هندزفری به صورت منظم و همیشگی ، ممکن است باعث شود که کمتر به محیط خارجی خود توجه کنید. برای مثال زمانی که کسی با صدای بلند تلاش می کند تا شما را متوجه خود کند.

برای امنیت بیشتر ، اگر در هنگام دوچرخه سواری یا پیاده روی از هندزفری استفاده می کنید، توجه داشته باشید که صدای موسیقی را کم کنید تا متوجه اتفاقات اطرافتان باشید.

4. افزایش سرگیجه :

سرگیجه "احساس عدم تعادل است" و اغلب با علائمی مانند؛ حالت تهوع و استفراغ همراه است . سرگیجه یکی از مشکلات گوش داخلی است که ممکن است از عفونت ها و یا بیماری گوش به وجود آید. همانطور که استفاده از هندزفری باعث سرگیجه می شود، استفاده صحیح از آن نیز ممکن است هرگز باعث ایجاد سرگیجه نشود پس به طور صحیح از آن استفاده کنید و زیاده روی نکنید.

5. قرار گرفتن در معرض تشعشع:

اگر از هدست بی سیم (بلوتوث) استفاده می کنید، بدن شما تحت تاثیر اشعه قرار می گیرد در حالی که تحقیقات نشان داده است این پرتوهای فرکانس پایین برای سلامت بدن بی خطر است. عقیده ها بر این است که احتمالا بدن ما تحت تاثیر تابش مضر قرار می گیرد.

در یک مطالعه که در سال 2018 انجام شد، سازمان بهداشت جهانی (WHO) دریافت که تابش پرتو فرابنفش بر روی موش های نر (RF) اثرات بیولوژیکی را ایجاد می کند که سرطان زا هستند. این یافته ها منجر به مطالعات بعدی در مورد اثرات RF، ، برای انسان شد.

6.تاثیر بد هندزفری بر مغز

پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند که موسیقی بلند هندزفری به سلول‌های عصبی آسیب می‌زند و اثری مشابه بیماری مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس (بیماری خودایمنی و پیشرونده که سیستم عصبی را درگیر می‌کند) دارد.

همچنین تحقیقات نشان می‌دهند که صدای بلندتر از ۱۱۰ دسی‌بل، به غلاف میلین محافظت کننده سلول‌های عصبی که سیگنال‌های عصبی را میان مغز و گوش منتقل می‌کنند آسیب می‌رساند. از دست رفتن این عایق محافظتی، سیگنال‌های عصبی را مختل می‌کند که به ناشنوایی کامل یا جزئی می‌انجامد.

این حقیقت که صداهای بلند می‌توانند به مخاطرات شنوایی از جمله کم شنوایی موقت، وزوز گوش و حتی کم شنوایی دائم منجر شوند، امری شناخته شده است. اما شناسایی آسیب به سلول‌های عصبی که در معرض صدا های بلند قرار گرفته اند، تنها اخیراً توسط دانشمندان انجام شده است.

خبر خوش بر اساس نتیجه‌های منتشر شده در مجله علمی “Proceedings of the National Academy of Sciences”، این است که از دست رفتن میلین ناشی از آلودگی صوتی قابل بازگشت است. غلاف میلین در طول زمان دوباره بازسازی می‌شود که این به معنای قابل بازیابی بودن کم شنوایی است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر