زرشک | خشک کردن زرشک

۲ روش عالی برای خشک کردن زرشک به سبک بازاری ها + آموزش

در این مطلب از سایت ویکی گردی، بهترین روش های خشک کردن زرشک را برای شما توضیح می‌دهیم.

زرشک

زرشک جزو میوه‌های پر طرفدار و پر مصرفی است که در آشپزی به وفور استفاده می‌شود. این میوه هم به صورت تازه و هم به صورت خشک شده در دسترس است و از هر نوع آن به راحتی می‌توان در آشپزی بهره برد. اما زرشک خشک شده با توجه به این که ماندگاری بالاتری دارد، کاربرد بیشتری در آشپزخانه پیدا می‌کند. زرشک خواص بسیاری هم دارد که با مصرف آن در رژیم غذایی روزانه می‌توانید از مزایای آن بهره‌مند شوید.

زرشک خشک شده به صورت بسته بندی و کارخانه‌ای در اکثر فروشگاه‌ها موجود و قابل خریداری است. البته عده‌ای ترجیح می‌دهند که زرشک را به صورت تازه خریداری کنند و در خانه آن را خشک کنند که طبیعی‌تر باشد.

طرز تهیه برگه زردآلو قیسی با 4 روش

در ادامه این مطلب از سایت ویکی گردی با ما همراه باشید تا ۲ روش متفاوت برای خشک کردن زرشک در خانه را برایتان آموزش دهیم.

زرشک

زرشک را چطور خشک کنیم؟

روش‌های مختلفی برای خشک کردن زرشک وجود دارد که بسته به سلیقه خود می‌توانید از آن استفاده کنید. اما ۲ روش مهم برای خشک کردن زرشک در خانه پیشنهاد می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

خشک کردن زرشک با آفتاب

یکی از بهترین روش‌های خشک کردن زرشک، خشک کردن آن با استفاده از آفتاب است. زرشک در مقابل آفتاب و در برابر گرمای آن به سرعت رطوبت خود را از دست می‌دهد و به زرشک خشک شده تبدیل می‌شود. البته این روش سنتی یک عیب بزرگ دارد. آن هم این است که بعد از این که زرشک را در مقابل آفتاب خشک می‌کنید، رنگ آن تیره می‌شود و گاها در زمان آشپزی ظاهر غذا را خراب می‌کند.

راه حل جلوگیری از تیره شدن زرشک خشک شده این است که در زمانی که سینی زرشک را در مقابل آفتاب قرار دادید، روی آن را یک سایه‌بان نصب کنید و صرفا با استفاده از گرمای خورشید آن را خشک کنید.

در این روش، ابتدا زرشک‌‌ها را از شاخه جدا کنید و به خوبی شستشو کنید تا هیچ آلودگی روی آن باقی نماند. بعد از این کار و زمانی که آب زرشک‌ها خشک شد، آن‌ها را در یک سینی ریخته و سینی را در بالکن یا پشت بام قرار دهید. به مواردی که قبل‌تر ذکر شد توجه کنید.

خشک کردن زرشک در خانه

خشک کردن در خانه هم یک روش طبیعی و خوب برای خشک کردن زرشک است. برای انجام این کار، مثل روش قبلی، ابتدا زرشک‌ها را از شاخه جدا کنید و به خوبی شستشو دهید. بعد از شستشو، زرشک‌ها را در یک صافی ریخته تا آب آن‌ها به خوبی کشیده شود. بعد از انجام این کار، یک پارچه تمیز و نخی را در یک اتاق که رفت و آمد در آن کم باشد و جریان هوا هم وجود داشته باشد پهن کنید. زرشک‌های شسته شده را روی این پارچه بریزید و زمان دهید تا به مرور زمان خشک شوند. توجه کنید که بهتر است این اتاق تاریک باشد.

 نکات طلایی خشک کردن آلو در خانه به سبک بازاری ها

برای تسریع زمان خشک کردن زرشک در خانه، می‌توانید از یک پنکه کمک بگیرید. جریان هوایی که پنکه ایجاد می‌کند باعث می‌شود که رطوبت زرشک‌ها زودتر کشیده شوند و سریع‌تر به زرشک خشک شده برسید.

زرشک

نکات مهم برای خشک کردن زرشک تازه

قبل از این که از هر یک از روش‌های قبل زرشک را خشک کنید، به این نکات توجه داشته باشید:

  •     حتما از شاخه‌های رسیده و سالم زرشک انتخاب کنید. زرشک‌های کال یا کهنه باعث می‌شوند که زرشک خشک شده شما بدرنگ و تیره شود.
  •      زرشک‌ها را به خوبی بشویید و شاخه و بخش‌های اضافی آن را به طور کامل جدا کنید. هر دو این موارد باعث می‌شوند که زرشک خشک شده بهتری داشته باشید.
  •      بعد از اینکه زرشک را خشک کردید، مدتی آن را در دمای محیط قرار دهید. برای نگهداری از زرش خشک شده، می‌توانید برای مدتی آن را در یخچال یا کابینت بگذارید. اما اگر قصد دارید که مدت طولانی‌تری زرشک خشک شده را حفظ کنید، آن را نایلون یا ظرف ریخته و در فریزر نگهداری کنید.
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر