مصرف پیاز برش خورده | خطرات مصرف پیاز برش خورده

آیا پیاز برش خورده میکروب جذب میکنه؟

به نظر شما مصرف پیاز خامی که برش خورده خطرناکه؟ در ادامه مطلب به این سوال پاسخ خواهیم داد

پیاز

پیاز و سیب زمینی جزو مواد غذایی هستند که تقریبا هر روز در آشپزی استفاده می شوند. پس اهمیت سالم نگه داشتن پیاز و سیب زمینی چند برابر می شود. این سوال ممکن است برای همه ما پیش بیاید که آیا پیاز خامی که برش خورده رو میشه نگه داشت و مجددا مصرف کرد؟ آیا پیاز خام میکروب جذب می کند؟ در ادامه مطلب به این سوال پاسخ خواهیم داد

از نظر علمی، پیاز حاوی ترکیباتی با خواص ضدباکتریایی است. بنابراین، هنگامی که پیاز خام تکه‌تکه یا خرد می‌شود، ترکیباتی آزاد می‌کند که مانع از رشد عوامل بیماری‌زا می‌شوند. از طرف دیگر، مرکز ایمنی مواد غذایی در دانشگاه جورجیا، براساس مطالعاتی که درباره پیاز خام انجام داده، اعلام کرده است که آب آزاد شده از پیاز برش‌خورده برای ازبین‌بردن یا مهار رشد چندین نوع از میکروارگانیسم‌ها بسیار مفید است (ازجمله میکروارگانیسم‌هایی که می‌توانند باعث شکل‌گیری مسمومیت غذایی در انسان‌ها شوند).

چند راهکار جادویی برای رفع تندی پیاز | چگونه پیاز تند را شیرین کنیم؟

پیاز خام برش‌خورده تا چه مدت‌زمانی ماندگاری دارد؟

به‌گفته دکتر اشتاینبرگ، نحوه برخورد با پیاز خام مانند سایر میوه‌ها و سبزی‌ها (مثل سیب یا هویج) است. به‌عنوان مثال، شما باید بعد از تماس دست‌ها با پیاز خام و شسته‌نشده، دست‌هایتان را با آب و مایع پاک‌کننده به‌خوبی بشویید. پیاز هم باید مانند سایر سبزیجات قبل از استفاده به‌خوبی شسته و تمیز شود. بعد از شستن کامل پیاز و دور انداختن لایه رویی آن می‌توانید آن را خرد کنید و تا ۷ روز داخل ظرف دربسته درون یخچال نگهداری کنید. این مساله درباره سالادها بسیار مهم است زیرا بعضی افراد گمان می‌کنند که افزودن پیاز به سالاد و نگهداری سالاد در یخچال مساوی با آلوده شدن سالاد است، درحالی که این موضوع از نظر علمی تایید نمی‌شود. تنها نکته درباره پیاز خام برش‌خورده، این است که اگر کوچک‌ترین کپکی در هر قسمتی از پیاز مشاهده کردید، باید تمام پیاز را کاملا دور بریزید زیرا خطر ابتلا به بیماری را افزایش می دهد.

درباره مصرف پیاز خام به چه نکته ای باید توجه کنیم؟

دکتر جف نلکین (متخصص ایمنی غذایی از دانشگاه جورجیا) صراحتا اعلام کرده است که هیچ نکته خاص و نگران‌کننده‌ای درباره پیاز خام برش‌خورده وجود ندارد. تنها نکته این است که پیاز قبل از برش خوردن می‌تواند حاوی آلودگی‌های محیطی مانند آلودگی‌های خاک یا هوای محیط باشد. بنابراین، به همه افراد توصیه می‌شود که قبل از برش زدن پیاز، حتما آن را به‌خوبی بشویند و لایه رویی پیاز را کاملا جدا کنند و دور بریزند. غیر از این مورد، دیگر توصیه خاصی درباره استفاده از پیاز خام مطرح نمی‌شود.

موهات رو با آب پیاز بشور! | فواید آب پیاز برای تقویت و رشد مو

نکته:

پیاز جوانه زده نیز با جدا کردن جوانه قابل استفاده است ولی سیب زمینی جوانه زده و سبز شده را به هیچ عنوان استفاده نکنید.

پیاز کپک زده باید به طور کامل دور انداخته شود.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر