قیمت مرغ | افزایش قیمت مرغ | قیمت مرغ امروز

قیمت مرغ ۴۰ هزار تومان می‌شود؟ | علت افزایش قیمت مرغ مشخص شد

در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ در سراسر کشور به بیش از 100 هزار تومان رسیده است.

قیمت مرغ

در ماه های اخیر قیمت مرغ به شدت افزایش پیدا کره است. قیمت مرغ مصوب به ازای هر کیلوگرم 73 هزار تومان اعلام شده است اما در سطح شهر مرغ به قیمتی فراتر از آن به فروش می رسد. دولت به گرانفروشان تذکر داده که بالاتر از قیمت مصوب قیمت گذاری نکنند و همچنین به مردم گفته قیمت مرغ بیش از 73 هزار تومان را خریداری نکنند. مدیر کل بازرسی جهاد کشاورزی به مردم گفته اگر مشاهده کردند که جایی قیمت مرغ را بالاتر از قیمت مصوب عرضه می کند با شماره 124 تماس بگیرند تا با گرانفروشها برخورد شود.

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در نشست خبری اظهار کرد: در حال حاضر سیاست جدید بانک مرکزی تخصیص ارز با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان است که این همان ارز ترجیحی است.

به گزارش اقتصادآنلاین، محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در نشست خبری اظهار کرد: اگر مرغ به نرخ ۱.۵ دلار وارد کشور شود با همین ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان باید به قیمت حدود ۴۰ هزار تومان به مردم داده شود، اما از دی‌ماه سال گذشته با تخصیص این ارز مرغ با میانگین ۹۰ هزار تومان توزیع شده است و مردم خریداری می‌کنند.

او افزود: سوال این است که رابطه پیش بینی نرخ ارز ترجیحی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان با مرغ میانگین ۹۰ هزار تومان چیست؟ همین وضعیت را درباره قیمت گوشت شاهد هستیم. اگر حتی مرغ با قیمت آزاد هم به کشور وارد می‌شد حتی به نرخ ۹۰ یا ۱۰۰ هزار تومان هم نمی‌رسید پس این نرخ‌گذاری‌ها از کجا می‌آید؟

قیمت مرغ در بازار چقدر است؟

مقام سازمان جهادکشاورزی استان تهران به تامین مرغ به اندازه کافی در سطح شهر اشاره کرد و گفت: هر کیلو مرغ در میادین میوه و تره‌بار به قیمت ۷۵ هزار تومان به دست مصرف کننده می‌رسد، اما در صورت مشاهده تخلف، برخوردهای لازم با واحد متخلف صورت خواهد گرفت.

سید علی بابایی درباره قیمت مرغ در میادین گفت: در میدان عمده فروشی بهمن، قیمت مرغ برای واحدهای صنفی کیلویی ۷۳ هزار تومان بوده که باید با قیمت ۷۸ هزار تومان عرضه شود. اما در میادین میوه وتره بار هر کیلو مرغ با نرخ ۷۵ هزار تومان به دست مصرف کنندگان می رسد.

قیمت مرغ

وی درباره علت تشکیل صف مرغ در میادین توضیح داد: در روزهای اخیر به علت نزدیکی به ایام تاسوعا و عاشورای حسینی و نذورات مردم تقاضای خرید مرغ زیاد شده است. در حقیقت می‌توان گفت که عطش بازار باعث به وجود آمدن صف های طولانی شده اما مدت زمان ایستان در صف کمتر از ۱۰ دقیقه است.

قائم مقام سازمان جهادکشاورزی استان تهران اضافه کرد: برخی از افراد چندین بار برای خرید مرغ اقدام می کنند و صف ایجاد می شود. برخی نیز در قالب هیات‌ها مراجعه کرده و تعداد بالا مرغ می‌خواهند. این افراد همین که مرغ تحویل می‌گیرند جلوی در خروجی با قیمت‌های بالاتر فروخته و سود می‌کنند.

وی افزود: مشکلی در تامین مرغ نداریم. مرغ به اندازه کافی وجود دارد و حتی گاهی با مازاد مرغ در میادین نیز مواجه می شویم. در بسیاری از موارد مرغ تامین شده ولی مشتری نبوده و مجبور شدیم مرغ های مازاد در میادین را منجمد کنیم.

بابایی با بیان اینکه در شرایط طبیعی روزانه تهران به ۱۴۰۰ تا ۱۶۰۰ تن مرغ نیاز دارد، گفت: در ایام خاص مانند ماه رمضان، تاسوعا و عاشورا، مصرف مقداری بالا می‌رود. البته در برخی ایام نیز مصرف کاهش می‌یابد. بنابراین نیازمندی‌ها کمی متغیر است، ولی مدیریت می‌شود.

به گفته وی در سامانه میدان بهمن متوسط روزانه ۳۲۰ تن و در کل تهران بالاتر از ۱۲۰۰ تن مرغ توزیع می شود.

قائم مقام سازمان جهادکشاورزی استان تهران تصریح کرد: همچنین در حدود ۱۵ فروشگاه زنجیره‌ای مانند سپه، رفاه، اتکا و شهروند مرغ به اندازه کافی تامین شده و با قیمت مصوب هر کیلو ۷۵ هزار تومان عرضه می‌شود. همچنین در کنار آن کمبودهای ۱۶ شهرستان استان تهران را نیز از میدان بهمن تامین کردیم.

وی افزود: اتحادیه گوشت گوسفندی و گاوی نیز مرغ فروشی‌های فعال دارند که مرغ آنها نیز تامین و تحویل شده است. اتحادیه سوپر مارکت‌ها و پروتئینی نیز مرغ مورد نیاز خود را از میدان بهمن خریداری می‌کنند. همه این توزیع ها در سامانه ستکاوا(سامانه تامین و توزیع محصولات و فراورده های کشاورزی) انجام و بر این سامانه به صورت آنلاین نظارت می‌شود.

بابایی در ادامه تشریح کرد:مرغ با قیمت مصوب به اصناف تحویل داده می شود و آنها نیز باید با قیمت مصوب عرضه کنند. بازرس‌هایی در سطح شهر وجود دارند و رصدهایی انجام می شود و در صورت مشاهده تخلف، برخوردهای لازم با واحد متخلف صورت می گیرد.

قیمت مرغ

وی در پاسخ به اینکه آیا برای تامین مرغ هیات ها و نذورات تدابیری ویژه ای اتخاذ شده است؟ گفت: اغلب در این ایام هماهنگی خاصی را با امور مساجد و اداره کل تبلیغات اسلامی داریم مبنی بر اینکه قسمتی از مایحتاج مورد نیاز هیات‌ها مانند برنج، شکر، گوشت و مرغ را به صورت متمرکز در اختیار آنها قرار دهیم. در حقیقت در این ایام هیات‌ها می‌توانند با نامه امور مساجد و یا مراجعه مستقیم به اداره تبلیغات اسلامی اقلام مورد نیاز خود را تحویل بگیرند. هماهنگی‌هایی نیز بین فرمانداری، جهادکشاورزی، امور مساجد و اداره کل تبلیغات اسلامی انجام شده است. مقادیری مورد نیاز هیات ها نیز از سنوات قبل برآورد شده و هیات ها می توانند با مراجعه مستقیم یا به وسیله مباشرین از سردخانه ها اقلام مورد نیاز خود را دریافت کنند.

اعتراض نماینده مجلس به قیمت مرغ

لال رشیدی کوچی نماینده مجلس گفت: دولت و آقای رئیسی حواست هست که مرغ کیلویی ۱۲۰ هزار تومان شده است؟

جلال رشیدی کوچی نماینده مجلس گفت: دولت و آقای رئیسی حواست هست که مرغ کیلویی ۱۲۰ هزار تومان شده است؟ حواست هست بازنشسته شما ماهی ۷-۸ تومن پول می‌گیرد و این حقوق تا دهم ماه هم کفاف نمی‌دهد؟

قیمت مرغ

علت گران شدن قیمت مرغ چیست؟

کاهش بیش از 80 درصدی واردت مرغ به لحاظ وزنی و ارزشی را شاید بتوان یکی از دلایل رشد قیمت و کمبود مرغ در کشور دانست، روندی که موجب شد تا قیمت گوشت مرغ در بازار به بیش از 100 هزار تومان برسد.

براساس داده‌های گمرک در سال 1402 درمجموع 2 هزار و 800 تن مرغ به ارزش 6.5 میلیون دلار وارد کشور شده است که به لحاظ ارزشی کاهشی 81.6 درصدی و به لحاظ وزنی کاهش 86 درصدی داشته است. با توجه به این آمار می‌توان گفت یکی از دلایل رشد قیمت گوشت مرغ در بازار با کاهش واردات آن باز می گردد. مجموع مرغ وارداتی در سال گذشته برابر با 20 هزار تن مرغ به ارزش 35 میلیون دلار بوده است.

افزایش نرخ دلار و کاهش جوجه‌ریزی یکی از دلایلی است که فعالان این بخش کاهش مرغ در بازار را به آن نسبت می‌دهند. بطوریکه به گفته پرویز فروغی دبیرکانون پرورش دهندگان مرغ گوشتی در 7 ماه سال گذشته بعد از مردمی سازی یارانه ها، قیمت جوجه یک روزه به حدی کاهش یافت که تولید کنندگان جوجه، هر قطعه را با 10 هزار تومان ضرر به فروش رساندند؛ در نتیجه برخی گله‌های تولید را حذف کردند یا گله‌ها را در لک بردند و در نهایت تولید مرغ کم شد. با توجه به اظهارات مطرح شده می‌توان گفت عمده دلیل کاهش عرضه مرغ در بازار به کاهش جوجه‌ریزی باز می گردد.

با این شرایط روزگذشته وزارت جهاد کشاورزی مجوز افزایش ۳۰ درصدی جوجه‌ریزی بالاتر از ظرفیت پروانه بهره برداری را صادر کرد تا به این طریق زمینه رشد تولید مرغ و در نهایت کاهش قیمت آن در ماه‌های آتی باشیم، اما مشخص نیست که آیا این سیاست هم می‌تواند جوابگوی بازار باشد و به کاهش قیمت گوشت مرغ کمک کند یا نه.

قیمت مرغ

با توجه به آمار گمرک این سوال مطرح می‌شود که در بهار سال 1402 مرغ‌های واردتی از چه کشورهای وارد شده‌اند؟ سال 1402 درمجموع 2 هزار و 800 تن مرغ به ارزش 6.5 میلیون دلار وارد کشور شده است، داده‌های اعلام شده نشان می‌دهد در مدت زمان مورد بررسی مجموع مرغ وارداتی از دو کشور «امارات متحده عربی» و «ترکیه» وارد کشور شده است.

قیمت مرغ

با توجه به داده‌های اعلام شده می‌توان گفت مجموع مرغ وارد شده به کشور از امارات متحده عربی به لحاظ حجمی برابر با 2 هزار و 400 تن به ارزش 5.7 میلیون دلار وارد کشور شده است. از سوی دیگر واردات مرغ از ترکیه هم در این مدت برابر با 399 هزار تن به ارزش 800 هزار دلار رسیده است.

 

در حالی در سال جاری تنها دو کشور مقصد واردات مرغ به کشور بوده‌اند که سال گذشته مرغ مورد نیاز کشور از 5 کشور «برزیل»، «ترکیه»، «امارات متحده عربی»، «گرجستان» و «فدراسیون روسیه» وارد شده بود. مجموع مرغ وارداتی در سال گذشته برابر با 20 هزار تن مرغ به ارزش 35 میلیون دلار بوده است.

حجم مرغ وارد شده از برزیل برابر با 11 هزار و 400 تن به ارزش 20 هزار دلار بوده است. ترکیه هم در سال گذشته 8 هزار و 400 دلار مرغ وارد کشور کرده است. ارزش مرغ وارد شده از سوی امارات متحده عربی هم برابر با 6 هزار دلار بوده است. اما روند واردات مرغ از گرجستان به 562 هزار دلار بوده و روسیه هم 506 هزار دلار مرغ وارد کشور کرده است.

قیمت مرغ

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر