قیمت نفت | قیمت روز نفت | جدیدترین قیمت نفت

تغییرات چشمگیر قیمت نفت! | قیمت نفت به روند نزولی باز می‌گردد؟

تغییرات چشمگیر قیمت نفت! | قیمت نفت به روند نزولی باز می‌گردد؟

قیمت نفت به روند نزولی باز می‌گردد؟ در حالی که بازار همچنان انتظار افزایش بیشتر نرخ بهره را دارد،  به دلیل کاهش عرضه و کندی رشد جهانی، قیمت نفت امروز رقم مشخصی را ثبت نکرد. جزئیات بیشتر را در ادامه بخوانید. قیمت نفت در روز پنج‌شنبه متغیر بود؛ چرا که در سایه‌ی نگرانی‌ها مبنی بر اینکه کندی رشد جهانی می‌تواند تقاضا را مهار کند، سرمایه‌گذاران احتیاط را نسبت به کاهش عرضه متعادل کردند.

بهای معاملات آتی نفت برنت در ساعت 0305 GMT، برای تسویه ماه دسامبر با 14 سنت یا 0.15 درصد کاهش به 92.27 دلار در هر بشکه رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در نوامبر (WTI) که روز پنج‌شنبه منقضی می‌شود، با 53 سنت یا 0.6 درصد افزایش به 86.08 دلار در هر بشکه رسید. همچنین، قرارداد WTI برای تحویل در دسامبر با 0.3 درصد افزایش به 84.78 دلار در هر بشکه رسید.

دار افزود: «قیمت‌ها با فشار کاهشی ناشی از نگرانی‌های رشد جهانی، تقویت دلار آمریکا و افزایش بازده اسمی 10 ساله ایالات متحده مواجه هستند. اگرچه فشار صعودی ناشی از کاهش عرضه اوپک پلاس و تحریم‌های قریب‌الوقوع اتحادیه اروپا بر واردات نفت و تولید پالایش‌شده‌ی روسیه وجود دارد.»

شایان ذکر است که قیمت نفت با ممنوعیت اتحادیه اروپا بر نفت خام و محصولات نفتی روسیه و همچنین کاهش تولید از سوی اوپک پلاس، افزایش یافته است.

اوپک پلاس در اوایل اکتبر بر سر کاهش تولید 2 میلیون بشکه‌ای در روز به توافق رسید - اما تحلیلگران انتظار دارند به دلیل تولید کمتر در کشورهایی مانند ایران، ونزوئلا و نیجریه، مقدار کمتری در تولید حدود 1 میلیون بشکه در روز کاهش یابد.

جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات متحده روز چهارشنبه برنامه‌ای را برای فروختن باقیمانده ذخایر نفتی اضطراری کشور یا ۱۵ میلیون بشکه نفت تا پایان سال اعلام کرد؛ در حالی که او تلاش می‌کند قیمت بالای بنزین را در آستانه انتخابات میان دوره‌ای در 8 نوامبر کاهش دهد.

دار بر این باور است که توزیع نفت از نظر تاثیرگذاری بر بازار بسیار ناچیز است و تخمین می‌زند که عرضه جهانی نفت تنها 0.04 میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

وی افزود: «تحریم‌های اتحادیه اروپا بر واردات نفت روسیه احتمالاً در هفته‌های آینده به کانون توجه بازار نفت تبدیل خواهد شد... به علاوه، ما انتظار داریم قیمت‌های آتی نفت برنت به دلیل اختلال در عرضه ناشی از تحریم‌های اتحادیه اروپا در سه ماهه چهارم سال 2022 به طور متوسط ​​100 دلار در هر بشکه باشد.»

در عین حال، تقاضای جهانی برای سوخت نامشخص است. فدرال رزرو روز چهارشنبه در گزارشی که بیانگر بدبین‌ترشدن شرکت‌ها نسبت به دورنمای عرضه است، ابراز داشت: فعالیت‌های اقتصادی ایالات متحده در هفته‌های اخیر نسبتاً گسترش یافته است، اگرچه در برخی مناطق ثابت و در چند منطقه نیز با کاهش روبرو شده است.

از طرفی، چین همچنین در سال جاری به محدودیت‌های سختگیرانه کووید 19 ادامه داده و به فعالیت‌های تجاری و اقتصادی در بزرگترین واردکننده نفت خام جهان آسیب وارد کرده است.

لئون لی، تحلیلگر سی‌ام‌سی مارکتز (CMC Markets) بر این باور است که نگرانی‌های رکود جهانی و احتمال افزایش تهاجمی دیگر نرخ بهره آمریکا چشم‌انداز قیمت نفت را مختل کرده است.

بنا به پیش‌بینی این تحلیلگر، قیمت نفت پس از یک بازگشت کوتاه‌مدت به روند نزولی باز می‌گردد.

به نظر می‌رسد پس از اینکه گزارش دولت نشان داد تورم سرسخت در ماه گذشته داغ باقی مانده است، فدرال رزرو یک افزایش بزرگ دیگر نرخ بهره را در ماه نوامبر ارائه می‌دهد و در نهایت نرخ‌های بهره را تا اوایل سال آینده به 4.75٪  تا 5٪ افزایش خواهد داد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر