استرس | مضرات استرس

بیا ببین استرس چه بلایی سرت میاره! | مضرات وحشتناک استرس + عکس

بیایید نگاهی دقیق‌تر به بلاهایی که بعد از هر بار استرس بر سر بدنمان می‌آید، بیندازیم. با ویکی گردی همراه باشید

استرس

استرس یک واکنش طبیعی در برابر فشارهای روزمره است که ممکن است از طریق محیط، احساسات، یا وظایف بوجود آید. این وضعیت می‌تواند تأثیرات منفی بر روحیه، روانی و جسمی فرد داشته باشد. استرس می‌تواند به صورت موقتی و گذرا باشد، اما در مواردی نیز ممکن است به شکل مزمن و پافشاری طولانی مدت ادامه یابد. علائم استرس شامل اضطراب، خستگی، افزایش تنش عصبی، مشکلات خواب، کاهش تمرکز و افزایش تحرک بدنی می‌باشد. مدیریت استرس از طریق تغییر سبک زندگی، تمرین بدنی، روش‌های آرامش بخشی مانند مدیتیشن و مشاوره می‌تواند مفید باشد.

بیایید نگاهی دقیق‌تر به بلاهایی که بعد از هر بار استرس بر سر بدنمان می‌آید، بیندازیم:

دلیل اصلی زود به گریه افتادن چیست؟ + رازهای مهم

استرس

مغز

حتماً نیازی نیست که استرس بسیار شدید را تجربه کنید تا بفهمید چه بلایی بر سر حافظه‌تان خواهد آمد. طبق بررسی‌ها، بین سطوح بالای کورتیزول که همان هورمون استرس است، و از دست دادن حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان سالم، رابطه جدی وجود دارد.

این علائم نشون میده شما اعصاب ضعیفی دارید!

پوست

طبق تحقیقات متوجه شدند زنانی که روز قبل یک یا چند شرایط استرس‌زا را پشت سر گذاشته‌اند، نسبت به زنانی که استرس نداشتند، وعده غذایی بیشتری مصرف کرده و کالری کمتری سوزانده‌اند. این تفاوت می‌تواند به بیش از 5 کیلوگرم در سال برسد.

استرس ناگهانی ممکن است موجب شود که بعد از هدایت خون از ناحیه صورتتان به عضلات، که ممکن است در این شرایط به آن نیاز داشته باشید، موقتاً چهره‌ای رنگ پریده داشته باشید.

اما استرس‌های خفیف مداوم، در طول زمان می‌تواند موجب پیری سریع‌تر پوست شود. آکنه، بیماری روزاسیا (وضعیتی که در طی آن، برخی از عروق خونی صورت بزرگ شده و گونه‌ها و بینی سرخ می‌شوند) و پسوریازیس به علت انتشار هیستامین و افزایش تولید چربی (در نتیجه آکنه) از مشکلاتی هستند که ناشی از همین استرس‌های هرچند کوتاه اما پایدار خواهند بود.

قلب

استرس مزمن و حوادث مکرر، هر دو می‌توانند موجب التهاب در عروق کرونر شوند که مسئول حملات قلبی است. افزایش پایدار ضربان قلب در افرادی که دارای استرس مزمن هستند نیز موجب افزایش پمپاژ خون توسط قلب، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و سکته‌ی مغزی می‌شود.

ریه

تنفس سریع یکی از نشانه‌های اصلی استرس است. مطالعات نشان می‌دهد اگر دچار آسم باشید، استرس واقعاً می‌تواند باعث حمله شود. در حالی که افراد مبتلا به آمفیزم می‌توانند مشکل دریافت اکسیژن کافی در شرایط استرس‌زا داشته باشند. نکته مهم دیگر اینکه استرس شما را مستعد التهاب می‌کند، و احتمال بروز حملات آسم را شدت می‌بخشد.

دور کمر

همان‌طور که بسیاری از زنان (و مردان) در سراسر جهان می‌دانند، چاقی ناشی از استرس کاملاً واقعی است. طبق تحقیقات متوجه شدند زنانی که روز قبل یک یا چند شرایط استرس‌زا را پشت سر گذاشته‌اند، نسبت به زنانی که استرس نداشتند، وعده غذایی بیشتری مصرف کرده و کالری کمتری سوزانده‌اند. این تفاوت می‌تواند به بیش از 5 کیلوگرم در سال برسد.

ایمنی

ثابت بودن در حالت پایدار و بقا، به خصوص برای سیستم ایمنی بدنتان، که می‌تواند به دلیل استرس مزمن سرکوب شود، خسته کننده است. این حالت نه تنها می‌تواند مانع محافظت سیستم ایمنی از بدنتان شود بلکه می‌تواند شرایط بیماری را تشدید کند.

کاهش استرس و افسردگی با نوشیدن چای زعفران + طرز تهیه چای

آرامش شیرین

حال که می‌دانید قرار گرفتن در شرایط استرس‌زا تا چه حد می‌تواند بر بدنتان تأثیر سوء بگذارد، بهتر است به دنبال آموختن تکنیک‌های معتبر کاهش استرس باشید. در حقیقت مدیتیشن، یک راه ساده و حمایت گر برای کاهش استرس است. تکنیک‌های مدیتیشن، یوگا و تنفس عمیق را بیاموزید که از نظر علمی نیز ثابت شده که می‌توانند به کاهش وزن، کاهش استرس، و جلوگیری از بیماری‌هایی مانند آلزایمر، سرطان و فشار خون بالا کمک کنند.

تمرین تنفس عمیق با سیستم 4:7:8

  1. به طور کامل هوا را از دهانتان خارج کنید به طوری که صدایی شبیه woosh از آن شنیده شود.
  2. دهانتان را ببندید و به آرامی هوا را وارد بینی کنید. این کار باید به اندازه شمردن از 1 تا 4 طول بکشد.
  3. سپس نفستان را به اندازه شمارش تا عدد 7 نگه دارید.
  4. به طور کامل هوا را از دهانتان خارج کنید به طوری که صدایی شبیه woosh از آن شنیده شده و تا 8 شماره طول بکشد.
  5. مجدداً در حالی که دهانتان بسته است هوا را وارد بینی‌تان کنید و سه بار سیکل را تا قسمت «د» ادامه دهید
آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر