افکار مزاحم | مقابله با افکار مزاحم

چطوری از شر افکار مزاحمم خلاص شم؟ | راهکارهای مقابله با افکار مزاحم و سمی

در طول روز همه ما افکاری روبرو هستیم که در واقع به عنوان افکار مزاحم شناخته می شوند و شاید می توان گفت حتی نیمی از انرژی روزانه ما صرف این افکار می شود. در ادامه راه مقابله با افکار مزاحم را برای شما قرار داده ایم.

افکار مزاحم

افکار مزاحم یا افکار ناخواسته، افکاری هستند که به صورت ناخودآگاه و بدون کنترل ما ذهنمان را تصاحب می‌کنند. افکار مزاحم می‌توانند شامل تصاویر، خیالات، ایده‌ها، خاطرات و یا هر نوع اندیشه‌ای باشند که از کنترل ما خارج می‌شوند و در ذهنمان به صورت مزاحم وجود دارند. بیشتر افراد در زندگی روزمره با افکار مزاحم مواجه می‌شوند ولی برخی افراد ممکن است با این افکار بیشتر دست و پنجه نرم کنند.

افکار مزاحم چه افکاری هستند؟

افکار مزاحم همان تصاویر و تخیلاتی هستند که بدون دلیل و سر زده وارد سر ما می شوند. در ما پریشانی و وسواس ایجاد می کنند. این افکار می توانند افکاری مانند: ترس از آینده، خاطرات مربوط به گذشته و یا تصاویر مزاحم و آزاردهنده ای باشند. که به راحتی رفتار و روز شما را دچار اختلال کرده و شما را آزار می دهند.

راه های تشخیص و دوری از افراد سمی زندگی + توضیحات

افکار مزاحم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

- خیالات و تصاویر ناخواسته

- نگرانی‌های بی‌مورد

- خاطرات ناخواسته

- تصاویر و خیالات ناخواسته درباره روابط، کار و زندگی شخصی

- افکار بدون محتوا یا بی‌مورد

راهکار مقابله با افکار مزاحم

راه پیشنهادی ما برای خلاص شدن از افکار مزاحم

یک معامله ساده پیدا کردیم، اینکه هر چی کمتر کار کنی، بیشتر فکر میکنی. عمل کردن مثل یک دریچه برای تخلیه افکار مزاحم هست. عمل کردن میتونه شامل «نوشتن افکار، صحبت با یک روانشناس، ورزش، تمرین تنفسی و...» باشه.

باید بدونید که با هیچ کاری نکردن افکار منفی و مزاحم بیشتر و بیشتر شما رو احاطه کرده و شما در واقع بیشتر به این افکار اجازه می دهید شم را آزار دهند. بنابراین هر زمان که متوجه شدید زیاد از حد فکر می کنید و یا افکار مزاحم سراغتان آمده است خیلی سریع سر خود را به چیزی گرم کنید.

این علائم نشون میده داری به بهترین ورژن خودت تبدیل میشی!

افکار سمی

راه های مقابله با افکار مزاحم

افکار مزاحم معمولاً مشکلاتی مانند افزایش استرس، اضطراب، افسردگی و کاهش تمرکز را ایجاد می‌کنند. برای کاهش تأثیرات منفی این افکار، می‌توان از تکنیک‌های مختلفی مانند مدیتیشن، تمرینات تنفسی، ورزش، درمان شناختی-رفتاری و مشاوره استفاده کرد. همچنین، تمرکز بر فعالیت‌های سازنده و تحول‌بخش مانند کار، تفریح و مطالعه نیز می‌تواند به کاهش تأثیرات این افکار کمک کند.

برای مقابله با افکار مزاحم، می‌توانید از راهکارهایی که در زیر آمده است، استفاده کنید:

تمرین توجه

تمرین توجه به محیط اطراف و ارتباط برقرار کردن با آن می‌تواند به شما کمک کند تا با افکار مزاحم بیشتر دست و پنجه نرم کنید. برای این کار می‌توانید به تمرین‌های مختلفی مانند مدیتیشن، تمرینات تنفسی و یا تمرینات توجه به حساسیت‌های بدن خود روی بیاورید.

تغییر فکر

برای مقابله با افکار مزاحم، می‌توانید فکر خود را به سمت فکرهای مثبت و سازنده تغییر دهید. به جای فکر کردن به نگرانی‌های بی‌مورد و یا خیالات ناخواسته، به خودتان بگویید که این فکرها به درد شما نمی‌خورند و به جای آن به یک فعالیت دیگر مانند مطالعه، ورزش و یا موسیقی بپردازید.

مقابله با افکار مزاحم

محدود کردن زمان

محدود کردن زمانی که به افکار مزاحم فکر می‌کنید، می‌تواند به شما کمک کند تا این افکار را کنترل کنید. به عنوان مثال، می‌توانید هر روز ۱۰ دقیقه اختصاص دهید تا به این فکرها فکر کنید و بعد از آن به فعالیت‌های دیگرتان بپردازید.

چجوری افکار منفی را از خودمون دور کنیم؟ + فیلم

مشاوره

در صورتی که افکار مزاحم باعث اضطراب و استرس شدید شما شده‌اند، می‌توانید به مشاوره روانشناسی مراجعه کنید. مشاوره ممکن است به شما کمک کند تا راهکارهایی برای مقابله با این افکار پیدا کنید و باعث کاهش استرس و اضطراب شما شود.

شناخت افکار مزاحم

شناخت و تشخیص افکار مزاحم می‌تواند به شما کمک کند تا آن‌ها را درک کنید و در نتیجه آن‌ها را کنترل کنید. برای این کار می‌توانید از دفترچه یادداشت استفاده کرده و افکار مزاحم خود را در آن یادداشت کنید تا بهتر بفهمید که چه نوع افکاری باعث مزاحمت شما می‌شوند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر