دیفن باخیا |‌ دلیل زرد شدن دیفن باخیا

علت زرد شدن برگ دیفن باخیا چیست؟ + روش درمان آفات

علت زرد شدن برگ دیفن باخیا مربوط به عوامل متعددی است که قصد داریم در این مطلب مورد بررسی قرار دهیم.

 علت زرد شدن برگ دیفن باخیا چیست؟ + روش درمان آفات

دیفن باخیا یکی از گل‌های زیبای آپارتمانی است و علاقه‌مندان زیادی دارد. نگهداری آسان و تصفیه کردن هوای محیط، از جمله دلایل محبوبیت این گیاه است. اما یکی از مشکلات رایج این گیاه زرد شدن برگ‌های آن است. دیفن باخیا با برگ‌های بزرگ، برای آنکه بتواند به‌شکل مطلوبی رشد کند، نیاز به شرایط خاصی دارد؛ اما فراهم کردن این شرایط کار سختی نیست. فقط کافی است به چند نکته مهم در خصوص نیازهای زیستی این گیاه توجه کنید تا به علت زرد شدن برگ دیفن باخیا یا سایر مشکلات، این گیاه زیبا را از دست ندهید.

اگر برای درمان بیماری‌های دیفن باخیا و تعویض گلدان و تهیه کود و خاک مناسب نیاز به مشاوره و خدمات دارید، از طریق شماره 1471 یا مراجعه به صفحه نگهداری از گیاهان آپارتمانی، سفارش خود را ثبت نمایید. متخصصان پرورش گل‌وگیاه در نگهداری و پرورش گیاهان یاریگر شما خواهند بود.

10 نمونه از گیاهان آپارتمانی مقاوم و زیبا، مناسب برای هدیه + عکس

چرا برگ‌های دیفن باخیا زرد می‌شوند؟

دیفن باخیا گلی زیبا و آپارتمانی است که خیلی از افراد تمایل دارند از آن نگهداری کنند. گیاهی که شرایط نگهداری سختی هم ندارد. اما ممکن است به علت زرد شدن برگ دیفن باخیا شاهد ریزش برگ‌های آن باشیم. دلایل مختلفی برای بروز چنین مشکلی وجود دارد. در ادامه دلایل زرد شدن برگ‌های دیفن باخیا را بررسی می‌کنیم.

1. کمبود مواد مغذی گیاه؛ علت زرد شدن برگ دیفن باخیا

مواد مغذی برای سلامت گیاه حیاتی هستند. کمبود عناصری چون فسفر و نیتروژن می‌تواند علت زرد شدن برگ دیفن باخیا باشد. اغلب از پیت ماس و پرلیت برای خاک گیاه استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که پیت ماس و پرلیت، فاقد مواد مغذی هستند و باید در طول فصل رشد گیاه، از کود‌های اختصاصی گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

2. وجود آفت و عامل بیماری‌زا؛ علت زرد شدن برگ دیفن باخیا

در بررسی دلیل زرد شدن برگ‌های دیفن باخیا، باکتری‌ها و قارچ‌ها نیز می‌توانند نقش مهمی داشته باشند. لازم است هر چند وقت یک‌بار برگ‌های گیاه را از هر دو سمت کاملا بررسی کنید. اگر آفتی به سراغ گیاه شما آمده باشد با بررسی‌های منظم، در همان روز‌های اولیه آنها را شناسایی خواهید کرد. یکی از دلایل بیماری‌های قارچی می‌تواند آبیاری بیش از حد باشد.

3. تغییرات دمایی؛ علت زرد شدن برگ دیفن باخیا

در جست‌وجوی علت زرد شدن برگ دیفن باخیا، به تغییرات دمایی نیز توجه داشته باشید. اگر گیاه در دمای نامناسبی نگهداری شود، دچار استرس شده و این عامل موجب تغییر رنگ برگ‌های گیاه می‌شود. معمولا، در منزل تغییرات دمایی زیادی وجود ندارد. این استرس زمانی به گیاه منتقل می‌شود که به‌عنوان مثال در فصل تابستان، گیاه خود را خارج از محیط همیشگی‌اش، جابه‌جا می‌کنید.

4. تابش نامناسب نور خورشید

دیفن باخیا گیاهی است که نباید در معرض شدید نور خورشید قرار بگیرد. تابش طولانی مدت نور خورشید برای آنها می‌تواند خطرناک باشد و به‎‌عنوان یکی از دلایل و علت زرد شدن برگ دیفن باخیا شناخته می‌شود. گاهی شاهد آن هستیم که در اثر تابش مستقیم نور خورشید، برگ‌های گیاه می‌سوزند. برای پیشگیری از چنین اتفاقی، مکانی را برای دیفن باخیای خود در نظر بگیرید که در طول روز بیشتر از 1 تا 2 ساعت در معرض اشعه‌های خورشید قرار نگیرند. نور خورشید را غیرمستقیم به گیاه خود برسانید.

5. تغییرات فصلی؛ علت زرد شدن برگ دیفن باخیا

دیگر علت زرد شدن برگ دیفن باخیا تغییرات فصلی است. این تغییرات به‌ویژه در فصل پاییز و زمستان بیشتر هم دیده می‌شود. البته این موضوع را هم به‌خاطر داشته باشید که علت زرد شدن برگ دیفن باخیا ممکن است مربوط به سن گیاه باشد. معمولا برگ‌های قدیمی قبل از ریزش زرد می‌شوند. در این صورت، ما شاهد تولد برگ‌های جدیدی خواهیم بود و جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

3 ترفند ساده برای پهن شدن برگ سانسوریا

آبیاری دیفن باخیا، عامل مهم سلامت گیاه

رایج‌ترین علت زرد شدن برگ ‌دیفن باخیا آبیاری نادرست این گیاه است. آبیاری نقشی اساسی در سلامت گیاه ایفاء می‌کند. کمتر و بیشتر از حد معمول آب دادن به گیاه مشکل‌ساز است. اگرچه دیفن باخیا از دسته گیاهان آب‌دوست است، اما این ویژگی دلیلی بر آبیاری زیاد این گیاه نیست. زمانی که 2 الی 3 سانتیمتر از سطح خاک خشک شده باشد، زمان آبیاری گیاه فرا می‌رسد. بهتر است از آبی استفاده کنید که کلر نداشته باشد. به یاد داشته باشید 24 ساعت قبل از آبیاری، آب را در فضای آزاد قرار دهید تا کلری که در آب وجود دارد از بین برود. با این روش از آسیب‌های زیادی که ممکن است کلر به گیاه وارد کند، جلوگیری می‌کنید.

هرس کردن برگ‌های دیفن باخیا

برای آنکه بدانید آیا هرس کردن برگ‌های دیفن باخیا کمکی به گیاه شما می‌کند، لازم است مواردی را در نظر بگیرید. اگر علت زرد شدن برگ دیفن باخیا به‌دلیل حمله آفات باشد، لازم است هر چه سریع‌تر برگ‌‌های آسیب‌دیده گل خود را هرس کنید. این اقدام شما تنها راه نجات گیاه است. حالت دوم ممکن است به‌دلیل نگهداری گیاه در شرایط نامناسب، شاهد زرد شدن برگ‌های آن باشید. در این حالت، برای رفع علت زرد شدن برگ دیفن باخیا شرایط مناسب گیاه را فراهم کنید.

 آشنایی با آفات دیفن باخیا

نگهداری از گیاهان تنها به آبیاری و نور مناسب ختم نمی‌شود. برای داشتن یک گیاه سالم با آفاتی که گیاهان می‌توانند به آن مبتلا شوند آشنا شوید. با بررسی مداوم گل‌های خود از گسترش عوامل بیماری جلوگیری کنید. در ادامه مطلب به آفات دیفن باخیا اشاره می‌کنیم.

1. تار عنکبوتی شدن برگ‌ها

عامل ایجاد این بیماری کنه ریز قرمز است. زمانی که گیاه شما گرفتار این نوع آفت می‌شود، سطح زیرین برگ‌های دیفن باخیا زرد به‌شکل تارعنکبوتی در می‌آید. این مشکل تنها شامل گیاه دیفن باخیا نیست. این نوع آفت در بسیاری از گیاهان دیگر نیز دیده می‌شود. برای از بین بردن کنه ریز قرمز، هر دو هفته یک‌بار با سم کنه‌کش، گیاه خود را سمپاشی کنید.

2. زخم‌های سفید پنبه‌ای

از جمله آفات شایع دیگری که در گیاهان دیده می‌شود و می‌تواند علت زرد شدن برگ دیفن باخیا باشد، بیماری شپشک آردآلود است. دیفن باخیا نیز می‌تواند مورد حمله این نوع آفت قرار بگیرد. برای از بین بردن علائم این بیماری، هر 14 روز یک‌بار با سم حشره‌کش نفوذی، گیاه را سمپاشی کنید. علاوه‌بر سمپاشی، از یک پنبه آغشته به آب و صابون نیز می‌توانید کمک بگیرید.

3. چروکیدگی برگ‌های گیاه

اگر متوجه چروکیدگی برگ‌های گیاه خود شدید، بدانید که با یک بیماری ویروسی مواجه شده‌اید. برای رفع این بیماری سریع اقدام کنید. چراکه با سرعت زیاد عامل این ویروس، تمام گیاه را در بر می‌گیرد. چروکیده شدن برگ‌های دیفن باخیا علت دیگری هم می‌تواند داشته باشد و آن سرمازدگی گیاه است.

4. رشد نکردن گیاه

در طول زندگی یک گیاه، تنش‌هایی که به آن‌ها وارد می‌شود ممکن است سبب کند شدن و یا توقف رشد گیاه شود. علت زرد شدن برگ‌ دیفن باخیا می‌تواند مربوط به وجود چنین تنش‌هایی باشد. این تنش‌ها در اثر تعویض خاک و گلدان گیاه و همچنین جابه‌جا کردن آنها ایجاد می‌شود. کافی است به گیاه زمان بدهید تا به شرایط جدید خود عادت کند. پس از گذشت مدتی این مشکل برطرف خواهد شد.

5. کوچک شدن برگ‌های دیفن باخیا

اگر با کوچک شدن برگ‌های دیفن باخیا روبه‌رو شده‌اید، علت وجود چنین مشکلی نبود نور کافی و کمبود مواد مغذی است. شرایط گیاه را بررسی کنید و بیابید دلیل کوچک شدن برگ‌های آن‌ها کدام عامل است. برای جبران کمبود مواد مغذی، کود‌های مناسب را در اختیار گیاه خود قرار دهید.

4 نکته مهم برای پر برگ شدن برگ گیاهان آپارتمانی

شرایط مناسب نگهداری از دیفن باخیا

تا پیش‌ از این در ارتباط با علت زرد شدن برگ دیفن باخیا صحبت کردیم. در ادامه این مطلب به شرایط مناسب نگهداری از گیاه دیفن باخیا می‌پردازیم تا بررسی کنیم که شرایط ایده‌ال برای تکثیر دیفن باخیا و نگهداری از آن چگونه است؟ با حفظ موارد زیر می‌توانیم از طراوت و زیبایی گل دیفن باخیا در محل زندگی خودمان لذت ببریم.

1. دریافت نور

گیاه دیفن باخیا اگر در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرد، شاهد سوختن برگ‌های آن‌ها خواهید بود. از طرفی نور کم علت زرد شدن برگ دیفن باخیا است و این امر موجب می‌شود که گیاه به صورت علفی رشد کند و رنگ برگ‌های سبز آن کمرنگ شود. نور ملایم و یا نور غیرمستقیم متوسط برای گیاه دیفن باخیا بسیار مناسب است.

 ممکن است محیط زندگی شما از نور کافی برای این گیاه برخوردار نباشد. جای نگرانی نیست؛ چراکه دیفن باخیا با نور فلورسنت نیز می‌تواند سازگاری پیدا کند. توجه داشته باشید که برای رسیدن به این مرحله، لازم هست مدتی صبر کنید. مانند گیاهان دیگر دیفن‌باخیاهای زیبا نیز به سمت نور حرکت‌ می‌کنند. برای جلوگیری از خم شدن گیاه به یک سمت، فراموش نکنید که مرتب گلدان خود را بچرخانید.

2. دمای مناسب گیاه

بهترین دمایی که گیاه دیفن باخیا می‌تواند رشد مناسبی داشته باشد، دمای 15 تا 20 درجه سانتی‌گراد است. دمای کمتر از 15 درجه علت زرد شدن ساقه دیفن باخیا است و باعث ریزش برگ‌های گیاه می‌شود. در دمای بالاتر از 15 درجه نیز به‌ خاطر داشته باشید که آبپاشی گل را با آب بدون کلر انجام دهید.

3. کوددهی گیاه

گیاه دیفن باخیا حساسیت زیادی به کوددهی نشان نداده است. با این وجود، جهت رشد بیشتر گیاه در فصول رشد آن‌ها، کود‌های مخصوص را در اختیار ریشه گیاه قرار دهید. به‌عنوان مثال، کودهایی که مقدار نیتروژن بالایی دارند برای گل شما توصیه می‌شود.

معرفی گیاهان کم نور برای آپارتمان + عکس

4. دقت به تمیزی برگ‌های دیفن باخیا

سطح برگ گیاه راهی برای تنفس است. دقت باشید که برگ‌های گل‌های خود را از هر نوع آلودگی دور نگه دارید. اگر برگ گیاه پوشیده از گرد‌وغبار شود، روزنه‌های آن بسته شده و راهی برای تنفس گیاه باقی نمی‌ماند. با استفاده از یک اسفنج و یا دستمال مرطوب برگ‌‌‌های زیبای دیفن باخیا را تمیز کنید. در هنگام زدودن گرد‌وغبار مواظب باشید به باعث شکستن برگ دیفن باخیا نشوید.

5. تعویض گلدان

گلدان گیاه دیفن باخیا هر 1 یا 2 سال نیاز به تعویض دارد. بهترین زمان تعویض خاک گلدان، فصل بهار است. چنا‌نچه قادر به تعویض گلدان و خاک آن نبودید، چند لایه از خاک رویی گیاه را با خاک جدید جایگزین کنید.

سخن پایانی

 در این مقاله علت زرد شدن برگ‌ دیفن باخیا را بررسی کردیم. آموختیم که زرد شدن برگ‌های گیاه به عوامل متعددی بستگی دارد. آنچه که مهم است پیدا کردن علت این اتفاق است و باید با اقدامات مناسب از نابودی کامل گیاه خود جلوگیری کنیم. امیدواریم با خواندن این مطلب پاسخ سوالات خود را یافته باشید.

کرم ضد چروک؛ اکسیر جوانی قرن 22

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصیت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر