شناسنامه | تعویض شناسنامه | روش های تعویض شناسنامه

اگه هنوز شناسنامت رو عوض نکردی بخون! | صدور شناسنامه جدید چقدر زمان می بره؟

رئیس سازمان ثبت احوال از احتمال تعریف بازه زمانی برای تعویض شناسنامه ها در آینده نزدیک خبر داد. جزئیات بیشتر را در ادامه این گزارش بخوانید

اگه هنوز شناسنامت رو عوض نکردی بخون! | صدور شناسنامه جدید چقدر زمان می بره؟

رییس سازمان ثبت احوال در خصوص بازه زمانی برای تعویض شناسنامه ها در آینده نزدیک توضیحاتی ارائه داد و گفت: امکان دارد تا چندی دیگر پس از هماهنگی با دستگاه های مختلف بازه زمانی برای تعویض شناسنامه ها را تعریف کنیم. در ادامه این مطلب از سایت ویکی گردی شما می توانید توضیحات بیشتری در خصوص تعویض شناسنامه قدیم به جدید بخوانید.

هاشم کارگر در تشریح آخرین وضعیت صدور کارت های ملی هوشمند در جمع خبرنگاران تصریح کرد: عقب افتادگی دو سال و شش ماهه ای در حوزه صدور و تحویل کارت های ملی وجود داشت که حدود ۱۰ میلیون کارت ملی هوشمند را شامل می شد که خوشبختانه اواخر سال گذشته ۱۰ میلیون کارت صادر و بدهی قبلی به اتمام رسید.

مسخره ترین نام‌ های خانوادگی ثبت شده در ثبت احوال + عکس

ثبت نام کارت ملی هوشمند نیمه دوم سال بروز می‌شود

وی تأکید کرد: در تلاش هستیم نیمه اول سال جاری حدود ۵ میلیون ثبت نام جدید که بخشی مربوط به سال ۱۴۰۰ و اکثریت آن مربوط به سال ۱۴۰۱ است را تحویل دهیم تا به این ترتیب در صورت همراهی و همکاری شرکا ثبت نام کارت های ملی هوشمند را در نیمه دوم سال جاری بروز کنیم و تحویل کارت هر متقاضی در کمتر از یک ماه انجام شود.

اعتبار تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵

رییس سازمان ثبت احوال کشور افزود: بر اساس آنچه که پیشتر نیز در رسانه ها اطلاع رسانی شده است تمامی کارت های ملی تا سال ۱۴۰۵ اعتبار خواهند داشت. اما برای موضوع تمدید کارت های ملی یکی از اقداماتی که دنبال می کنیم باز مطالعه و تحقیق مجدد برای کارت های ملی است.

وی ادامه داد: در حقیقت مطالعات کارت های ملی هوشمند فعلی مربوط به ۱۵ سال قبل است، باتوجه به تغیرات حوزه فناوری، بی تردید بازنگری در وضعیت کلی کارت های ملی ضروری است تا با کمترین هزینه و بیشترین کارایی این کارت ها برای متقاضیان صادر شود. برای مثال یکی از مواردی که بعضا مورد اعتراض قرار گرفته است شیوه عکس های استفاده شده بر روی کارت های ملی است که قطعا برای تمدید بعد از سال ۱۴۰۵ این موضوع و موارد بسیار دیگری در مطالعات مدنظر قرار خواهد گرفت.

کارگر تاکید کرد: قطعا در تمدید کارت های ملی باید چهره جدید افراد ثبت شود که در مطالعات همه راهکارهای مناسب و بهره گیری از فناوری های بروز مورد تحقیق قرار می گیرد. کارت های ملی فعلی نیز قابلیت های زیادی دارد؛ اما برای بهره برداری از این قابلیت ها نیازمند کارت خوان های متفاوتی است که شاید بعضا امکان استفاده از این قابلیت ها را دشوار کرده است.

جاماندگان سهام عدالت با دقت بخوانند + لینک ثبت نام

احراز هویت افراد باید غیرحضوری باشد / فعالیت سامانه احراز هویت و تشخیص چهره در کشور

رییس سازمان ثبت احوال کشور در پاسخ به سوالی درباره سامانه تشخیص چهره ایرانیان نیز گفت: پردازش تصویر در حوزه های مختلف در دنیا مورد استفاده قرار می گیرد؛ در حقیقت احراز هویت باید غیرحضوری باشد بر همین اساس باید سامانه ای وجود داشته باشد که به لحاظ چهره تشخیص انجام و اصالت هویتی فرد را احراز کند. این سامانه در حال حاضر مبتنی بر توان داخلی تولید و در حال استفاده است و در آینده نیز سامانه های دیگر سازمان ثبت احوال کشور همانند« هدا » از سامانه تشخیص چهره استفاده خواهند کرد.

احتمال تعریف بازه زمانی برای تعویض شناسنامه ها

وی درباره تعویض شناسنامه ها نیز گفت: برای تعویض شناسنامه ها بازه زمانی نگذاشتیم؛ اما توصیه جدی ما این است که شهروندان حتما برای تعویض شناسنامه اقدام کنند. به این ترتیب هم اطلاعات آنها در پایگاه داده های ثبت احوال به روز می شود و هم از بسیاری سو استفاده ها جلوگیری خواهد شد و البته امکان دارد تا چندی دیگر پس از هماهنگی با دستگاه های مختلف، بازه زمانی برای تعویض شناسنامه ها تعریف کنیم.

صدور شناسنامه های جدید یک تا سه روز زمان می برد

کارگر درباره زمان لازم برای تعویض و صدور شناسنامه های جدید گفت: در سازمان ثبت احوال زمان صدور شناسنامه ها یک تا سه روز زمان می برد، اما زمان ارسال آنها توسط پست و رسیدن به دست متقاضی موضوعی است که به شرکت پست ارتباط دارد و در شهرهای بزرگ طولانی تر است.

مجوز ارائه خدمات ثبت احوال در دفاتر پیشخوان دولت نیازمند رعایت ضوابط

وی تاکید کرد: دفاتر پیشخوان دولت ارائه دهنده خدمات دولتی هستند و برای ارائه خدمات ثبت احوال ضوابطی وجود دارد که اگر آنها را رعایت کنند سازمان ثبت احوال برای ارائه این خدمات به آنها مجوز می دهد.

محاسبه و اعلام نرخ باروری سال ۱۴۰۱ بزودی

رییس سازمان ثبت احوال کشور درباره ارائه آمارهای ثبتی از سوی سازمان ثبت احوال کشور نیز گفت: سازمان ثبت احوال سازمانی است که هر آماری که ارائه می دهد مبتنی بر داده های ثبتی است؛ لذا این آمار قابل اتکا هستند. نرخ باروری بر همین اساس برای سال ۱۴۰۰ محاسبه و اعلام شد و بزودی نرخ باروری برای سال ۱۴۰۱ نیز محاسبه و اعلام خواهد شد.

صدور الکترونیکی گواهی ولادت و فوت تا یک ماه آینده

وی درباره صدور گواهی ولادت و فوت الکترونیکی نیز گفت: در تلاش هستیم فرایندها را الکترونیک کنیم و در همین راستا ظرف یک ماه آینده بحث الکترونیک شدن گواهی های ولادت و فوت اجرایی خواهد شد.

خدمات جدید ثبت احوال برای مشاهده شجره نامچه خانواده ها و ویرایش نشانی افراد

آیا مهریه در دوران عقد قابل دریافت است؟ + توضیحات

کارگر در بخش دیگری از صحبت های خود به سامانه «سهیم» سازمان ثبت احوال کشور اشاره کرد و افزود: بستری فراهم شده تا در تعامل با مردم، همه خدمات ثبت احوال را در قالب آن ارائه کنیم که در حال حاضر ۱۹ خدمت در این سامانه ارائه می شود و روز به روز نیز تعداد این خدمات افزایش می یابد. یکی از اقدامات سازمان شجره نامچه خانواده است که مشخصات فرد، پدر، مادر و همه فرزندان را قابل مشاهده کرده است و نشانی که از افراد در پایگاه ثبت احوال وجود دارد نیز قابل مشاهده است و امکان ویرایش برای همه آنها فراهم شده است.

وی تاکید کرد: این شجره نامچه روز به روز کامل تر خواهد شد. بی تردید یکی از موضوعات مهم در کشور روابط سببی و نسبی است که در موضوعات اقتصادی و... بسیار حائز اهمیت است و بحث ذینفع واحد در مسائل اقتصادی نیز در حال حاضر در کشور ما جایش خالی است که در صورت تحقق از بسیاری تخلفات جلوگیری می شود.

منبع: ایسنا

کرم ضد چروک؛ اکسیر جوانی قرن 22

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصیت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳۴ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر

 • Sam

  سلام من شخصی52ساله هستم هر وقت میرم برای تعویض شناسنامه میگه کد ملی پدر و مادرت رو بیار پدر و مادر اینجانب15سال پیش دارفانی رو وعدا کردن من از کجا کدملی رو پیدا کنم. کسی هست جواب بده

  • آرش

   پاسخ samبرادر خرج داره بروخلاصه فوت پدر ومادرت را از ثبت احوال بگیر شماره ملیشان برات مینویسند خودشان بعد دوباره به خودشان تحویل بده

  • فریبرز

   پدر بنده سال ۱۳۴۷ فوت کرده اند،براشون کد ملی ثبت شده، یعنی شما هم به راحتی میتوانید کد ملی متوفی را بگیرید.

  • ا

   آقا sam
   نام و نام خانوادگی و نام پدر شماره شناسنامه و تاریخ تولد کافیست

 • Pishkhan

  ثبت احوال داره از خون دفاتر پیشخوان می‌مکد .
  هزینه و خدمات با دفاتر خدمات به اسم ثبت احوال .
  دفاتر نبودن ثبت احوال تعطیل میشد .

 • مهران

  هر دم از این باغ بری میرسد.!
  مردم را گیج وسرگردان میکنند!,

 • علی اکبر اکبرزاده

  تعویض شناسنامه چه ضرورتی دارد ؟چرا اینقدر برای مردم خرجتراشی میکنید. مگه دولت الکترونیک و سیستم الکترونیک . کد ملی چه ایرادی دارد . یه بار کارت ملی رو عوض کنیم یه بار کارت ولادت یه بار کارت پایان خدمت یه بار کارت گواهینامه یه بار پاسپورت یه بار کارت ..... باید همه چی عوض بشه بجز مسولین بی خاصیت

 • علی

  کسی نیست بگه آخه با وجود سیستم الکترونیکی یکپارچه وجود شناسنامه و کارت ملی غیر از یه منبع درآمد برای عده ای چه کارآیی داره؟؟؟ الان مثلا کارت ملی که با کلی هزینه قراره چاپ بشه چه کاربردی داره؟؟؟

 • بنده خدا

  هر سند جدیدی که توسط ثبت اسناد صادر میشه با مشخصات قبلی فرد تفاوت داره و باعث درد سر میشه.
  نام خانوادگی پدرم و جدپدری پسوند ی داشت و وقتی رفتم گذر نامه بگیرم گفتند که پسوند ی ندارید
  حالا تمام مدارک قبلی از کارت پایان خدمت و دیپلم گرفته تا اخرینش باید عوض بشه، در صدور کارت ملی هم یک سال سن مرا کمتر کردند و در حال حاضر کارت ملی جدید با عکس اصغر قاتل به ما دادند.
  میترسیم بریم شناسنامه عوض کنیم شاید این دفعه بگن بابات یکی دیگه بوده یا ایرانی نیستی!!

 • Ff

  ۳روزه صادر میکنن!!!!چقدم راست گفتید
  برای من ۴ماهه اصلا صادر نشده که بره پشت اگه صادر شده فک کنم ۴ماهم اداره پست نگهش داره انشاللع سال بعد میاد شناسنامم

 • ناشناس

  تعویض کارت ملی و شناسنامه کلک پول است و بس .این کلک ها نخ نما شده .هم کارت ملی قبلی کاربرد داشت و هم شناسنامه فعلی ؟!

 • محمد

  کارت ملی با کارایی بیشتری که دارد هزینه درخواست مبلغ آن کمتر است ولی شناسنامه که کارایی کمتری دارد برای تعویض آن هزینه بیشتری میخواهد ، 🤔 اگر دولت خودش هزینه تعویض شناسنامه یا کارت ملی را خودش بپردازد مگر چه میشود ، خانواده هایی هستند که توان پرداخت تعویض شناسنامه یا کارت ملی را ندارند و در کارشان به مشکل بر میخورند . دولت مردان لطفاً رسیدگی کنید

 • آرش

  آقای کارگر از روند صدور شناسنامه وکارت ملی ظاهرا خودش خبر نداره وفقط قول این واون را میده کارت ملی من در برج ۱۱ سال ۱۳۹۹ درخواست داشتم هنوز تحویل نشده قول یک ماه پیش کش

 • حسن

  رفتم ثبت احوال شناسنامه رو تعویض کنم گفت برو دفتر پیشخوان ثبت نام کن و ... در حالیکه تعویض شناسنامه ده دقیقه بیشتر زمان نمیبره تمام اطلاعات رو توی سیستم دارن. من هم دیگه نرفتم دنبالش

 • سکینه

  شناسنامه های جدید تاریخ تولد اولاد را ندارد و این یعنی ایراد

 • ناشناس

  اگر تعویض شناسنامه رایگانه که اقدام میکنیم ولی اگر بازم دولت بیپول شده و میخواد جیب مردم را بزنه نمیخواهیم اسلا وقتی که کارت ملی هست شناسنامه میخوایم چکار قبلا که بهمان گفتند فقط کارت ملی کافیه هم شناسنامه ست هم کارت ملی ولی فکرکنم دولت میخواد بازم از مردم اخاذی کند

 • ناشناس

  حاجی بیخیال حوصله تعویض شناسنامه نداریم

 • رضا رضافر

  خدا لعنت تون کنه شناسنامه هم مثل پلاک ماشین شده
  لیزری ملی پلاک سوم
  همینجور خرج بتراشید برا مردم
  چه منفعتی دارید برا مردم

 • علی

  مردم اگر همه باهم باشند و سر صف نموند برای عوض کردن شناسنامه هیچ کاری نمی تواند بکنند،اگر دولت دوست داره عوض کنه،باهزینه خودش عوض کنه.برای چی خرج تراشی کنیم

 • ناشناس

  کارت ملی چند سال زمان می برد. واقعا مسخره است این همه مدت در صف گرفتن کارت ملی باشیم

 • احمدرشیدی

  شناسنامه روتعویض کردم عکس جدید ولی کارت ملی هوشندم عکسم قدیمی درخواست برای احراز هویت ازسامانه ثبت احوال برای مشخصات بروز رسانی عکس کارت ملی رو ثبت میکنند

 • ناشناس

  برید اول همکاراتون تو پست بانک درست کنید ...من ۳بار رفتم یبار باگوشیش صحبت میکرد ..یبار روسندلی نشستن باهم دیگه صحبت میکردن ...واصلا توجهی به ارباب رجوع ندارن منم بخاطر بیمحلیها دیگه پامو نذاشتم

 • سارا

  شناسنامه هایی ک واسه فرزندان مادر ایرانی جدیدا صادر شده هیچگونه مشخصاتی راجب پدر در صفحه اول شناسنامه ذکر نشده اما شناسنامه های سالهای قبل ک صادر شده مشخصات پدر ذکر شده چرا اینقد تناقض وجود داره اگر قراره قانونی باشه باید برای همه اجرا بشه نه یکی ده سال دنبال تابعیت باشه شناسنامه بگیره همچین مشکلی داشته باشه.تو روخدا حداقل توضیحات صفحه اول شناسنامه های قدیمی اصلاح کنید.

 • ناشناس

  سلام من خوشحالم کارتون عالیه و درسته به کارتان همینطور ادامه دهید به طرز فکرتون احترام میگذارم برای مردم کار انجام دهید نه در حد حرف نباشد باز ممنونم به داد مردم برسید مردم به دادتان برسند