لاستیک ماشین | روش های نگهداری لاستیک ماشین

روش های مراقبت از لاستیک خودرو در روز های داغ تابستان + نکات

روزهای گرم فصل تابستان اثرات مخربی بر روی لاستیک خودروها می گذارد، اما برای مراقبت از لاستیک خودرو در روزهای گرم تابستان چند نکته و روش مناسب وجود دارد.

لاستیک خودرو

مضرات آفتاب بر لاستیک خودرو ها در روزهای گرم تابستان را در این مطلب از سایت ویکی گردی بخوانید. گرمای بیش از حد در تابستان باعث شده است تا علاوه بر افراد و قبوض برق، بر قابلیت اطمینان و ایمنی خودرو نیز اثر بگذارد. برخورد لاستیک خودرو با جاده ی داغ سبب شده است تا خطراتی برای مسافران بوجود آید پس برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی به واسطه ی اثرات مخرب گرما روی لاستیک خودرو بهتر است تکنیک مراقبت از لاستیک در روزهای گرم را بدانید.

اثرات گرما بر روی لاستیک خودروها

گرما، سبب خالی شدن باد تایرها می شود

  6 دلیل اصلی خنک نکردن کولر ماشین چیست؟

ترکیدگی لاستیک نیز در هوای گرم یکی از شایع ترین عواملی است که خطراتی را برای خودرو ایجاد می کند به طوری که یکی از عوامل اصلی بسیاری از تصادفات جاده ای در فصل تابستان ترکیدگی لاستیک می باشد. اما درصورت رعایت نکاتی ساده که در این بخش از ویکی گردی آورده ایم، می توان این خطر را تا حد زیادی کاهش داد.

به عنوان مثال:

پس از یک رانندگی طولانی به دلیل گرم شدن لاستیک ها فشار باد زیاد شده و اگر در این حالت فشار باد لاستیک ها نیز زیاد باشد لاستیک می ترکد. هوای گرم باعث افزایش گرمای لاستیک و ضعف آن ها می شود که بطور بالقوه می تواند فاجعه بار باشد. در یک روز گرم 50 درجه هنگام رانندگی گرمای سطح جاده به راحتی از 150 درجه فراتر خواهد رفت. حال فکر کنید که لاستیک ها چه چیزی را تجربه می کنند.

چطور از لاستیک خودرو در روزهای گرم مراقبت کنید ؟

تنظیم باد کنید

فشار صحیح باد لاستیک ها به پایین نگه داشتن دمای لاستیک ها کمک می کند. نکته اصلی آن است که فشار باد لاستیک ها مناسب باشد. براساس تجربه، رانندگان باید به تنظیم باد لاستیک ها توجه بیشتری داشته باشند. در روزهای تابستان و در هنگام سفر شما به طور حتم نیازمند تنظیم و تراز میزان باد لاستیک هایتان هستید. لاستیک های هم تراز و عدم تعادل سیستم تعلیق را تحت تأثیر قرار داده و منجر به کشیدن خطرناک از یک طرف می شوند. لاستیک های خوب متعادل و تراز شده به ایمنی و راحتی شما در جاده ها کمک می کنند. از آنجا که فشار درون لاستیک با افزایش دما تغییر می کند؛ پس یک لاستیک کم باد تغییر شکل می دهد و در نتیجه به کناره های آن فشار وارد می شود و اگر گرمای هوا و فشار زیاد باشد، تایر در آخر می ترکد پس همیشه باید از بی عیب بودن لاستیک و تنظیم بودن فشار آن مطمئن شوید.

به عمق آج لاستیک ها دقت کنید:

عمق متوسط برای آج ها 1.6 میلی متر است. گرما و شرایط نامناسب جاده اثرات منفی بر روی آج دارد پس در طول تابستان لاستیک هایی با عمق آج بیشتر داشته باشید و اگر عمق آج کم است، لاستیک ها را تعویض کنید.

بدون استفاده از کولر ماشینت رو خنک کن!

لاستیک ها را بررسی کنید :

درجه حرارت بالا سبب آسیب داخلی و خارجی لاستیک می شود ولاستیک را نرم تر از حد معمول می کند. در طول تابستان لاستیک ها را چک کنید و لاستیک های فرسوده را تعویض نمایید.

از بالانس یا تنظیم بودن تایر خودرو اطمینان یابید:

تایر و متعلقات چرخ روی هم نزدیک به 20 کیلوگرم وزن دارند. اگر این وزن به طور متقارن روی چرخ توزیع نشود به معنی آن است که چرخ بالانس نیست. در صورت لرزش در فرمان چرخ های جلو بالانس نیستند و در صورت لرزش در صندلی چرخ های عقب از بالانس خارج شده اند. پس از بالانس بودن چرخ ها اطمینان پیدا کنید زیرا بالانس نبودن موجب خرابی جلوبندی و سیستم تعلیق خودروی شما هم خواهد شد.

جای لاستیک های خودرو را با یکدیگر عوض کنید:

در تابستان پس از پیمودن هر 8 تا 10 هزار کیلومتر، جای لاستیک های خودرو را با یکدیگر عوض کنید، زیرا لاستیک های جلو سریع تر ساییده می شوند چون وظیفه چرخش خودرو در پیچ ها را هم انجام می دهند، به ویژه اگر خودروی شما اکسل جلوست، سایش سریع تر رخ می دهد.

رعایت این نکات ساده برای در امان ماندن لاستیک های خودرو از گرمای تابستان:

1- فشار باد لاستیک ها را هنگامی که سرد هستند و پس از 3 ساعت رانندگی چک کنید.

2- لاستیک ها را در فصل تابستان و زمستان براساس توصیه های داده شده تنظیم باد کنید.

چگونه خودروی سد معبر کننده را جابجا کنیم

3- لاستیک ها را ماهانه چک کنید. لاستیک ها بطور معمول ماهیانه یک واحد فشار از دست می دهند بطوری که در فصل تابستان با هر 10 درجه کاهش هوا، حدود یک واحد فشار کاهش میابند.

4- کم شدن باد لاستیک ها در برابر سوراخ های معمولی نیز ممکن است، بنابراین اگر پس از هر تنظیم باد متوجه نشتی باد شدید لاستیک را در یک مرکز خدمات سرویس خودرو بررسی کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۵ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر