تمیز کردن حمام | تمیز کردن حمام و دستشویی

دیگه از شوینده های شیمیایی استفاده نکن | تمیز کردن حمام و دستشویی با شوینده های طبیعی

تمیز کردن دستشویی و حمام از مهم ترین بخش تمیز کاری خانه است. بهتر است این جاهای آلوده را با مواد طبیعی مثل سرکه و لیمو تمیز کنید.

دیگه از شوینده های شیمیایی استفاده نکن | تمیز کردن حمام و دستشویی با شوینده های طبیعی

تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی منزل کاری وقت گیر و خسته کننده است. بسیاری از خانم ها برای تمیز کردن حمام و دستشویی خانه از مواد شیمیایی که برای سلامتی خطرناکند استفاده می کنند، توصیه ما به این خانم ها این است که قدر سلامتی خود را بدانند و برای تمیز کردن حمام و سرویس بهداشتی از مواد غیر سمی و روش هایی که در این بخش از ویکی گردی آورده ایم، استفاده کنند تا سلامتشان به خطر نیفتد.

روش های غیر سمی برای تمیز کردن سرویس های بهداشتی

تمیز کردن کاسه توالت

برای تمیز کردن جرم کاسه توالت با مواد طبیعی بهتر است آب یک لیموی تازه را داخل یک ظرف کوچک ریخته و با یک دستمال ضخیم به قسمت های مورد نظر بمالید سپس مقداری نمک روی آن بپاشید زیرا ترکیب آب لیمو و نمک سبب فعال شدن اسید موجود در لیمو شده و موجب می شود تمام جرم ها از بین برود و اثری از آن ها باقی نماند.

برق انداختن و تمیز کردن اجاق گاز فقط با خمیر دندان + فیلم

روش هایی مفید برای تمیز کردن سرویس بهداشتی

روش اول : جوش شیرین ولیمو

برای پاک کردن دستشویی، نصف لیوان جوش شیرین را با2 قاشق سوپخوری آب اکسیژنه و آب یک عدد لیمو ترکیب می کنیم تا خمیر یکنواختی به دست آید سپس کمی آب به آن اضافه می کنیم تا نرم تر شود.

خمیر تهیه شده را روی سطح توالت ریخته و با دستمال و اسفنج (برای توالت های فرنگی) و یا برس آن را بر سطح مورد نظر می مالیم . 20 دقیقه صبر کرده و سپس توالت را می شوییم.

روش دوم :جوش شیرین و سرکه سفید

برای پاک کردن جرم های دستشویی و حمام و از بین بردن بوی نامطبوع آن 3 قاشق سوپخوری جوش شیرین را با 2 قاشق سوپخوری سرکه سفید ترکیب نمایید تا یک خمیر یکنواخت به دست آید. سپس خمیر را روی اسفنج زبر یا روی برس دستشویی ریخته و روی نقاط زرد و قهوه ای بکشید و 15 دقیقه صبر کنید و سپس دستشویی را بشویید.

روش سوم : سرکه سیب و لیمو

اگر می خواهید سطح توالت را از جرم ها و میکروب ها پاک کنید ،نصف لیوان سرکه سیب را با آب یک عدد لیموترش مخلوط کنید و محلول را با یک اسفنج یا برس توالت روی جرم ها و لکه های زرد توالت بکشید. سپس 10 دقیقه صبر کنید و توالت را آب کشی کنید.

روش چهارم : جوش شیرین، نمک و سرکه سفید

برای از بین رفتن لکه های سیاه توالت و از بین رفتن بوی نامطبوع این مکان 3 قاشق سوپخوری جوش شیرین را با 1 قاشق سوپخوری نمک مخلوط کنید و به کمک یک برس یا اسفنج، آن را روی سطح توالت بمالید.

سپس نصف لیوان سرکه سفید را داخل یک ظرف اسپری بریزید و روی نمک و جوش شیرین اسپری کنید.10 دقیقه صبر کنید، سپس آب گرم را روی آن ها بریزید.

روش پنجم : نوشابۀ گازدار

پیش از این هم در رازهای خانه داری نمناک گفتیم که برای از بین بردن جرم کاسۀ توالت فرنگی یا حمام یک بطری بزرگ و کامل از نوشابۀ گازدار را در آن خالی کنید و سپس سیفون را کشیده یا آب کشی کنید تا جرم ها از روی سطوح پاک شوند.

به جای وایتکس از این شوینده ها استفاده کن

تمیز کردن وان حمام

اگر سطح وان حمام جرم گرفته است و می خواهید وان حمامتان تمیز و درخشنده شود ، مقداری سرکه روی اسفنج بریزید و با آن محل مورد نظر را مالش دهید. سپس پودر جوش شیرین را روی سطح بریزید و با اسفنجی مرطوب بمالید. درآخر آن را با آب تمیز بشویید . شستن وان حمام با مقداری نمک نیز می تواند جرم ها را تمیز نماید.

تمیز کردن سرامیک و کاشی های حمام دستشویی

• اگر مرتب حمام و دستشویی را تمیز نکنیم ، بین درزها و سوراخ های سطح کاشی و سرامیک های داخل حمام قارچ ها و کپک هایی به وجود می آید که بهتر است برای از بین بردن این قارچ ها روی بخش های مدنظر مقداری سرکه سفید بمالید و سپس حمام و دستشویی را تمیز کنید.

• استفاده از جوش شیرین یکی از راه های از بین بردن لکه آب و جرم از کاشی ها است. این روش مانع از چسبیدن انگل به کاشی های چرب می شود. می توانید یک بار در هفته این سطوح را با نصف لیمو تمیز کنید و برای 10 الی 15 دقیقه اجازه دهید روی کاشی ها بماند، بعد با آب بشویید و آن ها را خشک کنید.

تمیز کردن دیوار و سقف حمام و دستشویی

برای تمیز کردن دیوار و سقف حمام و دستشویی یک اسفنج را به سرکه سفید آغشته کنید و روی دیوار یا سقف بکشید سپس 15 دقیقه صبر کنید. دوباره این کار را تکرار کنید و اجازه بدهید تا سرکه یک شب روی سطوح باقی بماند تا اثرش را روی آن بگذارد. بعد از گذشت این مدت اسفنج آغشته به پروکسید هیدروژن را روی قسمت های مد نظر بمالید تا کاملا تمیز و براق شود.

تمیز کردن شیرآلات و آینه حمام دستشویی

• با مقداری سرکه و آب می توانید آینه ها و شیر آلات دستشویی و حمام را تمیز کنیدو برق بیاندازید بدین صورت که اسفنج خود را در مقداری سرکه گرم فرو کنید و به صورت ضربه ای به مدت 15دقیقه (هر پنج دقیقه یک بار) روی سطح آینه و شیر آب بزنید تا اسید موجود در سرکه ، آینه ها و شیر آلات دستشویی و حمام را تمیزکند.

• از این روش می توانید برای تمیز کردن در شیشه ای حمام نیز استفاده کنید.

• اگر دوش یا شیر آب کدر شده است، مقداری سس کچاپ روی آن بمالید اجازه دهید چند دقیقه بماند. سپس با یک پارچۀ نم دار آن را پاک کرده و از درخشش شیر آب شگفت زده بشوید.

• برای پاک کردن لکه زنگ زدگی در اطراف شیر دستشویی، مخلوطی از یک کرم تارتار (یک ماده اولیه در شیرینی پزی) و آب لیمورا با مسواک بر روی شیرآلات بمالید و سپس بعد از چند دقیقه آبکشی کنید.

هرگز این شوینده ها رو با هم مخلوط نکن!

تمیز کردن حمام و شستن پرده حمام در لباسشویی

برای تمیز و شفاف شدن پرده حمام ابتدا حلقه و آویزهای پرده را باز کنید و آن را در ماشین لباسشویی انداخته و به جای پودر ماشین لباسشویی در آن یک پیمانه جوش شیرین بریزید. سپس پرده را خیس آویزان کنید و هرگز ازمرحله خشک کن استفاده نکنید.

تمیز کردن و باز کردن سوراخ های دوش حمام

برای از بین رفتن رسوبات سردوشی و باز شدن سوراخ های آن تنها کافی است سردوشی را چند ساعت در سرکه خالص قرار دهید.

نکات مهم برای تمیز کردن حمام و دستشویی:

 1. روشن بودن فن و تهویه مناسب هوا باعث جلوگیری از رشد باکتری و میکروب ها می شود پس همیشه فن را روشن کنید.
 2. برای جلوگیری گسترش انگل و میکروب از فرچه ها و وسایلی که برای تمیز کاری استفاده می کنید را به خوبی بشویید.
 3. هرگز از دستمال یا اسفنجی که توالت را تمیز می کنید، برای تمیز کردن سینک روشور استفاده نکنید. زیرا میکروب های موجود را به سینک منتقل کرده و شما را در معرض بیماری قرار می دهد.
کرم ضد چروک؛ اکسیر جوانی قرن 22

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصیت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر

 • حسین انصاری

  جالب بود . منو یاد این ضرب المثل انداخت ،
  « معما چون حل شود آسان گردد »
  ترفند بسیار جالبی است .

 • امیر حسین زکیپور از

  درود و خدا قوت ۱پرسش دارم از عزیزانیکه ایده نو میدن برا تمیز کردن توالت و محوطه آن !!!!‌ آیا اینکه لیمو و یا نوشابه و غیره بخصوص نمک استفاده شود گناه ندارد ؟؟؟؟!!!!!!‌ از آنجاییکه اینها حلالهای خدا هست و باید تناول کرد ن اینکه با نجاسات مخلوط شوند و اگر از آب در توالت استفاده میکنیم برای شستشو فقط چون دستور خداست و از جمله پاک کننده ها است مجوز داریم