حساسیت فصلی | پیشگیری از حساسیت فصلی

تفاوت های حساسیت فصلی و کرونا + راه های پیشگیری آنها

با ورود به فصل بهار و آغاز حساسیت های فصلی و شیوع دوباره کرونا و همچنین شباهت علائم سویه جدید با علائم حساسیت فصلی، بهتر است شباهت ها و تفاوت های آن را بدانیم.

تفاوت های حساسیت فصلی و کرونا  + راه های پیشگیری آنها

اغلب افرادی که از حساسیت فصلی بخصوص در فصل بهار رنج می برند دچار سردرگمی می شوند و ممکن است حتی آن را با ابتلا به کرونا اشتباه بگیرند. درست است که حساسیت فصلی و کرونا علائم مشابهی دارند اما می توان آنها را از هم متمایز کرد. آنچه در حساسیت فصلی و عفونت های ویروسی اهمیت پیدا می کند، شناسایی تفاوت هاست.

 

واکنش های حساسیت زا علائم گسترده ای را از خارش چشم ها، بینی و دهان گرفته تا آبریزش بینی یا سرفه را دربرمی گیرد.این در حالی است که چنین علائمی همیشه بیانگر ابتلا به عفونت ویروسی نیست. علائمی که بیشتر در این عفونت ها خودنمایی می کنند، شامل تب، سرفه و خستگی است.

میدونین بهترین جایگزین قرص سرماخوردگی چیه؟

بسیاری از علائم دیگر مرتبط با عفونت وجود دارد که با برخی از علائم عفونت ویروسی با علائم آلرژی فصلی مرتبط نیستند. تب جزء علائمی است که در حساسیت های فصلی وجود ندارد اما در عفونت ویروسی یا حتی سرماخوردگی می توان آن را مشاهده کرد. همچنین علائم حساسیت زا در خارج از منزل و با قرار گرفتن در معرض گرده های گل و گیاهان تشدید می شود در صورتی که علائم عفونت های ویروسی معمولا به سمت غروب و شب که پیش می رویم تشدید می شود، ارتباطی به داخل یا خارج از فضای داخلی پیدا نمی کند. بنابراین بهترین راه برای پیشگیری از بروز حساسیت های فصلی، جلوگیری از قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا، محدود کردن زمان حضور در خارج از منزل، استفاده از ماسک، مصرف داروهای ضد حساسیت و تزریق واکسن های حساسیت است. در مقابل، برای این که به عفونت های ویروسی مبتلا نشوید، بهترین کار تزریق واکسن است و علاوه بر آن استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی، شستشوی مرتب دست ها و ارتباط نزدیک نداشتن با سایر افراد است.همچنین بررسی سابقه بالینی و پزشکی فرد مبتلا می تواند درتشخیص علت بروز علائم کمک کننده باشد.

 

به یاد داشته باشید که علائم ذکر شده در صبح گاه بیشتر خواهد بود به طوری که افراد به محض بیدار شدن از خواب علائم آن را احساس می نمایند.

همچنین افرادی که مبتلا به آلرژی تنفسی هستند نسبت به سرفه و تنگی نفس شکایت دارند، این سرفه و تنگی نفس در زمان مواجهه با دود و یا استفاده از عطر و اسپری های خوشبو کننده و در زمان فعالیت های بدنی تشدید می شود .

همچنین افرادی که مبتلا به آلرژی که هستند از احساس کرختی و خستگی رنج می برند، البته میزان و شدت این حالت در افراد مختلف متفاوت خواهد بود.

یکی از مهمترین نکات در افراد دارای آلرژی تنفسی تجربه سالیانه در زمان و فصول خاص می باشد .

به عبارت دیگر این افراد هر سال در طی فصل ها مختلف با علائمی مانند عطسه و آبریزش بینی خارش گلو و یا چشم ها همراه می باشند همچنین ممکن است که در روزها و یا ماه های خاصی از سال این علائم را مشاهده نمایند.

این دسته از افراد که قبل از شیوع بیماری کرونا دچار مشکلات تنفسی و تنگی نفس و علائمی مانند آبریزش بینی می‌شدند بدون هیچ نگرانی می دانستند که علائم بروز داده شده ناشی از حساسیت فصلی می باشد.

درمان سرماخوردگی در یک روز+ ترفند درمان

اما تشابه برخی از علائم حساسیت فصلی و بیماری کرونا باعث می شود که فرد دچار نگرانی و اضطراب گردد.

علائم بیماری کرونا به طور دقیق شامل چه مواردی می شود؟

بیماری کرونا ناشی از ویروس کووید ۱۹  نوعی بیماری ویروسی است که عامل اصلی آن عضوی از خانواده کروناویروس ها می باشد. در این خانواده عوامل بیماری های حاد تنفسی دیگری مانند بیماری سارس   و یا بیماری مرس  نیز وجود دارد!

مشخصه اصلی این ویروس تمایل آن به آلوده نمودن و تکثیر در سیستم تنفسی است. علائم تنفسی شاخص عفونت با ویروس کووید ۱۹ شامل تب، سرفه خشک، کوفتگی و درد عضلانی و تنگی نفس می باشد!

تاکنون بررسی و مطالعه نشانه های بیماری کرونا در بیماران مبتلا نشان داده شده است، ایجاد تب و افزایش دمای بدن اغلب به عنوان اولین علامت برای این بیماری گزارش شده است، هرچند که در موارد اندکی از مبتلایان به بیماری کرونا ممکن است فرد تب نداشته باشد و یا تب خفیفی را تجربه نماید!

همچنین گزارشاتی مبنی بر گلودرد، آبریزش بینی و ترشحات پشت حلق به عنوان علائم آغازین بیماری کرونا نیز وجود دارد. علائم بالینی در طی روز یکسان هستند. سرفه و احساس تنگی نفس علائم بعدی بوده و شدت این علائم ممکن است در افراد مختلف متفاوت است.

م بالینی در طی روز یکسان هستند. سرفه و احساس تنگی نفس علائم بعدی بوده و شدت این علائم ممکن است در افراد مختلف متفاوت است.

تفاوت اصلی آلرژی فصلی با بیماری کرونا

یکی از اصلی ترین و شاخص ترین تفاوت ها میان آلرژی فصلی و بیماری کرونا خارش می باشد به طور کلی آلرژی‌های تنفسی دارای خارش بسیار زیاد است . در حالی که در بیماری کرونا خارش اصلاً وجود ندارد و یا بسیار اندک است.

مشخصه بعدی در تفاوت آلرژی فصلی با بیماری کرونا تب می باشد. در افراد مبتلا به آلرژی احساس گرما وجود ندارد که در حقیقت آلرژی فاقد تب می باشد اما در بیماری کرونا یکی از علائم اصلی به شمار می آید.

یکی دیگر از علائم اصلی بیماری کرونا احساس بدن درد و کوفتگی عضلات است. این احساس در افرادی که به آلرژی فصلی مبتلا هستند بار قضاوت و بی حالی همراه است.

همانطور که میدانید احساس بی حالی با درد و کوفتگی متفاوت است، بنابراین آلرژی را با احساس خستگی و بیماری کرونا را با درد و کوفتگی عضلات بشناسید.

یکی دیگر از روش‌های کارآمد برای متمایز کردن بیماری آلرژی با بیماری کرونا پاسخ به آنتی هیستامین ها می باشد .در افرادی که دچار آلرژی فصلی هستند با مصرف آنتی هیستامین ها میزان قابل توجهی از علائم آن فروکش می نماید ، در صورتی که مصرف آنتی هیستامین برای افراد مبتلا به کرونا بدون پاسخ بوده و تاثیری در کاهش علائم این بیماری نخواهد داشت.

همچنین بررسی سابقه بالینی و پزشکی فرد مبتلا می تواند درتشخیص علت بروز علائم کمک نماید. در صورتی که فرد اظهار داشته باشد که در سال های گذشته با شروع فصل بهار علائم شاخص آلرژی تنفسی را داشته است، می توان به این نتیجه رسید که علائم نگران کننده مانند سال های گذشته تنها اثر حساسیت های فصلی می باشد.

نکته مهم

تمامی علائم نام برده برای آلرژی تنفسی و بیماری کرونا به صورت ثابت و مطلق نمی باشد. این علائم به صورت نسبی بوده و ممکن است متغیر باشد بنابراین نکته بسیار مهم داشتن آگاهی از شرایط و پرهیز از شتاب زدگی می باشد

درمان فوری این بیماری ها با نوشیدن معجون دارچین و عسل

علائم و راه های پیشگیری حساسیت فصلی و کرونا

در تصویر زیر بطور کامل علائم هر یک و ره های پیشگیری از آنها ذکر شده است.

تفاوت آلرژی با کرونا

 

کرم ضد چروک؛ اکسیر جوانی قرن 22

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصیت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر