خواب | خواب بعدظهر | میزان صحیح خواب بعدظهر

خواب بعد از ظهر خوب است یا بد؟ | چه افرادی به هیچ عنوان نباید بعد از ظهر بخوابند؟

بعد از ناهار پلک هایتان سنگین می شود و دوست دارید بخوابید؟ ادامه این مقاله را بخوانید شاید نظرتان عوض شد

خواب بعد از ظهر خوب است یا بد؟ | چه افرادی به هیچ عنوان نباید بعد از ظهر بخوابند؟

بعضی از افراد فکر می‌کنند خواب بعدازظهر به سرحال شدن شان کمک می‌کند. اما بعضی ها هم با خواب بعدازظهر مخالفند و آن را مخل خواب شبانه و در کل مضر برای سلامت بدن می‌دانند. اما بالاخره چرت یا خواب بعدازظهر خوب است یا بد؟ آیا همه باید بعدازظهرها بخوابند؟ بهترین میزان خواب نیمروزی چقدر باشد؟با ادامه این مقاله همراه باشید.

 

مضرات خواب بعد از ظهر

خوابیدن در هنگام روز می‌تواند موجب افزایش سردی و رطوبت بدن شود همچنین موجب رخوت، تنبلی و کسل شدن افراد می‌شود. به گزارش نیک صالحی به نقل از سلامت نیوز خواب یکی از مهم‌ترین مسائل در طب سنتی ایران است البته باید دانست که در مزاج سرد و تر افراد نیاز بیشتری به خواب دارند و همچنین در مزاج گرم و تر نیز به دلیل اینکه رطوبت مغز بیشتر است، افراد به خواب بیشتری نیاز دارند.

با خوردن این دمنوش ها شب را با آرامش کامل بخوابید

خواب انواع خستگی را از بین می‌برد و موادی که بیش از حد میل به تخلیه دارند را در بدن ذخیره می‌کند البته خوابیدن می‌تواند موجب دفع مواد زائد شود.

دفع عرق بدن در زمان خواب فعال‌تر از زمان بیداری است و اگر کسی هنگام خواب بدون علت خارجی بسیار عرق می‌کند، نشانه آن است که بیش از حد غذا مصرف کرده و گرمی بدن او افزایش پیدا کرده است.

خواب سنگین خوابی است که پس از مصرف غذا و آرامش بعد از آن انجام شود که خوابیدن قبل از چنین آرامشی خوابی خوش و پیوسته نیست البته خوابیدن در هنگام روز می‌تواند موجب افزایش سردی و رطوبت بدن شود. به همین دلیل موجب تنبلی و کسل شدن افراد می‌شود.

میزان خواب افراد با مزاج های مختلف

بهتر است افراد با طبیعت سرد و تر و سرد مزاج روزانه ۸ ساعت خواب داشته باشند همچنین افرادی که دارای طبیعت گرم و تر هستند روزانه به ۷ ساعت خواب نیاز دارند و افرادی که دارای طبیعت سرد و خشک هستند روزانه به ۶ ساعت خواب نیاز دارند و افرادی که گرم مزاج هستند نیز روزانه به ۶ ساعت خواب نیاز دارند. محمود خدادوست، دستیار تخصصی طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس «توانا» می‌گوید: ‌اساساً رطوبت و تری بدن موجب افزایش خواب می‌شود و افرادی که دارای طبیعتی سرد و تر همچنین گرم و تر هستند، بیشتر از سایر افراد می‌خوابند به دلیل اینکه بدن این افراد دارای رطوبت است و علت خواب، تری و رطوبت است.

هرکی خواب نداره، این ویتامین رو بخوره

به گفته وی، هنگام خواب حرارت به درون بدن پیش می‌رود، درون بدن فرد گرم است ولی خارج از بدن سرد است به همین دلیل در گرمای تابستان نیز افراد نیازمند پوشاندن بدن خود به هنگام خواب هستند.

دستیار تخصصی طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه می‌کند: هضم یکی از فعالیت‌هایی است که در هنگام خواب صورت می‌گیرد، به همین دلیل حرارت بدن داخل سیستم گوارشی جمع می‌شود و به هضم غذا کمک می‌کند و اگر فرد شب گرسنه بخوابد چون معده او خالی است و حرارت به داخل معده می‌رود، موجب لاغری و ضعف بدن فرد می‌شود.

خواب بعدازظهر برای افراد بلغمی (سرد و تر)

  • مثلاً خواب نیمروز برای افراد بلغمی مضر است و بهتر است نخوابند. چون رطوبت شان زیاد است، اگر چرت یا خواب بعدازظهر داشته باشند، رطوبت شان بیشتر می‌شود و با زیاد شدن رطوبت، بلغم آن‌ها افزایش می‌کند.
  • حالا اگر یک فرد بلغمی بخوابد چه اتفاقی می‌افتد؟ ذهنش کند و حافظه اش ضعیف می‌شود، حتی موقع خواب ممکن است آب دهانش بریزد، نفسش بدبو شود، دچار کندی حرکات روده شده و درگیر یبوست شود.

خواب بعدازظهر برای افراد دموی (گرم و تر)

  • دسته دیگری که خواب نیمروز برایشان مضر است، دموی ها هستند. اینها چون بدن گرمی دارند و بدن شان هم رطوبت دارد، ‌ اگر بعدازظهر بخوابند، بدن شان رطوبت زایی می‌کند.
  • با زیاد شدن رطوبت همان اتفاقاتی که برای بلغمی ها می‌افتد، برای اینها هم می‌افتد. پس بهتر است نخوابند.

خواب بعدازظهر برای سوداوی ها (سرد و خشک)

چرت یا خواب بعدازظهر برای سوداوی ها خوب است. اینها چون مزاج شان خشک است و از طرف دیگر چون خواب رطوبت زاست، بنابراین خواب نیمروزی برایشان مفید است.

 

دلیل کابوس های شبانه چیست؟ 

خواب بعدازظهر برای صفراوی ها (گرم و خشک)

چرت یا خواب بعدازظهر برای افراد با مزاج صفراوی هم خوب است. چون صفراوی ها بدن خشکی دارند و خواب هم رطوبت زا است، بنابراین خواب بعدازظهر برایشان خوب است.

 

چه خوابی خوب است؟

سیدمحمدابراهیم ابراهیمی، محقق طب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبری فارس «توانا» می‌گوید: خواب خوب خوابی است که وقتی فرد بیدار شود احساس آرامش و سبکی کند.

به گفته وی، خواب زیاد موجب چاق شدن بدن می‌شود و سردی و رطوبت بدن را افزایش می‌دهد؛ افرادی که دارای طبیعت سرد و تر و گرم و تر هستند به خواب بیشتر احتیاج دارند چرا که بدنشان رطوبت زیادی دارد. این محقق طب اسلامی می‌افزاید: افرادی که دارای طبیعت گرم و خشک و سرد و خشک هستند، چون بدنشان خشک است به خواب کمتری نیاز دارند. ابراهیمی اضافه می‌کند: خواب بعدازظهر یکی از مضرترین خواب‌هاست چرا که موجب ضعف حافظه، رخوت، کسلی و افزایش رطوبت بدن می‌شود.

محدوده زمانی چرت یا خواب بعدازظهر

چرت یا خواب بعدازظهر هم محدوده خاص خودش را دارد و این طور نیست که فرد هر چقدر دلش خواست بخوابد و مشکلی پیش نیاید. اگر چرت میان روز کوتاه مدت و زیر ۲۰ دقیقه باشد، برای فرد خوب است و باعث می‌شود انرژی از دست رفته اش را بیابد، به هضم غذا در دستگاه گوارشش کمک می‌کند و باعث می‌شود تا سوخت و ساز و متابولیسم خوبی داشته باشد.

 خواب در این ساعت باعث مرگ می شود!

حالا اگر چرت بعدازظهر، بشود ۳۰ دقیقه یا یک ساعت، باعث افزایش رطوبت در مغز می‌شود. این رطوبت سبب سستی، کسالت، افسردگی و تنبلی می‌شود و علاوه بر اینها حرکات بدن فرد را هم کند می‌کند.

خواب طولانی مدت بعدازظهر پوست را تخریب می‌کند

پوست هم از مضرات خواب زیاد بعدازظهر در امان نیست و آن را تخریب می‎کند. تخریب پوست هم به هضم غذا بر می‌گردد. یعنی با زیاد شدن خواب، به جای اینکه هضم بهتر انجام شود، به شکل نادرست انجام شده و نتیجه آن پوست را تحت تاثیر خودش قرار می دهد و ظاهر آن ناخوشایند می‌شود.

 

کرم ضد چروک؛ اکسیر جوانی قرن 22

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصیت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر