دعای توسل | فضیلت خواندن دعای توسل | ثواب خواندن دعای توسل

خواص و معجزات دعای توسل و نحوه خواندن آن | برای گرفتن حاجت بخوانید

خواص و معجزات دعای توسل و نحوه خواندن آن برای حاجت روا شدن، حل مشکلات و گرفتاری ها، اگر می‍‌‎خواهید به معجزه دعای توسل پی ببرید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

خواص و معجزات دعای توسل و نحوه خواندن آن | برای گرفتن حاجت بخوانید

دعای توسل چگونه دعایی است؟ یکی از معروف ترین و قوی ترین دعاها که در نزد بزرگان دین شهرت بسیاری داشته و توصیه های فراوانی به خواندن آن شده است دعای توسل می باشد. با خواندن و اعتقاد به دعای توسل خیلی زود به حاجت و خواسته خود خواهید رسید و گره از کارتان باز خواهد شد. اگر معنی فارسی دعای توسل را بخوانید متوجه می شوید که دعای توسل در واقع توسل و استمداد گرفتن از چهارده معصوم می باشد و در تمام فرازهای این دعا از چهارده معصوم علیه السلام می خواهیم که پیش خدا واسطه شوند و برای ما شفاعت کنند تا حاجاتمان برآورده شود.

البته این امر به هیچ وجه با این مطلب که حاجات خود را فقط از خدا بخواهید منافات ندارد. زیرا در این جا هم ما حاجت خود را از خدا می خواهیم و برای این که خدا به قلب انسان های پاک نزدیکتر است انسان های پاک و معصومی چون ائمه بزرگوار و چهارده معصوم را نزد خدا واسطه و شفیع قرار می دهیم تا آن ها برای ما دعا کنند و براورده شدن حاجات ما را از خدا بخواهند.

فضیلت، خواص و برکات دعای توسل + متن و ترجمه

برای دعای توسل اثرات و نتایج فراوانی نوشته اند. در مورد خواص و فواید دعای توسل محمد ابن بابویه از ائمه نقل کرده است که دعای توسل را نخواندم مگر این که اثر اجابت آن را سریع مشاهده کردم. بهترین زمان برای خواندن دعای توسل عصر سه شنبه ( شب چهارشنبه ) می باشد. با خواندن دعای توسل و توجه به معانی عمیق آن به آرامشی غیر قابل وصف خواهید رسید و خیالتان از بابت مشکل و حاجاتتان راحت خواهد شد چرا که عزیزترین بنده های خدا را برای گرفتن حاجاتتان نزد خدا شفیع و واسطه قرار داده اید. مهم نیست که دعای توسل را به چه نیت و حاجتی بخوانید اگر غرق گناه و نافرمانی از خدا نباشید تمام حاجات و مشکلات شما براورده و حل خواهد شد.

توصیه بزرگان

فردی نقل می کند که در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه علیه اسلام از آیت الله روح الله شاه آبادی نصیحتی خواستم که ایشان فرمودند: دعای توسل را هر روز بخوان که اثر اصلی آن مربوط به هر روز خوانده شدنش است و اگر هر روز آن را بخوانید در اثر هر روز خواندن آن را حفظ نیز خواهید کرد. مداومت بر خواندن این دعا در هر روز کلیدی است که به هر قفلی می خورد و در براورده شدن حاجات بسیار نافع می باشد. خواندن مرتب این دعا باعث افزایش ایمان انسان می شود و بهترین مونس انسان است. در هنگام تنهایی و وقتی که به خواسته و حاجت خود رسیدید متوجه خواهید شد دعای توسل واسطه شده که حاجت خود را از خدا گرفته اید، بنابراین هر بار که حاجتی داشتید باز هم دعای توسل خواهید خواند و دفعه بعدی که گرفتاری و حاجتی داشته باشید نیز به سراغ این دعا خواهید آمد.

آیت الله شاه آبادی مجتهدی است که بیش از چهل سال است که هر روز دعای توسل می خواند و اثرات فراوانی از آن دیده است. او تاکید می کند که اصل دعای توسل به هر روز خواندنش است و جالب این است که بسیاری از افرادی که به توصیه ایشان عمل کرده اند و هر روز دعای توسل خوانده اند آثار و برکات بسیار زیاد مادی و معنوی آن را درک کرده اند. بنابراین توصیه می کنم به تمام افرادی که گره در کارشان افتاده و مشکل دارند به این دستور العمل عمل کنند تا حاجاتشان برآورده شده و گره از کارشان باز شود.

شیخ عباس قمی نویسنده مفاتیح الجنان در خصوص دعای توسل می گوید: در کتاب بلدالامین از شیخ کفعمی دعای مفصلی موسوم به دعای فرج نقل شده است که این دعای توسل در ضمن ان آمده است. ایشان می گویند:  به گمان من  “دوازده امام” خواجه نصیر الدین توسی همین دعای توسل است که صلوات بر حجت های پاک الهی را با آن ترکیب کرده است و جمع آن در یک خطبه رسا و کامل جا گرفته است و در بخش آخر کتاب “مصباح” از کفعمی نقل شده است.

میرزا جواد آقا ملکی تبریزی رحمت الله علیه در کتاب “المراقبات” خود  فرموده است: اگرچه توسل به  معصومین بزرگوار برای براورده شدن جمیع حاجات مناسب است اما هر معصومی دارای خصوصیاتی خاص برای براوردن حاجات می باشد. دعای توسل شاهدی بر این ادعا است زیرا از تک تک معصومین علیه السلام تقاضای شفاعت برای براوردن حاجات می نماییم. پیامبر اکرم علیه السلام و دختر بزرگوارش و امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه اسلام برای بدست آوردن طاعت خدا و خشنودی او خصوصیت دارند.

امام علی علیه السلام برای برطرف نمودن ظلم ظالمان و انتقام از دشمنان خصوصیت دارد. خصوصیت امام سجاد علیه السلام در مورد ستم پادشاهان و القائات و وسوسه های شیطان است. امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام در مورد کمک گرفتن در مورد آخرت خصوصیت دارند. امام کاظم علیه السلام در مورد سلامتی و عافیت کامل و دردهایی که مردم از آن گریزانند خصوصیت دارد. امام رضا علیه السلام در مورد ترس های مسافرت در دریا و خشکی و زمین های بی آب و شهرهای خالی از سکنه خصوصیت دارد.

دعای فرج امام زمان (عج) + متن و ترجمه 

امام جواد علیه السلام در مورد توسعه روزی و بی نیاز شدن از آنچه در دست مردم است خصوصیت دارد. امام هادی علیه السلام خصوصیتی در مورد نیکی به برادران مومن و قضای نافله ها و به کمال رسیدن طاعت پروردگار دارد. امام حسن عسکری علیه السلام در مورد کمک نمودن در مورد آخرت خصوصیت دارد و در آخر امام زمان ما، امید ما و حافظ ما در مورد جمیع این موارد خصوصیت دارد و می توان در تمام حاجات از ایشان کمک گرفت. با این تفاسیر ببینید با خواندن دعای توسل چه نفع کثیری به انسان می رسد زیرا که می تواند جمیع حاجات اخروی و دنیوی خود را از چهارده معصوم علیه اسلام طلب کند.

“توسل” به چه معناست و دلیل قرآنی توسل چیست؟

توسل یعنی بین خود و خواسته خود یک واسطه قرار دهیم. خداوند در قران کریم در آیه 35 سوره مائده می فرماید:  (وَابتَغوا إلیهِ الوَسیلة): برای (نزدیک شدن) به او (خدا) وسیله‌ای بجویید(طلب کنید). در آیه 189 سوره بقره نیز آمده است که (وَأتُوا البُیُوتَ مِن أبوابِها): وارد خانه‌ها شوید از درهای آنها. نکته ای که در مورد ائمه اطهار علیه اسلام قابل توجه است این است که هر کدام از امامان بزرگوار ما باب الله یعنی در خانه خدا هستند و چه به جاست که آدم برای ارتباط با خدا ابتدا به باب الله مراجعه نماید. در آیه 7 سوره منافقون آمده است (وَ لله خَزائنُ السَّمواتِ و الأرض): خزانه ها و انبارهای آسمانها و زمین از آن خداست.

خزائن عالم نزد خداست و مطمئن ترین خزانه داران اهل بیت و ائمه اطهار علیه اسلام هستند. در دعای توسل به ترتیب به هر کدام از چهارده معصوم توجه می کنیم و او را واسطه و شفیع خود قرار می دهیم و به وسیله آن ها رو به درگاه الهی می آوریم و برای رسیدن به حاجاتمان آن ها را نزد خداوند مقدم می آوریم و به عبارتی از خداوند حاجت می خواهیم به شفاعت چهارده معصوم علیه السلام.

آیا فقط دعای توسل خواندن کافیست؟

آیا برای رسیدن به خواسته ها و حاجات باید یک گوشه بنشینیم و فقط دعای توسل بخوانیم؟ آیا صرفا با دعای توسل خواندن حاجاتمان برآورده می شود؟ خیر . مسلما لازمه به دست آوردن هر خواسته و حاجتی تلاش و کوشش است و اگر به حد کافی تلاش و کوش کرده باشیم می توانیم با دعای توسل از خداوند برآورده شدن حاجاتمان را طلب کنیم. ما در حد توان خود باید حرکت کنیم و کار انجام دهیم و دعا کنیم و باقی را به خدا بسپاریم تا خدا به ما برکت دهد.

شیوه صحیح درخواست حاجت از خدا این است که از تلاش و کوشش در کنار دعا کردن دست بر نداریم و با توسل به ائمه اطهار علیه السلام از خداوند حاجاتمان را طلب کنیم و بعد از آن نیز به رضای خداوند راضی باشیم و هر چه خدا کرد تسلیم امر و رضای او باشیم. در آیه 11 سوره رعد آمده است (إنَّ الله لایُغیّرُ مَا بقوم حتّی یُغیّرُوا مَا بِأنفُسِهم): قطعا خداوند سرنوشت هیچ قوم(و ملّتی) را تغییر نمی‌دهد مگر آنکه آنان آنچه را در خودشان است تغییر دهند. یعنی همه چیز دست خودمان است.

برای استجابت دعا چه کار کنیم؟  + عکس

نحوه خواندنن دعای توسل برای حاجت روایی

همانطور که گفتیم در کلام بزرگان بر هر روز خواندن دعای عظیم الشان توسل تاکید شده است و اصل اثر این دعا را منوط به هر روز خواندن آن دانسته اند. این که در چه زمانی از روز این دعا خوانده شود چندان فرقی نمی کند البته خواندن این دعای ارزشمند در صبح و مخصوصا پس از نماز صبح بسیار توصیه شده و مجرب است اما این طور نیست که نتوان در دیگر ساعات روز آن را خواند و اصل این است که هر روز خوانده شود. برای براورده شدن حاجات و رفع گرفتاری ها و مشکلات هر روز با طهارت روح و جسم در گوشه ای خلوت بنشینید و دعای توسل را با توجه به معانی آن بخوانید. ان شالله به تمام حاجات خود اگر خیر است خواهید رسید.

سخن آخر

افرا زیادی ازز هر روز خواندن دعای توسل نتیجه گرفته اند و تاثیر و برکات آن را در زندگی مشاهده کرده اند. زنان زیادی با هر روز خواندن دعای توسل و توسل به چهارده معصوم بچه دار شده اند و بیماران زیادی از بیماری عافیت پیدا کرده و شفا یافته اند. شما هم اگر تجربه ای از تاثیر خواندن دعای توسل بر زندگیتان دارید با ما در میان بگذارید.

تجربه ها و خاطرات شما از براورده شدن حاجاتتان با دعای توسل می تواند چاره ساز بسیاری از گرفتارها و حاجت مندان باشد و تبلیغ این دعای عظیم الشان باشد. اگر گرفتار مشکلی هستید یا حاجت خاصی دارید توصیه می کنم حتما شروع به خواندن هر روزه ی دعای توسل با شرایطی که گفته شد کنید و پس از این که گره از مشکلتان باز شد تجربه خود را با ما در میان بگذارید. در لا به لای تمام گرفتاری ها و مشکلات فراموش نکنید که همیشه خداوند بزرگ و مهربان در کنار شماست و قطعا به شما کمک خواهد کرد. کافیست بخوانید او را تا اجابت کند شما را.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر