تخم مرغ آب پز | کاربردهای تخم مرغ آب پز

صبحانه حتما تخم مرغ آبپز بخورید! | 14 فایده تخم مرغ آب پز برای سلامتی

تخم مرغ یک منبع عالی برای تامین پروتئین و مواد مغذی محسوب می‌شود که بیشتر به عنوان صبحانه مورد مصرف قرار می گیرد با این بخش از ویکی گردی همراه باشید تا با فواید تخم مرغ آب پز شده برای سلامت بدن بیشتر آشنا شوید.

صبحانه حتما تخم مرغ آبپز بخورید! | 14 فایده تخم مرغ آب پز برای سلامتی

تخم مرغ آبپز سرشار از مواد مغذی است. نحوه‌ی مصرف تخم مرغ بسته به مزه‌ی مورد نظر مصرف کننده متفاوت است. انواع مختلف پختن تخم مرغ عبارتند از سرخ کرده، املت و همچنین تخم مرغ آبپز. به علاوه، بسیاری از اسنک‌ها مثل کیک اسفنجی از تخم مرغ درست می‌شوند. پس در مصرف روزانه‌ی تخم مرغ بی شک فایده‌هایی برای سلامتی وجود دارد. تخم مرغ آبپز به شکل سفیده و زرده نیز برای خوردن مناسب است چون حاوی فایده‌های بسیاری برای سلامتی است. با این حال، خواص تخم مرغ آب پز برای سلامتی بسیار زیاد است.

ارزش غذایی و فواید خوردن تخم مرغ در وعده صبحانه

تخم مرغ سرشار از مواد مغذی است. نحوه‌ی مصرف تخم مرغ بسته به مزه‌ی مورد نظر مصرف کننده متفاوت است. انواع مختلف پختن تخم مرغ عبارتند از سرخ کرده، املت و همچنین آب پز. به علاوه، بسیاری از اسنک‌ها مثل کیک اسفنجی از تخم مرغ درست می‌شوند.

تخم مرغ رو فریز کن خراب نشه! + روش فریز کردن

پس در مصرف روزانه‌ی تخم مرغ بی شک فایده‌هایی برای سلامتی وجود دارد. تخم مرغ به شکل سفیده و زرده نیز برای خوردن مناسب است چون حاوی فایده‌های بسیاری برای سلامتی است. با این حال، خواص تخم مرغ آب پز برای سلامتی بسیار زیاد است.

14 خاصیت تخم مرغ آب پز برای بدن

1. تخم مرغ آب پز میزان کلسترول خوب HDL را افزایش می دهد

HDL مخفف لیپوپروتئین با چگالی بالا است. اغلب به عنوان "کلسترول خوب" شناخته می شود. افرادی که سطوح بالای HDL دارند، معمولاً خطر کمتری از بیماری های قلبی، سکته و دیگر مشکلات سلامتی دارند.

خوردن تخم مرغ یک راه عالی برای افزایش HDL است. در یک مطالعه، خوردن دو عدد تخم در هر روز به مدت ۶ هفته سطح HDL را تا ۱۰ درصد افزایش می دهد.

2. تخم مرغ آب پز کلوئین دارد

کلوئین ماده‌ای حاوی ویتامین‌‌های B برای ساخت غشاهای سلولی به کار می رود و در تولید مولکول های سیگنالی در مغز همراه با توابع دیگر مختلف نقش دارد.

نشانه های کمبود کلوئین جدی هستند، اما خوشبختانه کم و نادر هستند. تخم مرغ کامل یک منبع عالی از کلوئین است. یک تخم مرغ حاوی بیش از ۱۰۰ میلی گرم از این ماده مغذی مهم را دارد و با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی در ارتباط هستند.

3. تخم مرغ آب پز کلسترول LDL یا بد را کاهش می‌دهد

مشهور است که داشتن سطوح بالای LDL به خطر افزایش بیماری‌های قلبی مرتبط است. حتی اگر تخم مرغ به طور خفیف کلسترول LDL را در برخی از افراد افزایش دهد، مطالعات نشان می دهند که ذرات از کوچک و متراکم به LDL بزرگ تغییر می‌کنند که یک بهبود است.

عوارض مصرف بیش از اندازه تخم مرغ 

4. تخم مرغ آب پز حاوی لوتئین و زاکسانتین است

این آنتی اکسیدان‌ها فواید زیادی برای سلامت چشم دارند. یکی از پیامدهای سالخوردگی، این است که بینایی ضعیف می شود و تخم مرغ یکی از موادی است که میزان آن را کاهش خواهد داد.

خاصیت تخم مرغ آب پز بیشتر است یا نیمرو ؟

مواد غذایی متعددی وجود دارند که به مقابله با برخی از فرآیندهای فاسد کننده که می توانند بر چشمان ما تاثیر بگذارند، کمک می‌کنند. دو مورد از اینها لوتئین و زاکسانتین نام دارند.

5. تخم مرغ آب پز غنی از ویتامین A است

کمبود ویتامین A شایع‌ترین علت نابینایی در جهان است. تخم مرغ‌های محلی یا غنی شده با امگا ۳، تری گلیسیرید را کاهش می‌دهد.اسیدهای چرب امگا ۳ که برای کاهش سطح خون تری گلیسیرید شناخته می شوند، عامل خطر شناخته شده برای بیماری های قلبی هستند.

مطالعات نشان می دهد که مصرف تخم مرغ غنی از امگا ۳ راهی موثر برای کاهش تری گلیسیرید خون است.در یک مطالعه، تنها پنج عدد تخم مرغ غنی از امگا ۳ در هفته به مدت سه هفته، تری گلیسیرید را ۱۶ - ۱۸ درصد کاهش می دهد.

6. تخم مرغ آب پز برای درمان کم خونی

کم خونی یکی از بیماری‌هایی است که از کاهش عملکرد ترکیب‌های موجود در گلبول‌های قرمز خون به نام هموگلوبین به وجود می آید. هموگلوبین عملکردی دارد که طی آن اکسیژن را به گلبول‌های قرمز پیوند می‌دهد تا نیاز ارگان های مختلف بدن را برآورده سازد.

کم خونی باعث پریده رنگ به نظر رسیدن، خسته شدن و احساس سردرد بیمار می‌شو. بنابراین به بسیاری از کسانی که از کم خونی رنج می‌برند توصیه می‌شود تخم مرغ آب پز بخورند. چون در تخم مرغ آب پز ترکیبی به نام آهن وجود دارد که می‌تواند عملکرد هموگلوبین را بهبود ببخشد تا عملکرد خودش را به درستی انجام بدهد.

7. فواید تخم مرغ آب پز برای رژیم غذایی

خبر خوش بعدی برای زنانی است که نگران تناسب اندام ایده‌آل‌شان هستند. داشتن بدن ایده‌آل آرزوی تقریبا هر کسی است، به ویژه خانم‌ها. با داشتن اندام ایده‌آل می‌توان اعتماد به نفس را در زندگی روزمره افزایش داد.

بنابراین، یک قدم برای داشتن اندام ایده‌آل مصرف منظم تخم مرغ آب پز است. در نتیجه یکی از راه‌های استفاده کردن تخم مرغ آب پز به عنوان کمکی برای رژیم غذایی کاهش وزن گنجاندن آن در وعده‌ی صبحانه است. بعد ناهار را به همان روال معمول روز بخورید. شب اگر احساس گرسنگی کردید می‌توانید مصرف میوه هایی کم قند مانند آووکادو را امتحان کنید. با داشتن چنین رژیم غذایی منظمی می‌توانید به کاهش وزن خود کمک فوق‌العاده‌ای بکنید.

چرا نباید پوست تخم مرغ را دور بریزیم؟

8. فواید تخم مرغ آب پز برای پیشگیری از ریزش مو

اولین کاری که تخم مرغ آب پز می‌تواند انجام بدهد کمک به پیشگیری از ریزش مو است. محتوای ویتامین A همچنین ویتامین E در این خوراکی برای پیشگیری از ریزش مو بسیار مفید است. بنابراین، این مصرف آن توصیه می‌شود.

9. تخم مرغ آب پز توانایی کاهش جذب کالری‌ها

تخم مرغ آب پز برای محدود کردن جذب کالری‌ها در بدن نیز مفید است. نشان داده شده است محتوای موجود در این خوراکی جذب بیش از حد کالری‌ها را محدود می‌کند. بنابراین برای مصرف کسانی که رژیم غذایی دارند بسیار مفید است.

10. تخم مرغ آب پز باعث تسریع رشد مو می شود

اگر با طاسی موی سر مواجه هستید می‌توانید برای غلبه بر این مشکل از مصرف تخم مرغ کمک بگیرید. محتوای موجود در این خوراکی فرایند رشد مو را تسریع می‌کند.

11. تخم مرغ آب پز باعث درخشنگی مو می شود

فایده‌های بیشتر و دیگر خوردن تخم مرغ آب پز برای سلامتی کدامند؟ با خوردن منظم تخم مرغ آب پز درمانی طبیعی برای درخشان‌سازی مو انجام داده‌اید. محتوای اسیدهای چرب در این خوراکی‌ها اثبات شده است که باعث براق‌تر و همچنین سالم تر به نظر رسیدن موها می‌شود.

12. پایین آوردن کلسترول بد

اگر یکی از کسانی هستید که مشکل کلسترول دارد پس می‌توانید آن را با مصرف منظم تخم مرغ آب پز بر طرف کنید. محتوای امگا ۳ موجود در این خوراکی‌ها در کاهش کلسترول بد نقش بسیار موثری دارد.

13. تخم مرغ آب پز مناسب و مفید برای گردش خون

به منظور داشتن عملکرد گردش خون مناسب بهتر است خوردن تخم مرغ آب پز را در صبحانه‌ی خود اغاز کنید. مواد موجود در این خوراکی برای گردش خون بی‌نظیر است.

سبزه عیدت رو تو پوست تخم مرغ بکار!؟

14. تخم مرغ آب پز باعث حفظ و بهبود عملکرد متابولیسم بدن می شود

متابولیسم فرایندی است که نقش مهمی در بدن ایفا می‌کند. برای حفظ و بهبود متابولیسم بدن، می‌توانید تخم مرغ آب پز مصرف کنید، چون محتوای بالای ویتامین B12 آن به حفظ و بهبود متابولیسم بدن کمک می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۶ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر