مرتب کردن رختخواب

رختخوابت رو اصلا مرتب نکن! | مزایا و معایب مرتب کردن رختخواب

داشتن یک اتاق خواب مرتب به نشاط روزانه کمک می‌کند اما به نظر می‌رسد رختخواب‌ها هم به نفس کشیدن نیاز دارند.

رختخوابت رو اصلا مرتب نکن! | مزایا و معایب مرتب کردن رختخواب

یک متخصص گفت نباید رختخواب خود را در صبح مرتب کنید! او در مورد تأثیر وحشتناکی که این کار می‌تواند روی شما داشته باشد هشدار داد و گفت : اجازه دهید رختخواب ها صبح، قبل از مرتب شدن کمی «نفس بکشند». در ادامه دلیل مهم مرتب نکردن رختخواب را بخوانید.

در طول شب، ملحفه‌های گرم و مرطوب، گرد و خاک را جذب می‌کنند و پس از مرتب کردن تخت در اول صبح، در داخل رختخواب به دام می‌افتند. خانم دی معتقد است که پس از بیدار شدن از خواب، باید پوشش‌ها را برای مدتی کنار بزنید تا هوا در بین آنها جابجا شود.

بلای عجیبی که بی خوابی بر سرتان می آورد!

این کارشناس بهداشت توضیح داد که: «در طول شب ما نه تنها عرق می‌کنیم، بلکه سلول‌های پوستمان هم می‌ریزد و این یک آهنربا برای کنه‌های گرد و غبار و ساس است. آنها مناطق مرطوب و گرم را دوست دارند.»برخی از افراد فکر می‌کنند این کار در زمستان و به دلیل سردی هوا ضروری نیست اما در تمام طول این ایام نیز سیستم گرمایش روشن است و این موجودات را جذب می‌کنند. بنابراین، با مرتب کردن تختخواب خود هر روز صبح، تمام رطوبت و موجودات ریز را به دام می‌اندازید و به رشد آنها کمک می‌کنید. این وحشتناک به نظر می‌رسد، اما واقعیت دارد.

داشتن یک اتاق خواب مرتب به شادابی ما کمک می‌کند اما اگر فرصت ندارید به رختخواب خود یک ساعت زمان بدهید، آن را به حال خود بگذارید و زمانی که به خانه بازگشتید مرتبش کنید. این کار به جابجا شدن هوا و توقف رشد این موجودات مضر کمک می‌کند.

چرا نباید رختخواب را مرتب کنیم؟

طبق گفته یک متخصص، خزنده‌های میکروسکوپی و مزاحم زیر ملافه‌های رختخواب، در محیط تاریک و گرمی که مرطوب باشد، به خوبی رشد می‌کنند. برخی افراد به دلیل همین موجودات ریز دچار آلرژی و خارش‌های پوستی می‌شوند.

این آلرژی در اثر نوعی پروتئین به نام Der P1 ایجاد می‌شود؛ یک آلرژی‌زا که توسط مایت‌های گردوخاک تولید می‌شود. افرادی که آلرژی ندارند، هرگز متوجه تفاوت نمی‌شوند؛ اما افرادی که آلرژی دارند، با عواقب مختلف آن از اگزمای پوستی گرفته تا عفونت‌های سینوسی مزمن و حملات آسم مواجه می‌شوند.

متخصصین توصیه می‌کنند رختخواب خود را مرتب نکنید تا رطوبت کم شود، گرما کاهش یابد و نور بیشتری وارد رختخواب شود. اگر لحاف را کنار بیندازید تا هوا بخورد، مایت‌ها دچار کمبود آب می‌شوند و از بین می‌روند. در کل بهتر است از پر قو استفاده نکنید که بستری مناسب برای مایت‌ها محسوب می‌شود. همچنین هر هفته بالش‌ها را حداقل ۱۵ دقیقه در ماشین خشک‌کن بگذارید تا موجودات زنده آن را از بین ببرید.

 11 دلیل حرف زدن در خواب و راه حل آن!

چرا باید رختخواب را مرتب کنیم؟

متخصصی به نام سونگ هی کیم از مرتب کردن رختخواب دفاع می‌کند. وی به انسجام فعالیت‌های کوچکی که در زندگی انجام می‌دهیم، اهمیت می‌دهد؛ یعنی رفتارهایی که به زمان و تلاش زیادی نیاز ندارند؛ زیرا وی معتقد است این فعالیت‌ها در نهایت باعث ایجاد تغییرات بزرگی می‌شوند. ظاهراً مرتب کردن رختخواب نیز یکی از فعالیت‌های کوچک مهم محسوب می‌شود.

طبق گفته وی، تأثیر موج مانندی در مرتب کردن رختخواب وجود دارد، زمانی که رختخواب خود را مرتب کنید و ظاهر خوبی داشته باشد، اگر با کمد ریخت‌وپاشتان سازگار نباشد، احتمالاً کمد خود را نیز مرتب خواهید کرد. در نهایت اتاق‌خوابتان تمیزتر و تمیزتر به نظر می‌رسد. بعد احتمالاً سراغ آشپزخانه و اتاق نشیمن خواهید رفت.

همچنین مرتب کردن رختخواب بر روی خودباوری شما نیز تأثیر می‌گذارد؛ زیرا ما همیشه از احساسات درونی خود مطلع نیستیم، در نتیجه به رفتارهایمان رجوع می‌کنیم تا از احساسات درونی خود باخبر شویم. روانشناسان اجتماعی این موضوع را نظریه خود ادراکی می‌نامند. شما می‌توانید به خودتان فکر کنید، شاید از مرتب کردن رختخواب خوشتان نیاید؛ اما اگر این کار را ادامه دهید، باعث بروز تغییری در درک شما از خود می‌شود؛ یعنی شما از فردی شلخته به فردی مرتب و منظم تبدیل می‌شوید.

حالا تصمیم با شماست؛ آیا می‌خواهید موجودات زنده رختخواب را از بین ببرید یا به شخصیت کلی خود اهمیت می‌دهید؟

کرم ضد چروک؛ اکسیر جوانی قرن 22

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصیت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۹ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر

  • ندا

    والا هرشب از بی خوابی وانواع واقسام دردهای مختلف ازگوش درد لعنتی بگیر تا اسم واحساس خفگی ومیگرن نامرد هزاران درد دیگه به قران قبر زیباترین رختخواب حالا یا مرتب باشه یا نباشه من که با این سنم احساس یه ادم مسن ودارم چه برسه به مدل رختخواب توجه کنم حتما میگید علام افسردگیه والا هیچ حس افسردگی در من ظاهر نیست ولی فکر کنم داروخانه مرکزی هم کم میاره با این همه دارو های مختلف که میخورم معده بیچاره ام دیگه جواب گو نیست خوشن این دانشمندها ادم رو سنگ بخوابه ولی مریض نباشه رختخواب مبارک اونا