سریال جیران، سوتی سریال جیران، اشتباه تاریخی سریال جیران

بزرگترین اشتباه تاریخی سریال جیران + فیلم

سکانسی از قسمت جدید سریال جیران پخش شد که در مکالمه بین ناصرالدین شاه و جیران اشتباهات تاریخی فاحشی بود و موجب اعتراض طرفداران شد.

بزرگترین اشتباه تاریخی سریال جیران + فیلم

یکی از مسائلی که داد طرفداران سریال جیران را در شبکه های اجتماعی در آورده است اشتباهات و ایرادات تاریخی پر شمار سریال است که ضربه سنگینی به محتوای سریال زده است. بعد از پخش هر قسمت از سریال، فضای مجازی پر می شود از سوتی ها و اشتباهات تاریخی سریال جیران و این مسئله باعث شده که سریال جیران بخشی از طرفداران خود را از دست بدهد.

فرزانه ابراهیم زاده در یادداشتی در اینستاگرامش نوشت: جیران، سریال جدید حسن فتحی در شبکه نمایش خانگی با محتوای ضعیف خود باعث نا امیدی طرفداران شده است.

صحنه عاشقانه میان ناصرالدین‌شاه و جیران تجریشی که شاه از فرزند در راه سوگلی‌اش می‌گوید- بازی بهرام رادان در این سکانس بسیار خوب و دیدنی است- اما چند اشتباه تاریخی در این صحنه وجود دارد.

زمانی که سوگلی نام فرزند را می‌پرسد شاه می‌گوید که قصد دارد پسرش را هم نام پدرش محمد شاه می‌گذارد تا محمدشاه ثانی یا دوم شود.

این اشتباه است چون محمدشاه غازی یا پدر ناصرالدین‌شاه محمدشاه ثانی بود و محمد شاه اول آقامحمدخان قاجار است. اما چون به خاطر بازنویسی تاریخ در دوران پهلوی بنیانگذار قاجاری‌ها را با چهره‌ای مخدوش تصویر کردند، او به نام آقامحمدخان مشهور شد. در صورتی که در منابع تاریخی آقا محمدشاه نام‌گذاری شده است.

او حتی در وصیت‌نامه منسوبش - که هم لسان‌الملک سپهر و هم رضاقلی‌خان هدایت - به آن اشاره می‌کنند از فتحعلی‌شاه می‌خواهد پسر عباس‌میرزا را به اسم او محمد بنامد. این که ما در کتابهای تاریخ آقا محمد خان را شاه نمی‌نویسم دلیل شاه نبودنش نیست. ضمن این که قاجارها از صفت برای شاهانشان استفاده می‌کردند مثل خاقان مغفور، محمدشاه غازی(جنگجو) سلطان صاحبقران و قبله عالم… این البته یک مقوله کمی تخصصی است که کمی تاریخ قاجار خوانده باشی می‌توانی آن را بدانی. محمدمیرزا- محمدشاه- که برخلاف نظر پسر بنا به تصاویر باقی مانده از او اصلا زشت نبود و به لحاظ زیبایی شناسی خوش‌قیافه هم بود. هرچند اصولا تا چند سال اخیر زیبایی مردان در فرهنگ مهم نبود و معیار چیزهایی دیگر بود. درباره زمانی صحبت می‌کنیم که نظر این بود مرد باید بی‌ریخت باشه.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۳ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر