شناسنامه | شرایط حذف نام همسر اول از شناسنامه

شرایط حذف نام همسر سابق از شناسنامه | چطور شناسنامه را دوباره سفید کنیم؟

صفر تا صد شرایط حذف نام همسر اول از شناسنامه را در این مطلب از ویکی گردی بخوانید

شرایط حذف نام همسر سابق از شناسنامه | چطور شناسنامه را دوباره سفید کنیم؟

حذف نام زوج از شناسنامه زوجه تنها در صورتی امکان پذیر است که در دوران عقد جدایی انجام شده باشد و دوشیزه بودن زوجه مطابق احکام قضایی و سند طلاق قابل استنباط باشد . همچنین اگر همسر فردی فوت کند، در صورت ثبت شدن ازدواج، فرد می‌تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه‌ اش اقدام و نام همسر فوت شده را از شناسنامه‌اش حذف کند. طبق قانون بعد از عقد نام زن و شوهر در شناسنامه‌ یکدیگر ثبت می‌شود.

ثبت‌احوال با دریافت گواهی پزشکی قانونی نام زن و شوهر را از شناسنامه یکدیگر حذف می‌کند.

زن در چه شرایطی میتواند تقاضای طلاق کند

همچنین زنانی که بیش از یک بار ازدواج می‌کنند، نام همسرشان را از شناسنامه حذف کنند بلکه پس از ثبت ازدواج جدید، زن و مرد می‌توانند برای دریافت شناسنامه المثنی و حذف نام همسر سابق اقدام کنند.

دلایل حذف اسم همسر از شناسنامه چیست؟

ازدواج بزرگترین و زیباترین جشنی است که هر فردی در زندگی خود تجربه می‌کند. اما متاسفانه پس از گذشت مدت زمانی، یا بخاطر عدم تفاهم و وجود پاره‌ای از مشکلات ریز و درشت، منجر به جدایی دو فرد شده یا به علت فوت، همسران از هم جدا می‌شوند. در این بین وجود نام همسر در شناسنامه می‌تواند خاطرات تلخ گذشته را یادآوری کند. حتی برای ثبت نام شغل و … نیاز به کپی شناسنامه از صفحات اول و دوم است، شاید برای همه خوشایند نباشد که دیگران از ازدواجی که منجر به طلاق شده آگاه شوند. برای همین افراد اقدام به حذف اسم همسر از شناسنامه می‌کنند. اما آیا این کار برای همه امکان پذیر است؟ آیا همه افراد این حق را دارند؟ جهت آشنایی با چگونگی حذف اسم همسر از شناسنامه چه برای آقا و چه برای خانم، چندین شرط وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

شرایط حذف اسم زن از شناسنامه مرد

چنانچه آقایی بخواهد اسم همسر خود را از شناسنامه حذف کند، طبق ماده 33 قانون ثبت احوال، این کار امکان پذیر است. برای این شرایط دو حالت وجود دارد:

– از همسر خود طلاق گرفته باشد: چنانچه آقا مجددا ازدواج کند و ثبت رسمی کرده باشد، می‌تواند درخواست تعویض شناسنامه و حذف اسم همسر از شناسنامه دهد. این کار از نظر انسانی نیز درست است چرا که فرض بر این می‌شود که همسر دوم، از ماجرای ازدواج آقا اطلاع دارد.

– همسر او فوت کرده باشد: چنانچه همسر آقایی فوت کرده باشد و او مجددا ازدواج کند، می‌تواند درخواست حذف اسم همسر از شناسنامه را به ثبت احوال یا دفاتر پیشخوان ارائه دهد.

شرایط حذف اسم مرد از شناسنامه زن

چنانچه زنی بخواهد درخواست حذف اسم همسر از شناسنامه‌اش را دهد، مطابق با قانون 33 ثبت احوال این امکان برای او به سه روش وجود دارد:

– زن باکره باشد: اگر زنی بدون داشتن رابطه زناشویی از همسر خود طلاق بگیرد، با داشتن مجوز از پزشکی قانونی، به ثبت احوال یا دفتر پیشخوان مراجعه کرده و اقدام به حذف اسم همسر از شناسنامه خود می‌کند.

– زن باکره نباشد: در این صورت زن تنها زمانی می‌تواند نام همسر سابق خود را از شناسنامه حذف کند که مجددا ازدواج کرده و نام همسر جدید در شناسنامه‌اش ثبت شده باشد.

– همسر زن فوت شده باشد: در صورتی که زنی شوهر خود را از دست داده باشد زمانی می‌تواند درخواست حذف اسم همسر از شناسنامه اش را دهد که مجددا ازدواج کرده و نام همسر جدید در شناسنامه اش ثبت شده باشد.

شرایط حذف اسم همسر از شناسنامه در صورت وجود فرزند

شرایط حذف حذف اسم همسر از شناسنامه زن و مرد در صورتی که فرزند داشته باشند، کمی متفاوت است. به طوری که زن و مرد می‌توانند طبق شرایط بالا، با ثبت ازدواج مجدد خود، اسم همسر سابق را شناسنامه خود حذف کنند اما اسم پدر و مادر در شاسنامه فرزند باقی می ماد. همچنین امکان حذف اسم فرزند در شناسنامه پدر و مادر وجود ندارد.

سخن آخر

در صورتی که بین همسران اختلافی به وجود آید و آن‌ها از همدیگر جدا شوند، طبق قانون 33 ثبت احوال، چه زن و چه مرد می‌توانند با توجه به شرایطی اقدام به حذف اسم همسر از شناسنامه خود کنند. برای حذف نام همسر طلاق گرفته و یا فوت شده، ثبت رسمی ازدواج مجدد طرفین، باعث تعویض شناسنامه می‌شود. چنانچه خانمی باکره باشد و از همسر خود جدا شده باشد، در بین مدارک مورد نیاز، گواهی پزشکی قانونی نیز نیاز است. اما با داشتن فرزند، حذف و یا تغییر نام پدر و یا مادر امکان پذیر نبوده و تنها همسران می‌توانند نام همسر سابق را به شرط ازدواج رسمی ثبت شده، حذف نمایند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۵ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر