گروه آریان، آهنگ گل آفتابگردون، بازگشت گروه آریان و اجرای گل آفتابگردون

بازخوانی آهنگ گل آفتابگردون توسط گروه آریان | بازگشت گروه آریان + فیلم

آهنگ محبوب گل آفتاب گردون بعد از سال ها توسط اعضای گروه آریان بازخوانی شد.

بازخوانی آهنگ گل آفتابگردون توسط گروه آریان | بازگشت گروه آریان + فیلم

بازخوانی آهنگ گل آفتاب گردون بعد از سالها دوباره توسط گروه آریان . گروه آریان، یک گروه موسیقی جذاب در دهه 60 بود. گروه آریان آهنگ های بسیار زیبا و دلنشینی می ساختند. از آهنگ معروف گروه آریان می توان به: "پرواز" "گل آفتاب گردن" " ستاره" و ... اشاره کرد. گروه آریان بعد از سالها مقابل دوربین قرار گرفتند. محمدرضا گلزار در گروه آریان فعالیت داشت و بازیگری را در همان زمان آغاز کرد.

گروه آریان، یک گروه موسیقی پاپ ایرانی بود که کار خود را از نیمهٔ نخست سال 1378 با 15 عضو آغاز کرد. این گروه تا اسفند 1393 فعالیت هنری داشت.

مدتی بعد از آغاز کار، علیرضا طباطبایی نوازندهٔ ساز درام به آن‌ها پیوست، اما پس از آن محمدرضا گلزار (گیتار) و امیرحسین مستعد (گیتار بیس) گروه را ترک کردند. امیرحسین مستعد در یکی از کنسرت‌های این گروه در خارج از کشور ماند و به ایران بازنگشت. همین امر باعث شد تا مدتی این گروه اجازهٔ برپایی کنسرت نداشته باشند.

گروه آریان در سال 1387 نخستین آهنگ مشترک خود با کریس دی برگ خوانندهٔ مشهور ایرلندی را در تهران اجرا کرد. این آهنگ «The words i love you» نام دارد.

پیشینه گروه آریان

در زمستان سال 1377 فرامرز ریحانی که ایده پرداز اصلی تشکیل گروه بود باعث آشنایی علی پهلوان و پیام صالحی شد، فرامرز ریحانی ایده تشکیل گروه را با علی پهلوان و پیام صالحی مطرح نمود ولی در همان دوران و در اوج جوانی درگذشت. علی پهلوان و پیام صالحی که در ارتش دوران خدمت سربازی در کرمانشاه را طی می‌کردند. در طی این دوره، این دو نفر بیشتر به علاقه‌مندی‌های یکدیگر آشنا شدند، هر دو شعر می‌گفتند، آواز می‌سراییدند، گیتار می‌نواختند و می‌خواندند.

این آشنایی در دوره‌ای رخ داد که موسیقی پاپ ایران برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی رشد می‌کرد. هر دو به این فکر افتادند که چه موقعیتی بهتر از این و تصمیم گرفتند تا فعالیت خود را در این زمینه با شیوه و سبکی متفاوت آغاز کنند. نخستین گام در این راه تشکیل گروه موسیقی پاپ با نام «گروه آریان» بود. آریان اولین گروه در این سبک و نوع بعد از انقلاب اسلامی بود و از این جهت اولین گروه موسیقی رسمی پس از انقلاب به‌شمار می‌رفت.[2]

برای شروع گروهی متشکل از آواز ویولن، گیتار به سبک ایرانی، دو خوانندهٔ اصلی با لحن و نوایی متفاوت و در پشت این نواها آوازی از خانم‌ها به‌عنوان همخوان تشکیل شد. علاوه بر این، غزل‌ها از بافت مخصوص با عباراتی ساده طراحی شدند تا طیف گسترده‌ای از جامعه را جذب کند.

پایان کار گروه آریان

در اسفند ماه سال 1393 گروه آریان با انتشار آلبوم آخر خود به نام «خداحافظ» و انتشار کتاب نت و شعر کلیهٔ آهنگ‌های اجرا شده توسط این گروه در دو جلد به نام آهنگ‌های گروه آریان برای گیتارنوازی آسان که توسط محمدرضا تاجیک نوشته شد به کار خود پایان داد.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر