یارانه | یارانه نقدی | حذف یارانه نقدی

این خانوار ها با یارانه نقدی خداحافظی کنند! | سرپرستان سریعا در این سامانه ثبت نام کنند

کالابرگ الکترونیک به طور قطعی پس از گذراندن مراحل آزمایشی در سه استان و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم در کشور جایگزین یارانه نقدی خواهد شد.

این خانوار ها با یارانه نقدی خداحافظی کنند! | سرپرستان سریعا در این سامانه ثبت نام کنند

تصمیم جدید در پرداخت یارانه و کالابرگ. یارانه از زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد پرداخت می شود. یارانه قرار بود به دهک های پایین جامعه پرداخت شود. یارانه هر ماه به حساب سرپرستان خانواده واریز می شود. یارانه با روش جدید فقط به زنجیره آخر یعنی مردم پرداخت می شود.

یارانه نقدی حذف شد؟

اجرای برنامه پرداخت یارانه نقدی از ابتدای سال ۱۴۰۱ با، اما و اگر‌هایی روبرو بود. از جمله این موارد توقف پرداخت یارانه نقدی و جایگزینی آن با توزیع کالابرگ الکترونیکی بود.

پیاز جای موز را گرفت! | افزایش نجومی قیمت پیاز

 دریافت کالابرگ به زودی آغاز خواهد شد. برای دریافت کالابرگ باید در سامانه معرفی شده ثبت‌نام کنید.شبکه‌ای تحت عنوان سامانه ملی اعتبار برای کالابرگ الکترونیکی ایجاد شده است که در حال حاضر به‌صورت نمونه در برخی استان‌ها فعالیت خود را آغاز کرده است.

دولت سیزدهم سرانجام به تمامی شایعات که از اول هیچ مبنای رسمی نداشتند، پایان داد و اعلام کرد که کالابرگ الکترونیک به طور قطعی پس از گذراندن مراحل آزمایشی در سه استان و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم در کشور عملیاتی خواهد شد.

بر پایه اظهارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پرداخت یارانه به صورت کالابرگ اختیاری است و قرار نیست یارانه قطع شود.

طبق گفته‌های سید صولت مرتضوی، مردم می‌توانند به صورت اختیاری کالابرگ الکترونیک را انتخاب کنند و در غیر این صورت یارانه نقدی را دریافت می‌کنند.

اظهارات مرتضوی، مؤید این مسأله است؛ کسانی که نیاز به خرید اقلام دارند می‌توانند برای تهیه ۱۱ قلم از این اجناس از طریق شبکه اعتباری پشتیبان اقدام کنند، اما اگر از کالابرگ استفاده نکردند در همان زمانی که مردم یارانه نقدی دریافت می‌کنند، امکان برداشت دارند.

مرتضوی این را هم گفته که این میزان مبلغ یارانه زودتر از یارانه نقدی در حسابی موسوم به پشتیبان واریز خواهد شد.

واریز میزان اعتبار یارانه‌ای در قالب «سامانه ملی اعتبار»

بنابر گفته‌های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این میزان اعتبار یارانه‌ای در قالب «سامانه ملی اعتبار» واریز می‌شود؛ مسأله‌ای که مرتضوی از آن به عنوان حساب پشتیبان نام برده است.

وی در توضیح اختیاری بودن کالابرگ گفته که اگر افراد تحت هر شرایطی تشخیص دادند نیاز به پول‌شان دارند، نیاز نیست از این طریق خرید کنند و اگر پول را برای کار دیگر می‌خواهند، در زمان مقرر که یارانه‌ها به حساب همه مردم واریز می‌شود، می‌توانند یارانه نقدی خود را بردارند.

 

فرمول محاسبه مبلغ عیدی امسال کارگران اعلام شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه فعلاً مرحله آزمایشی کالابرگ الکترونیک در سه استان اجرا می‌شود گفته، اینکه در کدام استان‌ها این طرح اجرایی می‌شود بعداً اعلام خواهد شد. چند شهرستان را برای نمونه انجام داده‌ایم که موفقیت‌آمیز بوده است. مرحله استانی را انجام می‌دهیم و بعد از مرحله استانی، ارزیابی و تصمیم‌گیری خواهیم کرد و همکاران در حال آماده کردن زیرساخت‌ها هستند.

پیش از این نیز سیداحسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره طرح کالابرگ الکترونیک اعلام کرده بود: دولت مشکلی در زمینه تأمین مالی این طرح ندارد و با توجه به اینکه جمعیت زیادی از کشور را دربرمی‌گیرد، دولت باید از نظر زیرساخت فنی مطمئن می‌شد؛ تغییر مدیریت در وزارت کار باعث تأخیر در اجرای این پروژه شد، ولی وزارت کار اجرای آزمایشی دیگری را در یکی از استان‌های جنوبی در برنامه دارد و گفتند بعد از این اجرا، برای اجرا در سراسر کشور اقدام خواهیم کرد. این دوره آزمایشی حداکثر تا یک ماه ادامه خواهد داشت و بعد از آن، نتیجه اعلام خواهد شد.

سازمان هدفمندسازی، مسئول تأمین منابع طرح کالابرگ الکترونیک

در همین باره طبق گفته سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، این سازمان مسئولیت تأمین منابع طرح کالابرگ الکترونیک را با توجه به منابع تبصره ۱۴ به عهده دارد.

طیبه حسینی در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم درباره شارژ اعتبارات مربوط به طرح کالابرگ گفته است که سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، مسئولیت تأمین منابع طرح کالابرگ الکترونیک را با توجه به منابع تبصره ۱۴ و سایر منابع برعهده دارد. با توجه به اینکه در قانون بودجه سال ۱۴۰۱، دولت مکلف به پرداخت یارانه از طریق کالابرگ الکترونیک است، باید در جهت اجرای قانون پیش رفت و در حال حاضر اجرای آزمایشی این طرح توسط وزارت رفاه پیگیری می‌شود.

علاوه بر این، سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها نیز اطلاعات جدیدی از طرح دولت ارائه داده است که با طرح اولیه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همخوانی دارد.

به گفته سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها، پرداخت یارانه به صورت کالابرگ اختیاری است و قرار نیست یارانه قطع شود.

خیلی سریع و آسان کتری و سماور رو با این روش رسوب زدایی کن

واکاوی جزئیات خرید اعتباری کالا‌های اساسی با کالابرگ الکترونیک

طرح جدید دولت شامل چند نقطه عطف است؛ یکی از برجسته‌ترین آن‌ها رونمایی از یک شبکه اعتباری سراسری است؛ «شبکه اعتباری ایرانیان» که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره آن چندین بار در کنار شبکه اعتباری ایرانیان از آن با «حساب پشتیبان»، نام برده است. این شبکه از یک سازکار فنی منحصر به فرد استفاده می‌کند که می‌تواند امتیازات و تسهیلات مهمی برای خانوار‌های ایرانی فراهم کند؛ موضوعی که در سنوات اخیر یکی از چالش‌های نظام حکمرانی در بحث حمایت از اقشار آسیب‌پذیر بوده است و حالا با رونمایی از این دستاورد جدید بخشی از عقب‌افتادگی‌های کشور در حوزه حمایت از اقشار محروم به‌صورت کلی برطرف خواهد شد.

در طرح «حساب پشتیبان» شاهد رونمایی از یک سوئیچ کالایی هستیم، یعنی اگر کالای انتخاب‌شده جزو گروه اقلام مشمول در سبد تعیین‌شده باشد، بعد از خرید معادل مابه‌التفاوت نرخ یارانه‌ای و آزاد از اعتبار سرپرست خانوار کسر خواهد شد. احتمالاً با توجه به ظرفیت بسیار گسترده‌ای که این شبکه اعتباری سراسری ایجاد خواهد کرد، دامنه آن برای حمایت از اقشار محروم و دهک‌های پایین جامعه به طرح کالابرگ الکترونیک محدود نخواهد ماند و در آینده زمینه حمایت هدفمند با اصابت مستقیم کالایی به خانوار صورت خواهد گرفت.

جزئیات دریافت کالابرگ

همچنین مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان با اعلام اینکه یارانه نقدی حذف نمی‌شود و کالابرگ الکترونیک اختیاری است، گفت: بر اساس این طرح، خانوار‌ها می‌توانند به اعتبار یارانه یک ماه زودتر کالا‌های اساسی را خریداری کنند.

حمید فرداد، در گفتگو با ایرنا در مورد برخی اخبار مبنی بر حذف یارانه نقدی و پرداخت آن در قالب کالابرگ، اظهار داشت: پس از اعلام رسمی و اجرای طرح، مردم می‌توانند به‌صورت اختیاری کالابرگ الکترونیک را انتخاب کنند و در غیر این صورت یارانه نقدی را دریافت می‌کنند.

مدیرعامل شرکت رفاه ایرانیان با بیان اینکه استفاده از کالابرگ الکترونیک به‌صورت اختیاری است، تأکید کرد: استفاده از اعتبار از طریق تمامی کارت‌های بانکی به نام سرپرست خانوار، امکان‌پذیر خواهد بود و در مورد کالا‌های مشمول طرح نیز الزامی به خرید یک نشان تجاری مشخص نیست و افراد می‌توانند از گروه کالایی اعلام شده و از هر نشان تجاری دلخواه، خرید خود را انجام دهند.

بهترین روش برای رفع بوی روغن از لباس

مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان همچنین اظهار کرد: شرکت در این طرح برای فروشندگان نیز اختیاری است و چهار صنف خوار‌بار، لبنیات، پروتئین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌توانند با مراجعه به نرم‌افزار‌های بازار و مایکت یا از طریق سایت sfara.ir نسبت به نصب برنامه شما (فارا) و ثبت‌نام از قسمت پنل فروشنده در این طرح اقدام کنند.

یارانه نقدی حذف می‌شود؟

فرداد، با بیان اینکه یارانه نقدی هیچ استانی قطع نخواهد شد، افزود: با توجه به تأکید وزیر رفاه، این طرح برای یارانه‌بگیران اختیاری است و پس از اعلام رسمی می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.

از بهار سال ۱۳۹۷ و همزمان با ازسرگیری تحریم‌ها علیه ایران، دولت وقت تصمیم گرفت تحت تأثیر افزایش قیمت ارز در بازار آزاد، برای برخی کالا‌های اساسی ارز ترجیحی تعریف کند و ارز مورد نیاز برای واردات این کالا‌ها را با نرخ ۴۲۰۰ تومان تأمین کند؛ اقدامی که با هدف حمایت از اقشار آسیب‌پذیر برای کنترل قیمت کالا‌های اساسی اختصاص یافت، اما نه‌تن‌ها به هدف نرسید بلکه باعث ایجاد رانت و خدشه به رقابت‌پذیری در فعالیت‌های اقتصادی و کالا‌های هدف به کشور‌های همسایه شده بود.

دولت سیزدهم بعد از روی کار آمدن در اولین مرحله از اجرای وعده عدالت اقتصادی خود، با حذف ارز ترجیحی که همه موافقان و مخالفان بر حذف آن به دلیل فسادزا بودن و ایجاد مشکلات متعدد از قاچاق معکوس تا عدم بازگشت ارز پرداخت شده، کشور را با مشکلات متعددی مواجه ساخته بود، تأکید داشتند که پرداخت یارانه نقدی برای افزایش قدرت خرید مردم به عنوان طرح جایگزین موقت تا زمان اجرای ارائه کالابرگ الکترونیک، آغاز شود. دولت در این بخش با انتقال یارانه ارزی از ابتدای زنجیره عرضه و تقاضا به انتهای این زنجیره یعنی مصرف‌کننده که در زمان پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی سهمی ناچیز از آن داشت، اولین گام را برای اجرای این مهم برداشت.

اصلاح ارز ترجیحی، مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها یک الزام قانونی و در عین حال عقلی و اقتصادی بود که دولت سیزدهم جسارت اجرای آن را داشت و زمانی دست به این اصلاح زد که آمار‌ها نشان می‌داد، سال گذشته ۱۵.۶ میلیارد دلار ارز ترجیحی یعنی معادل ۳۱۲ هزار میلیارد تومان یارانه از سوی دولت پرداخت شده و طبقات پردرآمد و ثروتمند جامعه به دلیل مصرف بیشتر، استفاده بیشتری از این یارانه‌ها داشته‌اند و بخش اندکی از این یارانه به دست دهک‌های پایین و طبقات ضعیف جامعه رسیده بود.

در این راستا، مجلس به دولت اجازه داد تا زمان فراهم شدن شرایط لازم و کافی برای اجرای طرح کالابرگ الکترونیک اقدام به پرداخت یارانه نقدی کند که دولت همزمان، هم در بخش یارانه‌ها گام برداشت و هم در راستای فراهم‌سازی بستر و ساختار کالابرگ اقدام کرد. در روز‌های اخیر نیز اعلام شد که اجرای طرح آزمایشی کالابرگ الکترونیک در یکی از استان‌های جنوبی کلید خورده و پس از آن احتمالاً تا یک ماه آینده در کشور اجرا می‌شود.

اجرای طرحی مانند کالابرگ که با معیشت مردم در ارتباط است، نیازمند ایجاد بستر و شرایط کامل و کافی برای اجراست تا مانند طرحی، چون ارز ترجیحی و برخی طرح‌ها در گذشته، کشور و مردم را به مشکلات متعدد دچار نسازد. مخالفت مکرر و ایجاد شبهه درباره اجرای طرحی که جمعیت زیادی از مردم را دربرمی‌گیرد، نه‌تن‌ها به پیشبرد طرح کمکی نمی‌کند بلکه مانعی بر سر اجرا خواهد بود./منیبان

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۷۹ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر

 • یونس الله مددی آقبلاغی 4

  پن‌تنهام با۴۸ سال سن خودم سرطان حنجره دارم درآوردن نمیتونم حرف بزنم وهیچ کاری بهم نمیدن شیمی درمانی میشم این یارانه فقط مخارج داروهام نمیشه بخدا هیچ درآمدی هم ندارم خونه نشینم بیمه ندارم چیکار کنم

 • ناشناس 5

  با سلام واحترام خدمت مسئولین ما به یارانه نقدی بیشتر احتیاج داریم اصلا کاش یارانه هرکس برای خودش واریز می شد این طوری خیلی بهتر بود تور خدا هرکس را برای خودش واریز کنید

 • علی ضا 4

  ریاست مجلس نمایندگان مجلس چرابرای بیکاران حقوقی درنظرنمیگیرید؟

 • ناشناس 4

  خدا خیرتون بده که اختیاری کردین من الان با یارانم قسط میدم ممنون که حرف مردم گوش کردین

 • بشیر الله 8

  خیلی عالی

 • محمدحسن میناوندچال 5

  سلام یارانه ها نقدی راحذف نکنید تورم بالاست

 • ناشناس 2

  یارانه نقدی به دهید لطفا

 • ربابه طوسی 18

  ربابهمطوسی _ یک نفر _ سرپرست خودم هستم و تقاضای کالابرگ یارانه را دارم

 • فاطمه 6

  نمیدونیم دردمون رپ به کی باید بگیم ،یارانه ی ما به طور کل ،بی دلیل قطع شد همسرم راننده س،،والا نمیدونم علتش چیه وکجا باید مراجعه کنیم ،حدود دوساله یارانه نداریم

 • جواد اشرفی 4

  این همه حرف از عدالت میزنید چرا یک ارگان برای تشخیص یارانه که حضورا پاسخگو باشد نداری تا یک بازرس بفرستد برای تحقیقات تا مشخص شود آیا حق ان خانوار است که یارانه او قطع شود یا نه . آخه یک فرد مستمری بگیر که فاقد خانه و ملک است را چرا باید یارانه ندهید . خواهشمند است پیگیری نمایید

 • نعیم سبتاوی 7

  من بیشتر به پول نقدگی نیاز دارم چون بیمار هستم سرطان خون دارم پوشک بزرگ سال استفاده می کنم شما یک بیمار را درک نمی کنید من یارانه را خرج خودم و پوشک و چیزهای دیگه استفاده می کنم وام گرفتم پرداخت می کنم التماس دعا خدا سایه جعهوری اسلامی را از سر مردم کم نکنه همه چی گرون شده پیاز کیلوی ۳۰ هزار تومان تا ۴۰ تومان شده مردم چه جوری زندگی کن خدا از اونای که همه چی را گرون کردن تورم را وجود آورن نقدگی بهتر است

 • معصومه درمنکی فراهانی 41

  بسیار بسیار عالی است . انشالله که موفقیت آمیز باشد و حتما هم هست . فکر می‌کنم بیشتر مردم این روش رو انتخاب کنند .

 • ناشناس 0

  این شدممنون که به حرف مردم اهمیت دادیداختیاری کردیداگرکالابرگم به نفع مردم باشه خوبه لطفاً به مردم کاملاًاطلاع رسانی بشه کدوم به درشون می خوره نقدی یاکالابرگ که مردم همون انتخاب کنن

 • ناشناس 0

  نزدیک هشت ماه یارانه مرا قطع کردید خونه ندارم با چهار تا بچه چی کار کنم

 • محمد جانمراد نوری 0

  با سلام بنده و تعدای خانوار که ازشون سوال کردم با یارانه نقدی پول آب و برق و تلفن و گاز را پرداخت میکنند چون واقعا درآمد کفاف هزینه ها را نمی دهد نگذارید با قطع آب و برق آبرویمان در پیش همسایه ها برود یارانه فقط نقدی

 • ناشناس 0

  سلام ما به یارانه نقدی بیشتر احتیاج داریم چون قسط میدیم تشکر که اختیاری کردن مجبور نیستیم کالابرگ کنیم چون نقدی نیاز بیشتری داریم

 • محمد 0

  یارانه نقدی بهتره چون بعضی ها زندگیشان با همان بستن

 • مهری 0

  کالابرگ نخواستیم نقدی فقط بهتره،هرچی خواستیم میخریم،پوست مردم توگرانی،کنده شده

 • علی 0

  سلام اقا پرداخت یارانه معیشتی که پولبنزین بوداون کجا شد یک ماه یارانه دولت قبل زد زیرش شماهم یارانه معیشتی خدا بخیر کنه با این کپن چی بشه

 • علی 1

  سلام کل یارانه ۴۰۰اجاره خونه وقسط بان وپوشک بچم باشیر خوشک خرج خونه برج پیش شده ۱۲۰۰۰۰۰۰ملیون شما بگین من باید چکار کنم بارها شده میخواستم با همه خونواده خود کشی کنیم مردی که شرمنده زنو بچهاش باشه بهتره بمیره شما چی میگین سر کیسه گرفتین تهش بازه

 • ندا 1

  سلام خسته نباشید ب شما رياست جمهوری من زندگیم با یارانه میچرخونم الا یارانه منو خیلی کم کردن موندم چکار کنم ی کاری بکنید من دیگ موند خدا خیرتون بده یارانه هارو بیشتر کنید تا ما فقیرا بتونیم راحت زندگی کنیم

 • ناشناس 0

  یارانه بدید

 • بشیرالله براهویی 0

  بسیار عالی

 • محمد گلدی برادران 0

  مسولان محترم کالا برگ جزدردسر برای دولت وملت چیز دیگری ندارد مدیریت کالا برگ نیروی کار واتلاف وقت دارد همان نقدی مناسب است

 • Mohamad 0

  ما ایرانی‌ها بدبختیم،تو رو خدا ما رو اذیت نکنید،پولشو بدید😪😅
  هر دم از این باب بری میرسد...تازه تر از تازه تری میرسد

 • رام 0

  من یارانه ام روجداکردم که خودم وبچه ام مادرم فوت کردن جداباشیم ازمادرم حالاحدود۹ماه است که کلاقطع شده به هرکجاهم که میرم؟ جوابگونیستن من بیکاربایک بچه تکلیفم چی هست لطفاً یکی بیادوجوابگوی ماباشه چی کارکنیم دردمون روبه کی بگیم

 • ناشناس 0

  من مستمری بگیر تامین اجتماعی هستم تابحال چهار صد هزار تومان یارانه نقدی می‌گرفتم و حالا دوماه شده سیصد هزار تومان یارانه نقدی میگیرم نمیدانم چرا صد تومان گمشده لطفاً پیگیری کنید باتشکر صادقی

 • ناشناس 0

  چرا من که مستاجر زن خودسرپرستم حقوقی هم ندارم باید یارانه منو دهک ۹ قرار بدن چرا خونه سازمانی هارو اینقدر گرون‌کردن که نتونستیم هر ۶ماه ۴۰ ملیون واریز کنیم تا صاحب خو نه بشیم ما اگه هر ۶ ماه ۴۰ میلیون داشتیم چرا مستاجر بودیم یه فکری واسه ماها بکنید

 • حسین 0

  سلام چرا یارانه زیاد نکنین چرا قطع میکنید چرا بابا مردم گرسنه هستن

 • عسگر راستگو 0

  باسلام خدمت مسئولین محترم من شغلم آزاده بیمه هم ندارم دارای سه فرزند هستم مستجر هستم با مبلغ ۳۰تومان پول پیش سهام عدالت ندارم این ۳۰۰ تومان هم قطع کنن خدای خودتون قضاوت کنید من ماهی ۲میلیون اجاره میدم از کجا بیارم باماهی ۷تومان حقوق زندگی بچرخانم خودتون رسیدگی کنید

 • جهانبخش اصل فلاح 0

  من شماره شبا نداشتم الان چند ماه پیش شماره شباوسجام راچندوقته است که ثبت رسیده اما ازسال93 یارانه نقدی ندادن.سودسهام عدالتم واریز نمیشود هرجا رفتم جواب نداد من احتیاج دارم پای بچم عمل جراحی میخواد دکتر گفته سن بچت بالا بره عملش سخته ازدولت محترم کمک میخوام با سودهامم را ازسال85نگرفتم کسی جوابی برای من نمیده بخدا احتیاج دارم خاهشن جواب بدین ممنون

 • ناشناس 0

  یارانه بدهید بهتر است

 • ناشناس 0

  فقط یارانه نقدی