عطسه | عوارض عطسه زدن

عوارض خطرناک نگه داشتن عطسه که باید بدانید | مضرات نگه داشتن عطسه چیست؟

هر بار که فرد عطسه می‌کند، ذرات موکوس بینی در هر ساعت تا شعاع ۱۰۰ مایلی پراکنده می‌شوند. با نگه داشتن عطسه به ساختار داخلی گوش آسیب وارد می شود.

عوارض خطرناک نگه داشتن عطسه که باید بدانید | مضرات نگه داشتن عطسه چیست؟

مضرات نگه داشتن عطسه چیست؟ چرا عطسه کردن با قدرت زیاد انجام می‌شود؟عطسه یک واکنش فیزیولوژیک پیچیده ی بدن در مقابل مواد محرک در مجرای تنفسی است. در واقع عطسه نوعی رفلکس بدن در خصوص حذف محرک به شمار می رود. بدین جهت نگه داشتن عطسه، مانع خروج مواد محرک و بازگشت مجدد هوا داخل مجاری سیستم تنفسی می گردد. از سری عوارض نگه داشتن عطسه می توان به پارگی پرده ی گوش، تضعیف دیواره ی سرخرگ و آسیب دیافراگم اشاره کرد.

همه‌ی این‌ها به فشاری برمی‌گردد که دستگاه تنفسی تولید می‌کند. دستگاه تنفسی شامل سینوس‌ها، حفره بینی، گلو و ریه‌هاست و این فشار درون این اجزا و اندام‌ها ایجاد می‌شود.

درمان سرماخوردگی در یک روز

در سال ۲۰۱۶ در پژوهشی، دانشمندان میزان فشار وارد شده روی لوله هوایی زنی در حال عطسه کردن را اندازه گرفتند. این مقدار فشار معادل یک پوند روی یک اینچ مربع یا ۱ psi بود. در حالی که زمانی که فرد در طی یک کار شدید عمل بازدم را انجام می‌دهد، میزان فشار وارد شده روی لوله‌های هوایی به مراتب کم‌تر یا چیزی در حدود ۰.۰۳ psi است.

نگه داشتن عطسه فشار درون سیستم تنفسی را ۵ تا ۲۴ بار بیش‌تر از فشاری که عطسه کردن ایجاد می‌کند، افزایش می‌دهد. کارشناسان معتقدند که نگاه داشتن فشار اضافی داخل بدن، باعث ایجاد آسیب‌های احتمالی بسیاری خواهد شد که ممکن است بسیار جدی باشند. برخی از این آسیب‌ها عبارتند از:

*سوراخ شدن پرده گوش

*عفونت گوش میانی

*آسیب دیدن رگ‌های خونی در چشم‌ها، بینی یا پرده گوش

*آسیب دیدن دیافراگم

*آنوریسم یا رگ برآمدگی

مصرف این قرص مسکن کبد را نابود می کند! 

*آسیب دیدن گلو

*شکستگی دنده

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر