قیمت مسکن | افزایش قیمت مسکن | قیمت مسکن امروز

جزئیات جدید قیمت مسکن اعلام شد | قیمت مسکن تصاعدی شد

قیمت مسکن در کل کشور در یک ماه گذشته 3.7 درصد افزایش داشته است.

جزئیات جدید قیمت مسکن اعلام شد | قیمت مسکن تصاعدی شد

قیمت مسکن بر اساس شاخص بانک مرکزی در تهران برای هر متر خانه 43.7 میلیون تومان و طبق شاخص مرکز آمار 46.4 میلیون تومان است.نرخ رشد نقطه‌ به‌ نقطه یعنی مقایسه رشد قیمت مسکن در مقایسه با آبان سال گذشته هم افزایش 39.2 درصد را نشان می‌دهد. تورم سالیانه که رشد در 12 ماهه منتهی به آبان 1401 را به تصویر می‌کشد نیز از افزایش 31.5 درصدی قیمت مسکن صحبت میکند.

ماه قبل از آن یعنی مهرماه هر سه شاخص مذکور به ترتیب 6.1درصد، 36.3درصد و 30.3درصد بود. بر این اساس آمار روایت می‌کند که اگرچه تورم سالیانه در آبان 1401 با مقداری رشد مواجه شده، در یک ماه اخیر از شتاب رشد نرخ مسکن کاسته شده است.

قیمت مرغ سقوط کرد! | قیمت مرغ ۸ هزار تومان زیر نرخ مصوب!

 

در بخش اجاره نیز قیمت‌ها در آبان سال 1401 نسبت به مهرماه همین سال 3.7 درصد افزایش یافت. نرخ اجاره‌بها در مقایسه با آبان سال گذشته 39.1درصد و در 12 ماهه منتهی به آبان امسال 31.3درصد رشد داشته است.

تورم اجاره‌بها در ماه گذشته (مهرماه) در سه شاخص رشد ماهیانه، نقطه‌به‌نقطه و سالیانه به ترتیب 6.1 درصد، 36درصد و 31.1درصد اعلام شد.

مرور وضعیت بازار مسکن کل کشور در هشت ماه گذشته حاکی از آن است که رشد ماهیانه قیمت مسکن در اردیبهشت 2.5درصد، خرداد 2.3درصد، تیرماه 3.8درصد، مردادماه 2.8درصد، شهریورماه 3.5درصد، مهرماه 6.1درصد و آبان 3.7درصد بوده است.

میزان رشد ماهیانه نرخ اجاره در کل کشور نیز در اردیبهشت 2.5درصد، خرداد 2.3درصد، تیر 3.8درصد، مرداد 2.9درصد، شهریور 3.5درصد، مهر 6.1درصد و آبان 3.7درصد اعلام شد.

به‌نظر می‌رسد با پایان یافتن فصل جابه‌جایی، کاهش تدریجی انتظارات تورمی و افت سرعت رشد قیمت مسکن در تهران به‌تدریج بر بازار مسکن کل کشور تاثیر گذاشته و این بخش به ثبات نسبی رسیده است.

سورپرایز ویژه بانک تجارت به تازه عروس و داماد ها | وام ازدواج آنلاین شد

گزارش‌های میدانی از شهر تهران نشان می‌دهد در حال حاضر آرامش نسبی در بازار مسکن وجود دارد. مهرماه امسال نرخ رشد ماهیانه قیمت با 1.2درصد افزایش به صفر متمایل شده و معاملات با حدود 5400 فقره به کمترین میزان خود در سال جاری رسیده است.

در حال حاضر طبق شاخص بانک مرکزی، میانگین قیمت هر متر خانه در تهران 43.7میلیون تومان و بر اساس شاخص مرکز آمار 46.4میلیون تومان است. از طرف دیگر به‌دلیل شرایط موجود جامعه انتظارات تورمی در بخش مسکن کاهش یافته و زمینه برای ورود تقاضای مصرفی فراهم است. گزارش قیمت آبان‌ماه شهر تهران هنوز ارائه نشده است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر