فیلترینگ واتساپ | فیلترینگ گوگل | جدیدترین اخبار فیلترینگ

بیانیه جدید یک حقوقدان در مورد فیلترینگ | آیا فیلترینگ ادامه دار خواهد بود؟

در این گزارش از سایت ویگی کردی جدیدترین جزئیات فیلترینگ را مطالعه کنید

بیانیه جدید یک حقوقدان در مورد فیلترینگ | آیا فیلترینگ ادامه دار خواهد بود؟

گسترش فیلترینگ، باعث رونق فروش فیلترشکن در کشور شده و به‌نوعی که گفته می‌شود گردش مالی آن در سال بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان است. به گفته نعمت احمدی حقوقدان : فیلترینگ فضای مجازی مانع کسب و کار مردم و مغایر قانون اساسی و قوانین عادی است. در کنار اینترنت فیلترینگ را دارید و در کنار فیلترینگ هم vpn دارید.

از سوی دیگر طبق گزارش تجارت الکترونیک سال گذشته، ۳ میلیارد و ۶۰ میلیون تراکنش به ارزش کلی ۱۲۳۷ هزار میلیارد تومان سهم کسب و کارهای اینترنتی دارای اینماد بوده است که با اختلال در اینترنت  فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی، ارزشی معادل یک سوم کل بودجه دولت و شرکت‌های دولتی، در خطر جدی قرار گرفته است. کسب و کارهایی که ۶۰ درصدشان را جوانان توسعه داده‌اند. اگرچه شاه میرزایی، معاون وزیر صمت، سهم اینستاگرام در کسب و کارها را ناچیز می‌داند و بر این عقیده است که سهم اینستاگرام از کسب و کارهای اینترنتی کمتر از ۳ درصد است و عده‌ای آمارهای غلط از میزان کسب و کارهای تعطیل شده می‌دهند.

چرا کاهش قیمت مرغ خبر خوبی نیست؟ | جدیدترین قیمت مرغ اعلام شد!

با این وجود گویا قرار نیست فیلترینگ این دو شبکه اجتماعی به‌ویژه اینستاگرام برداشته شود تا جایی که هفته گذشته معاون وزیر ارتباطات نیز با اشاره به دردسر فیلترینگ اینستاگرام برای کسب‌وکارها تأکید کرد که اشتباه از سوی مردم بوده و نباید از ابتدا از ابزاری همچون اینستاگرام استفاده می‌کردند و مردم باید به هشدار مسئولان برای کوچ به پلتفرم‌های داخلی توجه می‌کردند.

رکود کسب و کارهای مجازی با فیلترینگ

محمد اطرج توضیح می‌دهد: حاکمیت برای حفظ امنیت ملی به دلیل برخی مسائل امنیتی دسترسی به یک‌سری مسیرهای جابجایی داده‌ها را مسدود می‌کند، از سوی دیگر در این فضا بسیاری از کاربران برای استفاده از این مسیرها اقدام به خرید فیلترشکن می‌کنند.

وی با بیان اینکه نه می‌شود فیلترشکن را قانونی کنیم و نه می‌توانیم آن را رد کنیم، بنابراین اگر بخواهیم فیلترشکن را قانونی کنیم، همانند باز گذاشتن این مسیر است، پیشنهاد می‌دهد: باید دید آیا می‌توان فیلترشکن‌های رسمی را حداقل از آی‌پی‌های قابل رصد تعریف کنیم.

رئیس شورای انتظامی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان اصفهان با بیان اینکه از محدودیت‌های اینترنت همانند آبان ۹۸، کسب‌وکارهای بسیاری آسیب دیده‌اند، می‌گوید: طی یک بررسی در استان علاوه بر کسب‌وکارهای مجازی، کسب‌وکارهای دیگر نیز دچار آسیب می‌شوند، اگرچه بیشترین آسیب را کسب‌وکارهای آی تی دیده‌اند، ولی کسب‌وکارهای دیگر نیز عملاً ناچار به تعطیلی شده‌اند منتها در آن سال پیشنهادی داده شد تا کسب‌وکارهای مجازی را بر روی شبکه ملی اطلاعات بیاوریم، چراکه در بدترین حالات تمام سایت‌ها IR باز می‌شوند.  

برنامه دولت برای افزایش قیمت بنزین چیست؟ | بنزین گران می شود؟

 

وی بر این عقیده است که در استفاده از فیلترشکن‌های متعدد امنیت گوشی‌ها از بین می‌رود به‌خصوص فیلترشکن‌های رایگان و به‌طورقطع این فیلترشکن‌ها به اطلاعات گوشی افراد دسترسی پیدا می‌کند، اما فیلترشکن‌های پولی به‌طورقطع امنیت بیشتری دارند، اما امروز عمده VPNهای رایگان گوشی‌ها را ویروسی می‌کنند.

اطرج با بیان اینکه برای رصد فضای مجازی متولی مشخصی نداریم و باید در کنار محدودیت‌هایی که در فضای مجازی ایجاد می‌کنیم به کسب‌وکارهای مجازی ابزار فعالیت بدهیم، معتقد است که در این شرایط اگر فردی قصد خرید فیلترشکن داشت می‌داند از چه کسی و تحت چه نظارتی خرید کند و اگر تخلفی صورت گرفت، به کجا مراجعه کند.

اگرچه رئیس اتحادیه فروشندگان موبایل در اصفهان از فروش فیلترشکن در مغازه‌های موبایل‌فروشی اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و به ایسنا می‌گوید که این موضوع را باید بررسی کنم، اما نایب‌رئیس اتحادیه فروشندگان موبایل در اصفهان، در توضیح فروش فیلترشکن در مغازه‌های موبایل فروشی به ایسنا، می‌گوید: در اصل فیلترشکن غیرمجاز است و اینکه واحدهای صنفی اقدامی برای فروش فیلترشکن کند قابل‌قبول نیست، البته برخی فروشگاه‌ها به مشتریان شخصی خود کمک می‌کنند، اما آنها اقدام به فروش گسترده VPN نمی‌کنند و اینکه برخی واحدها در این رابطه تبلیغات گسترده می‌کنند، آنها مجاز و دارای پروانه کسب نیستند.

برنا اسلامی تاکید می‌کند: دولت و وزارت ارتباطات وظیفه دارد تا راهکاری پیش روی کسب‌وکارها بگذارد، چراکه امروز تمام کسب‌وکارهای مجازی به دلیل اینترنت ملی به‌طور کامل خوابیده‌اند. پیش‌ازاین نیز شاهد رکود در بازار بودیم، اما اکنون بسته شدن اینترنت بین‌المللی و فیلترینگ فضای مجازی این دسته از کسب‌وکارها را دچار رکود کرده است.

قیمت پراید در اولین روز آذر ترمز برید + جدول فروش

نظارتی بر خریدوفروش فیلترشکن نیست

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان اصفهان نیز درباره بازار داغ فیلترشکن به ایسنا، توضیح می‌دهد: اولاً هیچ نظارتی بر خریدوفروش فیلترشکن نیست و دوم اینکه اگر نظارت باشد، اصلاً محدودیتی ایجاد نمی‌کردند و عملاً فیلترشکن‌های موجود، دور زدن محدودیت‌های اینترنت است، بنابراین غیرمنطقی است و تا نظارتی بر بازار آن باشد، پس امروز در این شرایط هر فردی با هر قیمتی پول می‌دهد تا فیلترشکن خریداری کند.

کاظم آیت‌الهی البته به خطرات فیلترشکن اشاره می‌کند و می‌گوید: استفاده از فیلترشکن موجب از بین رفتن حریم خصوصی افراد و سوءاستفاده از اطلاعات گوشی‌های افراد می‌شود.

وی گفت: امروز از هر روش، سایت و مغازه‌ای به افراد فیلترشکن فروخته می‌شود و از سوی دیگر بسیاری از مردم فیلترشکن‌های مجانی و رایگانی استفاده می‌کنند، اما امروز به دلیل محدودیت‌های اینترنت، حریم خصوصی مردم دچار مخاطره خواهد شد و عملاً این محدودیت بلا اثر است، از سوی دیگر با استفاده از فیلترشکن هزینه زمانی، مالی و خطر از دست رفتن حریم خصوصی به تک‌تک کاربران تحمیل می‌شود.

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان اصفهان توضیح می‌دهد: وقتی کاربران از فیلترشکن استفاده می‌کنند، اجازه می‌دهند که به یک محل غیرمستقیم متصل شوند و از آن نقطه به سایت‌هایی که اعمال محدودیت شده، متصل می‌شوند، بنابراین آن سرور نامشخص به تمام دیتای کاربران دسترسی پیدا می‌کند و کافی است حفره‌ای در آن فیلترشکن ایجاد شده باشد تا اطلاعات آنها برداشته شود. فیلترشکن‌ها از کانال‌های مختلف وارد بازار می‌شود و بعضاً هیچ نظارتی بر آن نیست.

ویژگی های جدید واتساپ برای کسب و کارها | کولاک جدید واتساپ

 

رئیس شورای انتظامی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان اصفهان نیز درباره بازار سیاه فروش فیلترشکن، می‌گوید: به‌طورقطع نظارتی بر بازار فیلترشکن نیست، چراکه اگر نظارت باشد قطعاً این موضوع را قانونی کرده‌ایم، پس عملاً استفاده از فیلترشکن یک مسیر غیرقانونی است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر