تغییرات قیمت مسکن، قیمت اجاره خانه

شاخص اجاره مسکن | مقایسه اجاره مسکن با سال قبل

با افزایش قیمت ها، هزینه اجاره مسکن نیز افزایش یافته و همچنان در حال تغییر است.

شاخص اجاره مسکن | مقایسه اجاره مسکن با سال قبل

شاخص اجاره مسکن در مقایسه با سال های قبل افزایش یافته است. بانک مرکزی گزارش تحولات مسکن تهران در اردیبهشت را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، شاخص اجاره مسکن اجاری در شهر تهران و کل مناطق شهری در در فروردین سال ۱۴۰۱، معادل ۴۵،۶ و ۵۰،۱ و در اردیبهشت ، به ترتیب معادل ۴۶ و ۵۰،۶ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد کرده‌اند.

افزایش تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه اجاره مسکن

مرکز آمار نیز چندی پیش گزارش شاخص قیمت مصرف‌کننده در اردیبهشت ١۴٠١ را منتشر کرد. بر اساس این گزارش، در ماهی که گذشت، هر سه نوع تورم ماهانه، نقطه‌ای و سالانه بازار اجاره مسکن، برای خانوارها در سطح کشور، مناطق شهری و روستاها افزایشی بوده. البته به جز نرخ تورم ماهانه این بازار در مناطق روستایی، که نسبت به فروردین امسال تغییری نداشته است.

نرخ تورم نقطه‌ای (درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل) نیز، در دومین ماه سال جاری، ۳۰٫۴ درصد بوده است. این رقم در فروردین ۲۸٫۳ درصد اعلام شد. مقایسه دو عدد، افزایش ۷٫۴۲ واحد درصدی را در نرخ تورم نقطه‌ای بخش اجاره مسکن نشان می‌دهد.

همچنین، نرخ تورم سالانه، نیز شاخص مهمی در بررسی تحولات بازار اجاره مسکن محسوب می‌شود. این رقم، گویای درصد تغییر در میانگین اعداد شاخص قیمت، در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به شاخص دوره مشابه سال قبل است. نرخ تورم سالانه این بخش، در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ به ۲۶٫۹ رسید.

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه بخش اجاره مسکن (درصد تغییر عدد شاخص قیمت در ماه جاری نسبت به عدد شاخص ماه قبل آن)، در ماه اردیبهشت ۱۴۰۱، افزایشی بوده است. این رقم در آخرین گزارش مرکز آمار، ۲٫۵ درصد ثبت شده، در حالی که در فروردین ۲ درصد بوده است. مقایسه دو عدد، افزایش ۲۵ واحد درصدی را در تورم ماهانه، نشان می‌دهد.

مرکز آمار، این رقم را در فروردین سال جاری، ۲۶٫۷ درصد اعلام کرده بود. این به معنای افزایش ۰٫۷۵ واحد درصدی، در نرخ تورم سالانه بخش اجاره مسکن است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر