قیمت بنزین، واکنش یکی از نمایندگان به شایعات افزایش قیمت بنزین

بنزین گران می شود؟ | واکنش روزنامه همشهری به گرانی بنزین!!!

روزنامه همشهری در واکنش به گرانی قیمت بنزین نوشت: دولت تا کی می خواهد قیمت فعلی بنزین را حفظ کند؟

بنزین گران می شود؟ | واکنش روزنامه همشهری به گرانی بنزین!!!

قیمت بنزین یکی از مسائلی است که این روز ها شایعات زیادی را به خود اختصاص داده است. در روز‌های گذشته شایعاتی درباره افزایش قیمت بنزین در کشور و همچنین تغییر سهمیه بنزین خودرو‌ها مطرح شده بود که یک نماینده مجلس آن را تکذیب کرد. در ادامه گفته های فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی را در مورد قیمت بنزین بخوانید.

درصورت افزایش ناترازی بین تولید و مصرف بنزین، سیاست دولت و وزارت نفت چه خواهد بود و تا چه زمان می‌توانند بنزین را با قیمت فعلی حفظ کنند و با این تصمیم آیا می‌توان جلوی روند فزاینده مصرف را گرفت؟

روزنامه همشهری نوشت:

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با تکذیب شایعه افزایش قیمت بنزین اعلام کرد: افزایش قیمت بنزین به هیچ‌وجه در دستور کار شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نبوده و این شایعات از اساس کذب است.

روشن است که شرکت یاد شده در مقام تصمیم‌گیرنده درباره تعیین قیمت فرآورده‌های نفتی ازجمله بنزین نیست و تنها مجری تصمیم دولت است و از این جهت، تکذیب شایعه افزایش قیمت بنزین از سوی شرکت مجری مبنا ندارد.

با این حال سؤال اینجاست که درصورت افزایش ناترازی بین تولید و مصرف بنزین، سیاست دولت و وزارت نفت چه خواهد بود و تا چه زمان می‌توانند بنزین را با قیمت فعلی حفظ کنند و با این تصمیم آیا می‌توان جلوی روند فزاینده مصرف را گرفت؟

تجربه نشان داده که هم سیاست تثبیت قیمت در بلندمدت قابل دفاع نیست و هم سیاست شوک قیمتی جواب نمی‌دهد. به‌نظر می‌رسد برای برون‌رفت از معمای بنزینی، باید از خطاها و نگاه‌های کوتاه‌مدت فاصله گرفت و پیش از هر تصمیمی مردم را در جریان ماجرا و آینده ناترازی بین عرضه و مصرف قرار داد. اگر قرار بر اصلاح قیمت باشد، باید روشن شود که قرار است چه سیاست روشنی برای جلوگیری از روند مصرف و کاهش میزان سوخت در خودروها اجرا شود. تا این معما حل نشود، هرگونه سیاستی یک برنامه موقت خواهد بود و نمی‌توان با اتکا به آن از مصرف جلوگیری کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر

  • مصطفی 0

    اینکه قیمت بنزین به تنهایی نیست اگر قرار باشد بر فرض مثل بعضی از نمایندگان و کارشناسان و مسئولین باید اگر قیمت بنزین رو با کشورهای همسایه و نفتی مقایسه میکنن خب قیمت خودروها و حقوق هم باید محاسبه شود مثلا اگر در امارات یا کویت و عربستان قیمت رو محاسبه میکنن پکیچ کامل بنزین خودرو و حقوق باهم متناسب شود خیلی هم عالی میشه