لبو | مدل های تزئین لبو | خواص و فواید لبو

نکات مهم در پخت لبو خوش رنگ | لبوهای شب یلدا رو اینجوری بپز!

در این مطلب با شما درباره پخت لبو صحبت کرده ایم. امیدواریم که مفید واقع شده و مورد استفاده قرار بگیرد.

نکات مهم در پخت لبو خوش رنگ | لبوهای شب یلدا رو اینجوری بپز!

علت سفید شدن لبو هنگام پخت + علت دیر پختن لبو + نحوه گرفتن تلخی لبو موضوع یکی از مطالب سایت ویکی گردی است. در این مطلب با شما درباره پخت لبو صحبت کرده ایم. امیدواریم که مفید واقع شده و مورد استفاده قرار بگیرد.

فوت و فن پخت لبو

نکات مهم

توصیه می شود در هنگام خرید به سایز چغندرها دقت کرده و از خرید چغندرهای خیلی بزرگ خودداری نمایید. چغندرهای متوسط و کوچک تر خوش طعم تر و خوش رنگ تر هستند. می توانید به ازای هر چغندر ۱ لیوان آب و ۱ قاشق غذاخوری شکر استفاده کنید. باید در هنگام پخت لبوها درب قابلمه را به طور کج بگذارید تا بخار درون قابلمه بتواند چغندرها را مغزپخت کند.

ایده های دوست داشتنی و جذاب تزئین لبو برای شب یلدا

پخت لبو در قابلمه

چغندر قرمز را به خوبی بشویید تا خاکی که به پوستش چسبیده به طور کامل جدا شود. بهتر است سر و ته چغندر را نزنید و آن را به طور درسته و بدون برش درون قابلمه قرار دهید تا ویتامین هایش حفظ شود. می توانید پس از پخته شدن چغندر قرمز سر و ته آن را جدا نموده و پوستش را به آرامی جدا کنید سپس به شکل دلخواه برش بزنید. مقدار آب درون قابلمه باید در حدی باشد که به اندازه ۲ بند انگشت روی چغندرها را بپوشاند یا به اندازه ای باشد که بیشتر چغندر درون آب قرار بگیرد.

مدت زمان پخت لبو

زمان پخت لبو به سایز چغندرها و شعله گاز بستگی دارد. اگر چغندر قرمز را درون قابلمه بر روی شعله گاز می پزید به ۲ تا ۲/۵ ساعت زمان برای پخته شدن نیاز دارد.

لبو با نمک یا شکر

اینکه لبو را با نمک یا شکر بپزید به ذائقه و سلیقه شما بستگی دارد. اگر طعم شیرینی را دوست دارید لبو را به همراه شکر بپزید و اگر به طعم شوری علاقه مند هستید به همراه نمک مصرف کنید. به جای شکر می توانید از نبات و عسل هم استفاده کنید.

تازه‌ عروس‌ها با پخت این پلو بزنین رودست مادر شوهرتون!

علت سفید شدن لبو هنگام پخت

ممکن است لبوهای شما تازه نباشند یا نوع آن ها متفاوت باشد. استفاده از مقدار زیاد آب و جوشاندن طولانی مدت چغندر موجب کمرنگ شدن رنگ لبوها می شود. آب باید به اندازه ای باشد که بیشتر حجم چغندر را در بر بگیرد.

پخت لبو در مایکروفر

می توانید لبو را در مایکروفر پخته و حاضر کنید. برای این منظور چغندر ها را به سلیقه خود برش داده یا ورقه ای کنید سپس به آن ها مقدار کمی سرکه بمالید. مایکروفر را بر روی درجه بالا قرار دهید. چغندرها را درون ظرفی که مناسب مایکروفر باشد قرار دهید سپس مقداری آب و شکر هم بیافزایید. برای پخت ۲۵۰ گرم لبو به حدود ۱۰ دقیقه و برای ۵۰۰ گرم به حدود ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارید. می توانید لبوها را یک مرتبه در حین پخت زیر و رو نمایید تا به طور کامل مغزپخت شوند.

چکار کنیم رنگ لبو قرمز بماند

برای خوش رنگ تر شدن چغندر، پوست آن را جدا نکنید و سر و ته ش را نزنید زیرا هر بریدگی بر روی پوست چغندر موجب خارج شدن رنگ آن می شود، اگر انتهای چغندر خیلی کثیف است و نتوانستید آن را به خوبی تمیز کنید بهتر است جدا شود. اضافه کردن مقداری شکر به آب چغندر، به قرمز تر شدن لبوها کمک می کند. می توانید زمانی که چغندرها درون آب جوش نرم شدند، چند قاشق سرکه به آن ها بیافزایید. با این کار با یک تیر ۲ نشان خواهید زد زیرا سرکه مصلح لبو ست و رنگ لبو را زیباتر می کند. روش دیگر این است که اجازه دهید چغندر آنقدر درون آب بجوشد تا تمام آب درون قابلمه به مقدار زیادی جذب آن شود، با این کار لبوهای شما خوش طعم، آب دار و قرمز می شوند.

طرز پخت لبو قرمز در زودپز

اگر زمان کافی برای پخت لبوها وجود ندارد از زودپز استفاده کنید. برای این منظور چغندر قرمز را به همراه آب و شکر درون زودپز بریزید و اجازه دهید همه مواد به مدت ۱ تا ۱/۵ ساعت با هم پخته شوند.

راز کشدار شدن حلیم خانگی | فوت و فن پخت حلیم که نمی دانستید

 

نحوه گرفتن تلخی لبو

طعم تلخ لبو ممکن است از خود چغندر باشد، شاید هم خاک و آلودگی های چسبیده شده به پوست و انتهای آن را به خوبی تمیز نکرده اید، به همین خاطر طعمش در حین پخت تغییر کرده و تلخ شده است. این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر چغندر دچار سرمازدگی شده باشد، طعمش تلخ خواهد شد.

پخت لبو در فر

ابتدا چغندرهای قرمز را بشویید سپس درون فویل آلومینیومی قرار داده و بپیچید. فر را بر روی ۱۸۰ درجه تنظیم کنید و چغندرهای فویل پیچ شده را درون سینی فر بچینید. برای پختگی و نرم شدن لبو باید حدود ۱ ساعت درون فر قرار داشته باشد. پس از سپری شدن این زمان سینی فر را خارج کرده و فویل را باز نمایید. پوست لبوها را جدا کرده و آن ها را به شکل ورقه ای برش دهید.

پخت لبو در فر

ابتدا چغندرهای قرمز را بشویید سپس درون فویل آلومینیومی قرار داده و بپیچید. فر را بر روی ۱۸۰ درجه تنظیم کنید و چغندرهای فویل پیچ شده را درون سینی فر بچینید. برای پختگی و نرم شدن لبو باید حدود ۱ ساعت درون فر قرار داشته باشد. پس از سپری شدن این زمان سینی فر را خارج کرده و فویل را باز نمایید. پوست لبوها را جدا کرده و آن ها را به شکل ورقه ای برش دهید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۷ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر

  • ناشناس 0

    ممنون را هنمایی های خوبی کردید