حقوق کارگران | عیدی و حق سنوات کارگران | افزایش حقوق کارگران

افزایش مبلغ عیدی وحقوق کارگران | خوش خبری برای بیمه شدگان تامین اجتماعی

خبر مهم دولت برای بیمه‌شدگان تامین اجتماعی در مورد عیدی و حقوق کارگران اعلام شد.

افزایش مبلغ عیدی وحقوق کارگران | خوش خبری برای بیمه شدگان تامین اجتماعی

حقوق کارگران سال قبل با تغییر زیادی همراه بود. حقوق کارگران مشمول مالیات شد. حقوق کارگران کفاف هزینه جاری زندگی را نمی دهد. حقوق کارگران با نرخ تورم فاصله چشمگیری دارد. حقوق کارگران در سال 1401 اعلام شد. جزییات تازه از پرداخت عیدی و حق سنوات و حقوق کارگران را در ادامه بخوانید.

کارگرانی که مشمول قانون کار هستند، از حقوق و مزایای مختلفی در رابطه با انجام وظایف خود در حین کار برخوردار هستند که یکی از مهم‌ترین این مزایا عیدی و پاداش سالانه آنان است.

خبر خوش برای کسانی که بیمه تامین اجتماعی هستند

هیچ گونه منع قانونی از پرداخت عیدی و حق سنوات کارگران به صورت ماهانه وجود ندارد؛ اما کارفرما باید رسید پرداخت با امضای کارگر را داشته باشد.

همانگونه که از عنوان آن مشخص است، در پایان هر سال، کارفرمایان مکلف به پرداخت عیدی و پاداش مربوط به آن سال به کارگران زیرمجموعه خود هستند.

در اجرای ماده واحده قانون مربوط به تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار مصوب ۶ اسفند ۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی ضوابط مربوط به میزان، نحوه محاسبه و پرداخت عیدی و پاداش سالانه کارگران به‌شرح زیر اعلام می‌شود؛

ماده ۱ ـ کلیه کارفرمایان مکلفند به هریک از کارگران خود به‌نسبت یک سال کار معادل شصت روز (دو ماه) آخرین مزد به‌عنوان عیدی و پاداش بپردازند،

اما گاهی دیده شده است که کارفرمایان عیدی و سنوات را ماهیانه پرداخت می کنند. حال این سوال مطرح است که آیا پرداخت عیدی و حق سنوات کارگران به صورت ماهیانه امکان دارد؟

 یارانه بگیران منتظر پرداخت ۱۰ میلیونی باشند

کارشناسان بازار کار می گویند هیچ گونه منع قانونی از پرداخت ماهانه عیدی و حق سنوات کارگران به صورت ماهانه وجود ندارد. اما نکته مهمی که کارفرمایان باید رعایت کنند وجود قبض حقوقی و فرم تسویه ماهانهایی که در آن پرداخت موارد فوق به تفکیک ذکر شده باشد و به امضای کارگرنیز رسیده باشد.

شرایط بازنشستگی زنان بیمه تامین اجتماعی تغییر کرد؟

بازنشستگی حسب بند «۱۵» ماده «۲» قانون تامین اجتماعی، «عدم اشتغال بیمه‌شده به کار به سبب رسیدن به سن بازنشستگی مقرر در این قانون» تعریف شده است. «سن» و «سابقه بیمه‌پردازی» یا همان سنوات پرداخت بیمه، دو معیار احراز شرایط بازنشستگی در قانون مذکور هستند.

در صورتی که مستمری استحقاقی فرد بر اساس این بند کمتر از حداقل حقوق سال مربوطه باشد تا حداقل حقوق ارتقاء خواهد یافت.

همچنین باید گفت که شرایط بازنشستگی برای تمام بیمه شدگان اعم از بیمه شدگان اجباری، اختیاری و حرف و مشاغل آزاد یکسان است. محمدحسن زدا، سرپرست اسبق سازمان تامین اجتماعی نیز به این پرسش که آیا بازنشستگی بیمه شدگان در صنوف مختلف متفاوت است؟ اینگونه پاسخ داده است که «صنوف مختلف تصور می‌کنند بازنشستگی‌شان تفاوت دارد؛ در حالی که اینطور نیست. نانوا، قناد و در هر شغل دیگری طبق قانون تامین اجتماعی بازنشستگی برای مردان با ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه و برای زنان با ۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه امکان پذیر بوده و این قانون برای همه است.»

وی افزود: «البته اگر شغلی سخت و زیان‌آور باشد، فرد باید به کمیته‌های سخت و زیان آور در ادارات کار که محل تشخیص آن است مراجعه کند. فرد مشمول قانون سخت و زیان آور با ۲۰ سال سابقه خدمت متوالی یا ۲۵ سال سابقه خدمت متناوب بدون شرط سنی می‌تواند بازنشسته شود.»

افزایش حق اولاد و عائله‌مندی کارکنان و بازنشستگان + جزئیات

قاعده کلی برای بازنشستگی اینگونه است که بیمه‌شده می‌تواند به سازمان تامین‌اجتماعی درخواست بازنشستگی دهد و کارفرما نمی‌تواند بازنشستگی کارگر خود را تقاضا کند. صرفا در یک مورد کارفرما می‌تواند خواستار بازنشستگی کارگر خود شود و آن هم در موردی است که سن کارگر بیمه‌شده حداقل پنج سال از زمان قانونی بازنشستگی گذشته باشد که این موضوع برای بانوان ۶۰ سالگی است. یعنی کارفرما می‌تواند از سازمان بخواهد که کارگر زن خود را که به ۶۰ سالگی رسیده بازنشسته کند.

شرایط بازنشستگی درقانون تأمین اجتماعی

براساس ماده ۷۶ قانون، مشمولان این قانون در صورت دارا بودن شرایط زیر حق استفاده از مستمری بازنشستگی را خواهند داشت:

- حداقل سابقه پرداخت حق بیمه مقرر را قبل از تاریخ تقاضای بازنشستگی دارا باشند .

- سن مرد به ۶۰ سال تمام و سن زن ۵۵ سال تمام رسیده باشد .

در ادامه به صورت خلاصه به شرایط و انواع بازنشستگی زنان و مردان اشاره می شود:

شرایط و نحوه بازنشستگی مردان

۱- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می‌تواند با حداقل حقوق پایه و بیشتر بازنشسته شود.

۲- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و زیر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه متناسب با تعداد سال‌های پرداخت حق بیمه بازنشسته می‌شود.

۳- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۱۰ سال سابقه.

* در شرایطی که فرد زیر ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد می‌تواند سابقه خود را با خرید حق بیمه تکمیل کرده و با ۱۰ روز حقوق بازنشسته شود.

۴- فرد تحت پوشش با ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه با حقوق کامل باز نشسته می‌شود.

۵-فرد تحت پوشش بدون شرط سنی با ۳۵ سال سابقه خدمت می‌تواند بازنشسته شود.

* حداکثر سابقه برای پذیرش و محاسبه در تعیین مستمری ۳۵ سال است.

ارزش سهام عدالت کاهش یافت | واریز میلیونی به حساب این سهامداران

شرایط و انواع بازنشستگی زنان

شرایط سنی بازنشستگی برای زنان پنج سال از آقایان کمتر است. به این معنی که زنان با سن کمتری می‌توانند بازنشسته شوند.

در مورد سابقه لازم برای بازنشستگی نیز عموما شرایط برای زنان و مردان یکسان است، ولی در چند مورد برای زنان از نظر سابقه شرایط سهل‌تری در نظر گرفته شده است.

نکته سوم مربوط به وجود شرایط همزمان سن و سابقه برای بازنشستگی زنان است. به این معنا که به غیر از سه مورد (بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور، بازنشستگی جانبازان و بازنشستگی با ۳۵ سال سابقه پرداخت حق‌بیمه) قاعده اصلی در بازنشستگی تحقق توامان شرط سن و سابقه در احراز بازنشستگی است.

۱- فرد تحت پوشش با ۴۵ سال سن و ۳۰ سال سابقه می‌تواند بازنشسته شود.

۲-فرد تحت پوشش با ۵۵ سال سن و حداقل ۲۰ سال سابقه می‌تواند درخواست بازنشستگی کند.

۳-فرد تحت پوشش با ۴۲ سال سن برای مشمولان قانون کار و ۲۰ سال سابقه می‌تواند بازنشسته شود.

*در خصوص این گروه از بیمه شدگان، در صورتی که مستمری استحقاقی از حداقل حقوق سال مربوطه کمتر باشد، تا حداقل حقوق افزایش نمی یابد.

وام ۱۰ میلیون تومانی یارانه خبر داغ این روزها! | روی این پیامک ها کلیک نکنید!؟

۴- فرد تحت پوشش با داشتن ۳۵ سال سابقه بدون شرط سنی می‌تواند بازنشسته باشد.

۵- فرد تحت پوشش اگر معلول عادی باشد می‌تواند با ۴۵ سال سن و با داشتن حداقل ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه تقاضای بازنشستگی کند.

۶- فرد تحت پوشش بازنشستگی با داشتن ۵۵ سال سن با حداقل۱۰ سال سابقه متناسب با سنوات پرداخت حق‌بیمه می‌تواند بازنشسته شود.

* در این حالت بیمه‌شده می‌تواند با ۱۰ سال سابقه و بیشتر تا ۲۰ سال، درخواست بازنشستگی کند که مستمری وی به میزان سنوات پرداخت حق‌بیمه خواهد بود (بین ۱۰ تا ۲۰ روز حقوق). در این صورت ماده ۱۱۱ قابل اجرا نیست و چنانچه حقوق وی از حداقل پایین‌تر باشد، مستمری تا حداقل حقوق افزایش نمی‌یابد.

* بانوانی که سن آن‌ها به ۵۵ سال رسیده، ولی زیر ۱۰ سال سابقه دارند می‌توانند با پرداخت حق‌بیمه سنوات کسری تا ۱۰ سال سابقه، با ۱۰ روز حقوق بازنشسته شوند که در این صورت نیز چنانچه حقوق آن‌ها از حداقل حقوق مصوب شورای عالی کار کمتر باشد، ترمیم نخواهد شد.

شرایط بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور

طبق قانون بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور، افرادی که حداقل ۲۰ سال متوالی و ۲۵ سال متناوب در کارهای سخت و زیان آور (مخل سلامتی) اشتغال داشته اند و در هر مورد حق بیمه مذکور را به سازمان پرداخته باشند، بدون شرط سنی می توانند تقاضای بازنشستگی کنند.

تغییرات جدید لایحه افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان اعلام شد؟

همچنین چنانچه کمیسیون‌های پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون تامین اجتماعی قبل از رسیدن بیمه شده شاغل در کارهای سخت و زیان آور به سابقه مقرر (۲۰ سال متوالی و ۲۵ سال متناوب برای کارهای سخت و زیان آور) فرسایش جسمی و روحی وی را ناشی از اشتغال به کارهای سخت و زیان آور تشخیص دهند، فرد بیمه شده می تواند درخواست بازنشستگی کند. بر این اساس هر سال سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان آور ۱.۵ سال محاسبه خواهد شد.

برای صدور «حکم بازنشستگی» چه کنیم؟

تا چندسال قبل، مراحل ارائه درخواست بازنشستگی و بررسی پرونده و سوابق بیمه‌ای متقاضیان بازنشستگی عادی، مستلزم چندین نوبت مراجعه حضوری بیمه‌شده و از نظر زمانی نیز بسیار طولانی بود که با توسعه خدمات غیرحضوری تأمین‌اجتماعی، این فرآیند به‌صورت غیرحضوری و در مدت زمان بسیار کوتاه‌تر انجام خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲۳ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر

 • محمدفروتن 2

  باسلام من دوازده سال در کارگاه درب پنجره سازی فلزی کار میکنم سنمم ۵۰سالمه میتونم باز نشسته شوم راهنمایی کنید جواب لطفاً

 • امیری 4

  من ۴۸ سالمه ۲۴ سال سابقه کار دارم بلزنشستگی شاملم میشه
  لطفا پیگیری کنید

 • ناشناس 1

  چرا دیوان عدالت پرداخت دو ماه سنوات پایان خدمت کارگران به یکماه تغییردادو بدتراز آن ماده ۳۴؛۳۵ قانون کارمصوب وابلاغی دیوان را سهو قلم اعلام و به ماده ۲۴و۳۱تغییرداد وپاداش پایان خدمت کارگران را کمتر کرد .دلیل این کار چیه ؟؟؟!!!! درصورتیکه دولت درمان هستم سال به یکباره حقوق کارمندکشوری ولشگری رو بیست درصد افزایش میده .

 • محمدشهیکی 4

  عیدی امسال چقدرهست

 • علی 1

  عیدی کارگران با کارگاه‌های ورشکسته برای بازنشستگان که سازمان مربوط است چه کردیت هیچ

 • اسماعیل 1

  ما کارگران از دست پیمانکاران ذلیل شده ایم. هیچی عاید ما نمیشود. افزایش فقط به سود پیمانکاران است. شما طرح حذف پیمانکاران را اجرا کنید. ما حاضریم هیچی اضافه نکنند ولی از دست پیمانکاران رهایی یابیم.

 • ش پوراحمدی 0

  من این مطلب رااصلا نخواندم چون باتوجه به آنچه از تامین اجتماعی و برنامه هایش در رابطه با ذینفعان سازمان در مدت مدیریت آقای موسوی جزکمبود و نارسایی دیده نشده یعنی سازمانی که در بدترین دوران بحرانی کشور بدون هیچ مشکل مسیر طبیعی خودراطی میکرداکنون روزهایی مشقت باررامیگذراند بطوری که برای بودجه اضافه حقوق بازنشسته هاکه بعداز گذشت بیش از نیمی از سال وبافشار مستمری بگیران مجبور به تصویب آن شددچار کمبود است و هر ماه حقوقی که بازنشستگان سالهابودطبق برنامه ودر روزخاصی واریزمیشد را هرماه باتاخیرمیگیرند . حال وباتوجه باینهمه نقص وخرابی درسازمان خبرخوب ازاین دستگاه شنیدن رابعیدمیدانم .

 • ناشناس 5

  چرا به کار فر مایان گیر داده می‌شود بابت به اندازه دوماه دستمزد یعنی 30میلیون حداقل به کار گران عيدی بدهند پس کارمندان بخصوص فرهنگیان که قیمت یک پتو هم نمی‌دهند کسی حرفی نمیزند

 • پرویز 0

  باسلام بچه های شرکتی اداره راه استان همدان هنوز عیدی سال 1400رو نصف گرفتن الان پیمانکار عوض شده باید پرداخت کنه ولی هرروز یه جور بهونه میاره،خواهشمندیم رسیدگی کنید به خدا حق کارگر رو میخورن

 • عبداله 1

  الان وقت عیدی نیست بزار افزایشی را که برای 401 در نظر گرفتید بگیریم بقیه پیشکش

 • معصومه طاهری 0

  فال ها می خو نه ام جالب هستن.ممنونم از شما


 • شفق 0

  آخه خودتان نمی‌دانید با این گرانی حقوق بازنشستگان کارگری کارگران 6 میلیون هست 400 تومان هم واسه تکمیلی کم میکنن میشه 5600 آیا با این حقوق روزی 170 هزار تومان کی میتونه زندگی بکنه چرا همه حقوق بگیران حقوقشان از 15 میلیون یا کارمندان از 25 میلیون بیشتره به کارگران که میرسه حقوق میشه 5 میلیون آیا کارگران تو این مملکت زندگی نمیکنن با این گرانی کو عدالت کو عدالت کو اسلام.

 • ناشناس 3

  خبرخوش برا بازنشسته های تامین چی دارین...ازعیدی اونا چه خبر....
  کارمندیم امسالم😒

 • معصومعلی علیزاده 0

  نظر این است که من سی سال کارکردم حقوق م هفت میلیون سه میلیون قسط میدم میمانه چهار میلیون آقای مصعول شما خودت باچهار میلیون میتوانی زندگی کنی

 • ناشناس 1

  ببخشید چراباید توایران کمترین حقوق ودستمزد باید برای کارگری باشه ودر اصل هم بیشترین زحمت رو همین کارگرا میکشن بدبختیش برای کارگرای بدبخته سربلندی افتخارو پولش برای مهندس هستش مگه کارگرا ادم نیستن زن بچه ندارن ماالان 12ساله ازدواج کردیم تو حسرت یه خونه60متری خریدن موندیم ادم باید انصاف داشته باشه همه رو با یه چش ببینه

 • Morteza 1

  عیدی کارگران بازنشستگان اجتماعی را کارمندی ندهید .انصاف نیست .