حقوق بازنشستگان | معوقات حقوق بازنشستگان | افزایش حقوق بازنشستگان | بازنشستگان تامین اجتماعی

تغییرات جدید لایحه افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان اعلام شد؟ | بازنشستگان بخوانند

دولت و مجلس بر سر افزایش حداقل یک میلیون تومانی کارمندان توافق کردند و قرار شد بازنشستگان کشوری و لشکری نیز ۹۰۰هزار تومان به همراه ۵ درصد افزایش حقوق داشته باشند.

تغییرات جدید لایحه افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان اعلام شد؟ | بازنشستگان بخوانند

حقوق بازنشستگان چقدر افزایش می یابد!؟ افزایش حقوق مهر ماه بازنشستگان و کارمندان و مستمری‌بگیران به صورت علی الحساب پرداخت می شود. رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: افزایش حقوق بازنشستگان ، کارمندان و مستمری‌بگیران توضیحاتی ارائه داد. لایحه متناسب سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان لشکری و کشوری که مراحل بررسی و تصویب را در مجلس می گذراند، این سوال را در افکار عمومی ایجاد کرده که افزایش حقوق بازنشستگان و کارمندان تا چه سطحی خواهد بود و آیا واقعا شرایط اقتصادی‌شان متفاوت خواهد شد.

جزئیات لایحه ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت در حالی امروز - هشتم آبان - در مجلس به تصویب رسید که دولت و مجلس بر سر افزایش حداقل یک میلیون تومانی کارمندان توافق کردند و قرار شد بازنشستگان کشوری و لشکری نیز ۹۰۰هزار تومان به همراه ۵ درصد افزایش حقوق داشته باشند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، دولت با هدف بهبود معیشت و افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری، لایحه‌ ترمیم حقوق این قشر را مهرماه به مجلس ارسال کرد و کلیات این طرح دو فوریتی پیش از تعطیلات مجلس به تصویب رسید و امروز - یکشنبه ۸ آبان - نمایندگان مجلس به بررسی و تصویب جزئیات آن پرداختند.

امروز رسیدگی به گزارش کمسیون برنامه و بودجه مجلس درباره لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری بررسی و به تصویب رسید؛ این مصوبه پس از ارسال به شورای نگهبان و مهر تایید آن شورا لازم الاجرا خواهد شد که بر اساس پیش بینی دولت، احکام جدید بازنشستگان و کارکنان دولت از ابتدای مهرماه اعمال خواهد شد.

در مصوبه امروز مجلس بندهایی به تصویب رسید که علاوه بر کارمندان و بازنشستگان، به اقشار دیگری چون کارکنان نیروهای مسلح، مددجویان نهادهای حمایتی، معلمان و نیز استادان دانشگاه نیز توجه شده بود. جزئیات مصوبات امروز نمایندگان به شرح زیر است:

بر اساس پیشنهادی که امروز به تصویب رسید، مجلس با افزایش ۲۰ درصدی نیروهای انتظامی و مسلح موافقت کردند؛  طبق این پیشنهاد، به ردیف ۱ ماده واحده لایحه مذکور عبارت «در اجرای این بند درخصوص نیروهای مسلح تبصره ۳ ماده ۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری اجرایی می شود» الحاق شد تا به شکل زیر نهایی شود:

(۳۰۰۰) امتیاز برای کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب  ۸/۷/۸۶ و معادل ریالی امتیاز مذکور برای کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب  ۱۳/۶/۷۰  و سایر مشمولین جزء (۱) بند «الف» تبصره (۱۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور (به استثنای مشمولان قانون کار) و معادل ریالی (۲۱۰) امتیاز برای اعضای هیأت علمی و قضات، با عنوان ترمیم حقوق، به صورت ثابت در احکام کارگزینی و قراردادهای آنان درج می شود. مبلغ ناشی از اعمال این افزایش مشمول کسور بازنشستگی می‌باشد. امتیاز مذکور برای افرادی که پس از تصویب این قانون در دستگاههای موضوع این بند بکارگیری می‌شوند، نیز اعمال می‌گردد. در اجرای این بند درخصوص نیروهای مسلح تبصره ۳ ماده ۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری اجرایی می‌شود.

تبصره: علاوه بر افزایش مندرج در این بند، حداکثر ۱۵% به عنوان «فوق العاده جهش علمی بر مبنای عملکرد» به حقوق و مزایای مستمر اعضای هیأت علمی غیربالینی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر دستگاه‌های اجرائی، اضافه می‌شود.

دستورالعمل مربوطه به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه، سازمان اداری استخدامی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت حقوقی ریاست جمهوری به تصویب شورای حقوق و دستمزد می‌رسد.

میزان افزایش حقوق بازنشستگان مشخص شد

در ردیف ۲ این لایحه نیز میزان افزایش حقوق بازنشستگان، ۹۰۰ هزار تومان بعلاوه ۵ درصد از حکم تعیین شد.  در ردیف ۲ این لایحه آمده است:

۲-۱- حقوق مشمولین جزء (۲) بند «الف» تبصره (۱۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور شامل بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاههای اجرائی، مبلغ نه میلیون (۹/۰۰۰/۰۰۰) ریال افزایش می‌یابد.

تبصره - افرادی که پس از اجرای این قانون بازنشسته می‌شوند، در صورتی که در محاسبه حقوق بازنشستگی آنان، تاثیرمیزان ریالی افزایش مذکور در بند (۱) این قانون کمتر از افزایش ناشی از این جزء برای بازنشسته هم طبقه و دستگاه مشابه به علاوه افزایش سنواتی گردد، تا سقف مذکور مبلغ ترمیم را دریافت می‌نمایند.

۲-۲- علاوه بر مبلغ افزایش مندرج در جزء ۱-۲ این قانون، حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه های اجرایی، پنج درصد(۵%) نسبت به حکم حقوقی شهریور ۱۴۰۱ افزایش می‌یابد.

اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی۲۰ درصد افزایش می‌یابد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین با مفاد بند ۶ این لایحه موافقت کردند و به این ترتیب اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی در سال ۱۴۰۱ در راستای اجرای قانون متناسب‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان لشگری و کشوری ۲۰ درصد در سقف منابع بودجه امسال افزایش یافت.  

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۴ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر

  • نا‌شناس 0

    سلام خسته نباشی به فکر مستمری بگیران فراش بعد ازبیست سال خاک خوردن باشید که واقعاً تورم سر سام آور