سهام عدالت | جاماندگان سهام عدالت | فروش سود سهام عدالت | زمان واریز سود سهام عدالت

سهام دارانی که قصد فروش سهامشان را دارند بخوانند! | عرضه سهام عدالت به چه صورت است؟

جزئیات جدید فروش سهام عدالت اعلام شد. توضیحات بیشتر را در ادامه بخوانید

سهام دارانی که قصد فروش سهامشان را دارند بخوانند! | عرضه سهام عدالت به چه صورت است؟

جاماندگان دریافت سهام عدالت منتظر اعلام خبر رسمی از سوی دولت و مجلس هستند تا بتوانند برگه های سهام عدالت خود را دریافت کنند.از اوایل سال گذشته مجوز فروش سهام عدالت برای افرادی که مدیریت مستقیم سهام عدالت خود را انتخاب کرده اند توسط دولت صادر شد.برای آزادسازی سهام عدالت دو گزینه مدیریت مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد. ثبت‌نام سهام عدالت در سال ۱۳۸۵ کلید خورد و این پروسه تا پایان سال ۱۳۹۴ به ایستگاه آخر رسید .

تقریبا ۱۲ سال از عرضه سهام عدالت می‌گذرد و هنوز هم هستند افرادی که به‌عنوان جامانده این سهام را دریافت نکرده‌اند. اما عرضه سهام عدالت به رشد اقتصاد دارندگان این سهام کمکی کرده است؟

سهام عدالت نوعی یارانه است که در زمان دولت نهم به مشمولین پرداخت شد.

یک کارشناس بازار سرمایه درباره اثرگذاری عرضه سهام عدالت در بازار سرمایه و ادامه عرضه این سهام در بورس – تحت عنوان سهام عدالت جاماندگان – اظهار کرد: ورود سهام عدالت به هیچ عنوان باعث عمق بخشی بازار سرمایه نشد و سال‌هاست که هشدار می‌دهیم که سهام عدالت از ابتدا خشت کجی بوده که اگر بر روی آن هر دیواری بکشیم تا انتها این دیوار کج بالا می‌رود.

مهدی سوری با بیان اینکه ۱۵ سال است که بحث سهام عدالت مدیریت و جمع نشده تا سال‌های سال هم درگیر این بدعت اشتباه خواهیم بود، گفت: از مباحث و تعاریف اولیه کلاس‌های سرمایه‌گذاری در بورس این است که سهام‌داری برای افرادی مناسب است که پس‌انداز مازاد دارند و بر روی بخشی از این پول مازاد می‌توانند صبر، ریسک و زیان کنند، اما سهام عدالت به افرادی داده شد که نه پول مازاد و نه امکان صبر و ریسک را دارند و افرادی هستند که نیاز به نقدینگی دارند.

چرا عرضه سهام عدالت اشتباه است؟

سوری ادامه داد: اصولا در ساختار اقتصاد کشورمان هر نوع اعانه عمومی، هر نوع یارانه، کوپن و هر چیزی که به‌عنوان حمایت از قشر ضعیف تعریف کنیم اگر به‌صورت غیرنقدی باشد باعث ایجاد رانت و فساد و ارزش‌های از دست رفته می‌شود. هنوز کوپن فروش‌های حوالی میدان انقلاب و سهمیه سبد کالا به کارکنان داده و باعث می‌شد که یک کارمند شریف دولت اقدام به فروش سهمیه خود کند، را از یاد نبرده‌ایم. سهام عدالت هم از این قاعده مستثنی نیست چراکه به افرادی تعلق گرفته که سهامداری را انتخاب نکرده‌اند و این افراد به نقدینگی نیاز دارند و هر چیزی به این افراد اختصاص پیدا کند در کوتاه‌مدت آن را به وجه نقد تبدیل می‌کنند.

وی افزود: در این روند اگر یک مرجع بالاتری آن را به وجه نقد تبدیل کند، فرآیند را برای این افراد راحت‌تر می‌کند و حتی اگر امکان نقد شدن نباشد، اما افراد از مزایایی نقدی آن برخوردار باشند هم برای مردم راحت است، اما وقتی سهام داده می‌شود، افزاد اقدام به نقد شدن آن می‌کنند و همین روند فشار عرضه را ایجاد می‌کند و همین فشار عرضه باعث می‌شود سهامی با ارزش ۲۰میلیون تومان در اختیار این افراد باشد، اما امکان فروش آن را نداشته باشند و ارزش همین سهام یک هفته بعد به ۱۵میلیون و روز‌های بعدتر به ۱۰میلیون تومان و کمتر می‌رسد و همین موضوع بیشتر از آن‌که برای افراد ایجاد رضایت کند، ایجاد نارضایتی می‌کند.

اشکلات اساسی عرضه سهام عدالت

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در تمام جوانب سهام عدالت در بورس از جمله در مدل فروش، سرگردانی مردم بین کارگزاری‌ها، سپرده‌گذاری مرکزی و انواع اپلیکیشن‌های فروش و بانک‌ها، سیستم سرمایه‌گذاری‌های استانی ایرادات و اشکالات اساسی وجود دارد، گفت: از هر طرف به این موضوع نگاه کنیم غیر از لطمه زدن به بازار مالی، غیر از لطمه زدن به اعتماد عمومی و غیر از لطمه زدن به شرایط روحی افرادی که دولت قصد حمایت از آن‌ها را داشت، هیچ اثر دیگری نداشت و سال‌هاست که درباره سهام عدالت و اثرات آن هشدار می‌دهیم و باز هم می‌بینیم که مسئولان به راحتی درباره اختصاص سهام به جاماندگان صحبت می‌کنند و موضوع این است که چرا از اشتباهات درس نمی‌گیرند.

مهدی سوری درباره اشکالات فروش سهام عدالت و خروج نقدینگی از بازار ادامه داد: وقتی یک سرمایه‌گذار بازار سرمایه و شرکتی که یک نهاد مالی یک سهامی را به‌فروش می‌رساند با پول آن، سهام دیگری را خریداری می‌کند بنابراین اصل پول از بازار خارج نمی‌شود، اما در مقطعی دولت آدرس غلط داد و حقوقی‌ها را مقصر جلوه داد. در حالی‌که خود دولت سهام می‌فروشد و پول را خارج و خرج می‌کند.

سوری ادامه داد: وقتی سهامداران سهام عدالت سهم خود را بفروشند، پول سهام عدالت را از بازار خارج می‌کنند و وقتی ما بازاری داریم و پولی از آن خارج می‌شود، اما تعداد سهم‌ها در بازار کم نشده است قاعدتا کاهش ارزش باید بر روی سهام باقی‌مانده بر سرشکن شود و باعث می‌شود قیمت‌ها سطوح پایین‌تری را تجربه کنند.

وی با اشاره به ابهامات موجود در عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی تاکید کرد: آخرین باری که با نمایندگان مجلس در این باره به بحث پرداختیم، در پایان جلسه به آن‌ها گفتم که تا چند سال آینده منتظر پرونده‌های فساد در شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌های استانی باشید. موضوع این است که اعضای هیئت‌مدیره یک نهاد مالی و شرکت سرمایه‌گذاری باید افراد دارای صلاحیت باشند و اصولا این تعداد افراد دارای این صلاحیت مدیریت نهاد‌های مالی را در کشورمان نداریم. چراکه بازار کوچکی داریم و این تعداد افراد تربیت نشده‌اند. اساسا یک بدعت و ساختار جدید شکل داده‌ایم با این گستردگی که قابل مدیریت نیستند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱۰۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر

 • عفت توانایی 4

  سلام سهام که واریز میشود بخدا دیگه بریدیم

 • وحید 5

  پس 40 درصد دیگه برای آزاد سازی انجام بدین

 • صادقی 0

  سلام شماکه این برنامه ریزی روکردی می دونی تااسفندکی مرده کی زنده هست

 • ناشناس 6

  عالیه

 • احمدسنجری 2

  سلام پدرمن تحت پوشش کمیته امداده همیشه اینجا میخونم یل ازبقیه رسانه ها ک افرادتحت پوشش دو ملیون سه ملیون سودسهامشون واریزمیشه.تاحالا یه بار ۹۰تومن یه بار شسصدتومن.تمام پدلیه ک بحساب پدر پیرمن اومده..یا ایناعمه دروغه یا ما جز این مملکت نیستیم

  • Solii 0

   سلام منم میخام بفروشم سهامم رو ازاون یک ملیونی هاست نقد میخام احتیاج دارم

 • احمدسنجری 6

  هرکسی هم اینومیخونه باورش نمیشه ازمسئولین عزیز حاضرم حساب بانکی پدرموبدم..پدرمادرمن پیرن من همه جوره نوکریشون میکنم ن پولی ک کمیته میده ن یارانه خرج یه دوا ودکترشونم نمیشه من باکارگری وبدبختی دارم نگهشون میدارم صورتموباسیلی سرخ نگه داشتم این همه شعاری ک اینجامیذید ما عملی ازش ندیدیپ

 • ناشناس 5

  سلام به خدا منم ۶۰ درصد سهم هرفروختم۰

  • ناشناس 0

   منم میخوام بفروشم هر کسی می خره یا میدونه کی می خره بگه ثواب داره بخدا

 • محمدرضا محمدی 3

  سلام من ایثارگرم وهیچگونه سهام عدالت ندارم کی وبه کجا مراجعه کنم لطفا راهنمایی بفرمایید وپاسخگوباشید

 • لیلا 2

  والا من ۳۰ درصد از سهام عدالتمو فروختم فقط ۲میلیون ب حسابم اومد بقیش کجا رفت؟

 • فاطمه 0

  چطور ه که من مستاجر بدون ماشین دهک ۹ هستم با حقوق مادی ۳ میلیون

 • حمید 0

  با سلام
  من یه ایثارگر رزمندم .برای گرفتن سهام عدالت به کجا باید مراجعه کنم ...........

 • عیسی 1

  سلام خسته نباشین کی سهودسهام واریزمیکنین بخداخیلی دستم خالیه ممنون میشم اگرواریزکنین تشکر

 • عیسی 0

  سلام خسته نباشین کی سهودسهام واریزمیکنین بخداخیلی دستم خالیه ممنون میشم اگرواریزکنین تشکر

 • soli 1

  سلام من سهام عدالت خودمو آزاد سازی نکردم باید چکار کنم آخه میخام بفروشمش به پولش خیلی احتیاج دارم

 • ناشناس 0

  سلام سهام منم فروش بزارین ممنون

 • معصومه 0

  سهامو لازم دارم عزیز

  • یوسف 0

   سلام من میخوام سام عدالت را بفروشم کسی هست بخره پول نقد لازم دارم تشکر

 • ناشناس 1

  س
  سلام من میخوام سهامم وبفروشم. به کجا باید مراجعه کنم.باتشکر. لطفاراهنمایی کنید.

 • مجتبی 1

  سهام فروشی هست میفروشمش هرکی خاست

 • اخوان 2

  سلام . وقت بخیر . ۶ ماه هست ازدواج کردم شوهرم هم یه کارگره . ۶ ماه دارم برای وام ازدواج می دوم هیچ یک از بانک ها وام مون و نمی دن تا بحال به ۱۰ تا بانک مراجعه کردم هنوز هیچ جوابی نگرفتم اگه سهام مارو می خرن می فروشم والله خیلی خیلی نیاز به پول داریم چرا هیچکی به فکر ما قشر پایین نیست تا کی ما باید تحمل کنیم چرا خودتون و جای ما نمی زارین هر روز کارم گریه شده خسته شدم بریدم از این زندگی لطفن منو راهنمایی کنید متشکرم .

 • عباس 0

  سلام من می‌خوام سهام بفروشم به خدا خیلی دستم خالیه دوتا بچه دارم به قرآن که در سینه محمد چهار ماه کرایه خونه ندادم

 • محمد فیاض 0

  سلام خسته نباشید هرکی خواست سهام بخره بهم خبرشو بدی من 500تاسهام دارم مال اقوامون هستن همه میفروشن شایدهم بیشتر بعضیا 30درص دفروختن بعضیا نه سهام ها 1تومنی 750 تومنی 500تومنی و250تومنی دارم هرکس خواست بخره خبرشو بده من خدایش راست میگم فقط پول نقد یه جوان 26ساله متاهل مناطق کپرنشین بلوچستان هستم شاید باورنکنی بخدااا من پول قبض برق رونداشتم واریز کنم الان بچهام رو فرستادم خونه پدرش من خونه پدرخودم موندم چون2سال هس بیماری دیسک کمردارم با2تابچه خرج خونه روکجابیارم یه غذای بخورنمیری دارن میخورن به ولاقسم تک تک حرفام راست هس 🥲😭

 • ناشناس 0

  بخدا گرفتارم سهام منو میخواهم بفروشم راهنمایی کنید باید به کجا مراجعه کنم تا کلاه سرم نزازند ولا جا ماندهم در این گرانی پول ندارم کرایه خونه بدم صحبخانه جوابم کرده مجبورم سهام خودم بفروشم

 • ناشناس 0

  ناشناش سلام لطفا سهام عدالت رو هرچه زودتر وازیر کنید .فقط هر دفعه حرفشو می‌زنید. شاید یکی احتیاج داره .بعدش بعضی ها میخوان بفروشن کجا باید اعلام کنیم که میخوایم سهام عدالت بفروشیم.