بتن | همایش روز بتن

در آستانه برگزاری بیستمین همایش روز بتن و چهاردهمین کنفرانس ملی بتن

بیستمین همایش روز بتن و چهاردهمین کنفرانس ملی بتن که از سوی انجمن بتن ایران که با 20 سال ترویج و ارتقاء دانش فنی بتن برپا شده طی روزهای 16 الی 20 مهر ماه سال جاری در مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی برگزار می گردد.

در آستانه برگزاری بیستمین همایش روز بتن و چهاردهمین کنفرانس ملی بتن

در آستانه برگزاری بیستمین همایش روز بتن و چهاردهمین کنفرانس ملی بتن

بیستمین همایش روز بتن و چهاردهمین کنفرانس ملی بتن که از سوی انجمن بتن ایران که با 20 سال ترویج و ارتقاء دانش فنی بتن برپا شده طی روزهای 16 الی 20 مهر ماه سال جاری در مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی برگزار می گردد. در طول چند دهه گذشته متولیان صنعت سیمان، تولید را از روزانه یکصدتن در ابتدا به 150 هزار تن در روز در حال حاضر رسانده اند و همواره کیفیت دغدغه مهم آنها بوده است.

دکتر محمد شکرچی زاده رئیس هیات مدیره انجمن بتن ایران: تعداد کارخانه های تولید بتن آماده در کشور از مرز فراتر رفته است

بتن

در طول چند دهه گذشته متولیان صنعت سیمان، تولید را از روزانه یکصدتن در ابتدا به 150 هزار تن در روز در حال حاضر رسانده اند و همواره کیفیت دغدغه مهم آنها بوده است.

دکتر محمد شکرچی زاده رئیس هیات مدیره انجمن بتن ایران در بیستمین همایش روز بتن گفت: تولیدکنندگان بتن آماده با همه مشکلات موجود تولید بیش از 100 میلیون مترمکعب بتن آماده را در سطح کشور بر دوش دارند و تعداد کارخانه های تولید بتن آماده در کشور از مرز فراتر رفته است و تلاش می کنند بتن باکیفیت به مصرف کننده تحویل دهند. تولیدکنندگان و عرضه کنندگان مواد افزودنی بتن سعی در توسعه مصرف باکیفیت مواد افزودنی در بتن را داشته اند تا این مواد نه به عنوان مواد اضافی ترکیبی در بتن بلکه به تدریج جزو مواد اصلی تشکیل دهنده بتن درآید و توسعه مصرف آن از مرز 10 درصد بتن های تولیدی کشور عبور کند. 

وی گفت: تولیدکنندگان سنگدانه ها هم در تلاش پرنشیب و فراز برای فراهم آوردن مصالح سنگی مناسب اقدام می کنند. صنایع مرتبط با تولید و حمل و ریختن بتن در شرایط سخت تحریمی حاضر برای سرپا نگهداشتن ناوگان تولید و حمل و ریختن بتن در تلاش هستند. 

رئیس انجمن بتن ایران گفتند: متخصصان و صاحبنظران علمی و استادان بتن در طول این سالها سعی کرده اند با انتقال دانش بین المللی بتن به داخل کشور و بومی کردن آن در حوزه های دانشگاهی و تحقیقاتی دانش بتن را در بین دانشجویان و مهندسان آینده گسترش دهند. علاوه بر آن تدوین مبحث نهم مقررات ملی ساختمان و آیین نامه بتن ایران هماهنگ با استانداردهای بین المللی از تلاشهای ارزشمند آنها بوده است. دانشجویان نیز در این سالها رغبت بیشتری به فناوری بتن نشان داده اند و در عرصه های ملی و بین المللی در مسابقات بتن افتخار آفرینی کرده اند و بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاههای کشور امروزه در زمینه بتن در عرصه بین المللی جایگاه مهمی دارند.

در ادامه دکتر شکرچی زاده گفت: ما باور داریم انجمن بتن ایران درست در چهار راه تعامل همه کنشگران بتن در کشور ایستاده است و این ظرفیت را دارد که نقش آفرینی سترگی برای هم افزایی و هم راستا کردن همه تلاشها داشته باشد و قطعاً تهیه "سند جامع صنعت بتن کشور" در همراهی با همه برای دهه پیش رو از وظایف مهم انجمن است. بپذیریم در حوادث تلخی نظیر زلزله آبان ماه 1396 سرپل ذهاب و فروریزش خرداد ماه 1401 ساختمان متروپل آبادان، مهندسی بتن کشور سرافراز بیرون نیامد و کیفیت نامناسب بتن در افزایش خسارات بی تاثیر نبود. بنابراین با وجود تلاشهای ارزشمندی که برای ارتقاء بتن در کشور در چند دهه اخیر شده است ما برای رسیدن به نقطه مطلوب باید تلاش کنیم و این مهم به مدد الهی شدنی است.

رئیس انجمن بتن ایران ادامه داد: بیستمین سال برگزاری همایش بتن ارج را می نهیم و به زحمات بزرگانی که در این سالها برای اعتلای انجمن بتن ایران تلاش کردند و یاد دکتر مهدی قالیبافیان – در بتن ایران و دردانه مهندسی کشور گرامی باد و نام دکتر علی اکبر رمضانیانپور مرد اخلاق و علم که همواره مطالبه گرکیفیت و دوام بتن بود، بر تارک مهندسی بتن کشور جاودانه باد. همایش روز بتن همه ساله محل تعامل فعالان و صاحب نظران حوزه بتن بوده است و امسال در آستانه قرن جدید و پس از دو دهه فعالیت انجمن بتن شایسته بود که این زمان کوتاه فراخ تر شود و در طول یک هفته فرصت بررسی چالش ها و فرصت های صنعت فاخر بتن کشور فراهم آید. 

برگزاری همایش بتن و توسعه پایدار | دکتر علیرضا خالو رئیس هیات مدیره انجمن علمی بتن

بتن

موضوع بتن که در سطح مصالح؛ شن، ماسه، سیمان ، آب و افزودنیها را در بر می گیرد موضوع تازه ای نیست و قدمت آن بیش از یک قرن است. 

دکتر علیرضا خالو رئیس هیات مدیره انجمن علمی بتن در بیستمین همایش روز بتن گفت: از ابتدای کشف سیمان توسط آقای آسپدین در سال 1824 تاکنون، ضوابط، آئین نامه ، دستورالعمل، گزارش و تحقیقات زیادی با منظور نمودن معیارهایی نظیر مقاومت، دوام، وزن، کارایی، حجم و شکل پذیری در رابطه با ساخت و بکارگیری آن در المانهای سازه ای و در جهت بهینه نمودن عملکرد آن ارائه گردیده است. 

دکتر خالو گفت: از طرفی دیگر در احداث سازه ها از بدو کار شامل مصالح بتنی، طراحی، ساخت و دوستدار محیط زیست بودن، اشخاص با سوابق و تحصیلات مختلفی ورود دارند و هریک به سهم خود در نیل به سیستم سازه ای مناسب نقش قابل توجهی ایفا می نمایند. لذا مشاهده می گردد که سازه نهایی چه اندازه به عوامل و سازندگان وابسته است. بنحوی که عملکرد خارج از ضوابط و آئین نامه می تواند نتیجه کار را دچار نقص نماید. 

وی بیان کرد: "اخلاق مهندسی" بعنوان بندی اساسی و تعیین کننده است که یک سازه نامناسب وغیرقابل اعتماد نظیر یک پل، یک ساختمان بلند مرتبه، در صورت خرابی نه فقط به اطرافیان، بلکه به تک تک افراد جامعه می تواند تأثیر بگذارد و نیز به دست رفتن اعتماد جامعه به جامعه مهندسی بیانجامدو همگی هدفمان نیل به فعالیت حرفه ای با زیربنای "اخلاق مهندسی" است.

وی گفت: واژه توسعه پایدار در کنار بتن، این را به ذهن متبادر می نماید که (1) مصالح بتن و اجرا باید کیفی بوده، (2) طراحی و اجرای سازه صحیح بوده و از نظر دوام، قابلیت سرویس دهی را برای 100 سال داشته باشد و (3) اصطلاحاً "سبز" و دوستدار محیط زیست باشد. خوب مشاهده می گردد که برای رسیدن به هدف (2) ، بخش (1) باید مناسب باشد و برای نیل به هدف (3) ، بخشهای (1) و (2) هر دو باید مناسب باشند. 

وی افزود: در خصوص المانهای سازه ای نظیر تیر، ستون، دال، پی و دیوارهای بتنی نیز آئین نامه های طراحی با توجه به باربریهای مختلف نظیر ثقلی، باد و زلزله برای حدود یک قرن و اخیرا" انفجار، ضربه، خوردگی (دوام) و آتش سوزی، براساس مطالعات و تحقیقات گسترده تهیه شده و در دسترس همکاران قرار گرفته است.

وی خاطر نشان کرد: بیستمین همایش روز بتن و چهاردهمین کنفرانس ملی بتن که از سوی انجمن بتن ایران با 20 سال ترویج و ارتقاء دانش فنی بتن برپا شده طی روزهای 16 الی 20 مهر ماه سال جاری در مرکز تحقیقات راه مسکن و وشهرسازی برگزار می گردد.

بتن به عنوان مصالح برتر قرن | دکتر موسی کلهری دبیر بیستمین همایش روز بتن

بتن


صنعت بتن یکی از صنایع بسیار پراهمیت در اقتصاد، رشد و توسعه یافتگی زیرساختهای هر کشوری محسوب 

می گردد به نحوی که سالهای متمادی از بتن به عنوان"مصالح برتر قرن" یاد شده است.

دکتر موسی کلهری دبیر بیستمین همایش روز بتن گفت: ایران عزیز ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده و اساتید دانشگاه و فعالان صنعت در دو دهه گذشته تمامی تلاشهای خود را به رشد، ارتقاء دانش و بالندگی این صنعت بزرگ معطوف داشته اند. 

وی افزود: بی شک این تلاشها بدون توجه همه جانبه به تمامی ارکان این صنعت به نتیجه مطلوب نخواهد رسید. به همین منظو انجمن بتن ایران در دو دهه گذشته با برگزاری همایشها، کنفرانسهای عمومی و تخصصی، کارگاههای آموزشی و سخنرانیهای علمی، سعی در ترویج و ارتقاء دانش فنی بتن داشته است. 

وی گفت: ماحصل جمیع این اقدامات و تلاشهای بیست ساله، امسال با حضور تمامی ارکان و دست اندرکاران این صنعت بزرگ به منصه ظهور خواهد رسید. تولیدکنندگان سیمان، بتن آماده، افزودنیهای معدنی و شیمیایی، تجهیزات و ماشین آلات، در کنار اساتید و دانشجویان فعال در این زمینه به مناسبت "بیستمین همایش روز بتن" از 16 الی 20 مهر ماه سال جاری در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، گرد هم آمده و در قالب کارگاههای آموزشی، سخنرانیهای علمی و صنفی به تبادل نظرات و یافته های خود خواهند پرداخت.

وی در پیام خود یادآور شد این رویداد، بزرگترین اجتماع مهندسین عمران و فعالان صنعت احداث در آغاز قرن جدید خواهد بود. لذا از کلیه مهندسین مشاور، پیمنکاران، تولیدکنندگان، دانشجویان و مهندسین تمامی علاقه مندان دعوت می شود تا در این فرصت مغتنم، حضور یافته تا با آراء و نظرات خود به پیشیرد و اهداف توسعه و تدوین سند علمی فنی و اجرایی ده سال آینده صنعت بتن کمک نمایند.

توسعه پایدار شعار اصلی بیستمین همایش روز بتن | محمد مهدی حیدری رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی

بتن

مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نیز در برنامه‌های آتی خود نیز سند جامع صنعت بتن را با اصول مفاهیم توسعه پایدار تدوین خواهد کرد و در تدوین این سند مسلماً لزوم توجه به بهینه‌سازی مصرف انرژی از چرخه تولید تا بهره‌برداری مد نظر قرار خواهد گرفت.

محمد مهدی حیدری رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی در بیستمین همایش روز بتن گفت: تأکید اصلی موضوع توسعه پایدار که به عنوان شعار اصلی همایش امسال انتخاب شده است، لزوم بهینه‌سازی مصرف انرژی و اصلاح الگوی مصرف در صنعت سیمان و بتن منطبق با اقلیم مناطق مختلف در کشور و احداث سازه‌هایی امن و با عمر مفید زیاد و دارای کمترین هدررفت انرژی، همچنین استفاده از مصالح بومی و ارتقاء کیفی این مصالح را در اولویت‌های تحقیقاتی این صنعت قرار میدهد.

 وی افزود: همچنین در توسعه و معرفی انواع فناوری نوین مرتبط با صنعت بتن شامل سیستم‌های نوین سازه‌ای و صنعتی سازی، تولید انواع مصالح بتنی سبک و استفاده از فناوری‌های نوین بتن در ساخت اسکله‌ها، راه‌ها، بنادر، فرودگاه‌ها و غیره، نیاز به برداشتن گام‌های بلندتری توسط محققان مرتبط خواهد بود.

 وی گفت: تحقیق در زمینه بهینه‌سازی تولید سیمان در کارخانه‌های سیمان کشور، توسعه در زمینه تولید و مصرف انواع سیمان‌های آمیخته و فرهنگ‌سازی برای مصرف آنها، توسعه تولید و مصرف سیمان‌های بنایی برای مصارف غیر‌سازه‌ای که بخش عمده‌ای از مصرف سیمان را دربرمی‌گیرد، توسعه در زمینه تولید و مصرف انواع ملات‌های خشک آماده جهت کاهش هدررفت مصالح و سیمان، تحقیق و توسعه در زمینه مصرف بهینه سیمان و ترویج و آموزش در سطوح مختلف تخصصی، توسعه و تدوین استانداردها، مقررات و ضوابط ساخت و اجرای انواع سازه‌های بتنی در شرایط منطبق با اقلیم کشور، ارتقای کیفی انواع فرآورده‌های بتنی شامل بلوک‌های بتنی، جداول بتنی، لوله‌های بتنی و ... با بومی‌سازی و انطباق‌دهی دستورالعمل‌ها، آیین‌نامه‌ها و ضوابط مربوط نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

ایشان خاطر نشان کرد به نظر می‌رسد، ارتقاء کیفی تولید سیمان در کشور و متنوع‌سازی محصولات سیمانی در کشور با پتانسیل‌های مناسبی که وجود دارد می‌تواند علاوه بر صرفه‌جویی مصرف انرژی در تولید سیمان و کاهش آلودگی ناشی از تولید سیمان‌های پرتلند و همچنین افزایش دوام و عمر مفید سازه‌های بتنی، گام بزرگی در راستای توسعه پایدار این صنعت باشد. تولید سیمان‌های بنایی و سیمان‌های آمیخته هنوز در کشور رونق نیافته است که علت آن بخشی به کیفیت تولید و بخشی دیگر به عدم فرهنگ‌سازی در این زمینه بر‌می‌گردد. وی افزود: در صنعت راهسازی، به رغم استفاده گسترده از بتن، فناوری‌های مرتبط با آن چندان مورد توجه قرار نگرفته است در حالیکه جای کار بسیار است. 

وی خاطر نشان کرد: بیستمین همایش روز بتن و چهاردهمین کنفرانس ملی بتن که از سوی انجمن بتن ایران با 20 سال ترویج و ارتقاء دانش فنی بتن برپا شده طی روزهای 16 الی 20 مهر ماه سال جاری در مرکز تحقیقات راه مسکن و وشهرسازی برگزار می گردد.

مهدی چینی دبیر چهاردهمین کنفرانس ملی بتن در بیستمین همایش روز بتن

بتن

بیستمین همایش روز بتن و چهاردهمین کنفرانس ملی بتن که از سوی انجمن بتن ایران که با 20 سال ترویج و ارتقاء دانش فنی بتن برپا شده طی روزهای 16 الی 20 مهر ماه سال جاری در مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی برگزار می گردد.

مهدی چینی دبیر چهاردهمین کنفرانس ملی بتن در بیستمین همایش روز بتن گفت: امسال پس از دو سال وقفه در برگزاری حضوری روز بتن کشور بدلیل گسترش بیماری کرونا، بیستمین سال برگزاری همایش ملی را در پنج روز در محل مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی خواهیم داشت. 

وی افزود: در بیست سال گذشته شاهد حوادث تلخ و همچنین دستاوردهای درخشان در صنعت بتن بودیم. لذا این فرصت را غنیمت شماردیم تا در این همایش به مناسبت ورود به دهه سوم فعالیت انجمن بتن ایران، مجموعه این تجارب را در کنار صنعتگران و تصمیم سازان این صنعت به اشتراک گذاشته و بتوانیم دستور کاری برای دهه پیش رو تهیه کنیم تا تاثیرگذارتر از قبل در خدمت صنعت بتن باشیم. 

دبیر کنفرانس بتن گفت: یکی از مهمترین موضوعات مورد بحث در این همایش موضوع استفاده و گسترش کاربرد سیمانهای آمیخته در صنعت ساخت و ساز می باشد که در صورت تحقق این موضوع، علاوه بر دستیابی به کیفیت و دوام مناسبتر در بتن های تولیدی و مصرفی، شاهد تاثیر قابل توجهی بر حفظ محیط زیست و کاهش مصرف انرژی در این صنعت خواهیم بود. 


 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر