غذا خوردن با دست | فواید غذا خوردن با دست

چرا خوردن غذا با دست خوشمزه تر است؟؟ | فواید و خواص غذا خوردن با دست

بسیاری از افراد بر این باورند که نحوه صحیح غذا خوردن با قاشق و چنگال مناسب تر است! پس چرا غذا خوردن با دست خوشمزه تر است؟؟؟

چرا خوردن غذا با دست خوشمزه تر است؟؟ | فواید و خواص غذا خوردن با دست

غذا خوردن با دست چرا با توجه به فلسفه‌های مربوط به سلامتی، آیورودا یک علم باستانی و کهن هندی مزایای خوردن با دست را آموزش می‌دهد و بر این باور است که هر یک از پنج انگشت یک دست با عنصر متفاوتی (اتر، هوا، آتش، آب و خاک) مطابقت دارد. در غرب چیزی که زمانی یک تابو یا نشانه بی‌فرهنگی قلمداد می‌شد اکنون به امری عادی تبدیل شده است: غذا خوردن با دست. اکنون «فینگر فود» به عنوان دسته‌ای لذت‌های آشپزی در غرب و  غذا خوردن با دست عادی تلقی می‌شود.

به گزارش ویکی گردی به نقل گاردین، هیچ کس دوبار به فردی که در رستوران با دستانش برگر می‌خورد نگاه نمی‌کند و خوردن پیتزا با چاقو و چنگال حتی ممکن است به عنوان یک پاس تقلبی در نظر گرفته شود. اما یک موضوع مشخص است. برای خوردن غذا با دست باید آداب آن را آموخت.

نخست آن که موضوع مهم اهمیت شستن دست‌ها پیش و پس از غذا خوردن است. دومین قانون جهانی آن است که غذا تنها با دست راست خورده می‌شود. خواه نان یا برنج باشد یا دیگر غلات این امر در مورد تمام غذاها صدق می‌کند. دست زدن به غذا با دست چپ یک تابو بزرگ در بیشتر کشورها محسوب می‌شود و ظاهرا تنها در اروپا و آمریکای شمالی چنین تابویی وجود ندارد.

هنجارها و تابوهای فرهنگی در خلاء وجود ندارند این موارد اغلب ریشه در یک نظام اعتقادی گسترده‌تر دارند خواه مفاهیم مرتبط با جمع گرایی در برابر فردگرایی باشند یا حتی ایده‌های مربوط به سلامت و رفاه. استفاده از دست برای غذا خوردن به این معنی است که محدودیت مادی برای تعداد افرادی که می‌توانند در یک وعده غذایی شرکت کنند وجود ندارد. در خاورمیانه به طور خاص و بخش‌هایی از آسیا و آفریقا غذا در ظرفی بزرگ و عمومی سرو می‌شود.

این نشان دهنده اهمیت اجتماع در تجربه غذا خوردن در فرهنگ آن منطقه است. اگر شخصی به طور غیر منتظره و سرزده در وقت شام ظاهر شد نیازی به در دست گرفتن یک چنگال اضافی ندارد. با توجه به فلسفه‌های مربوط به سلامتی، آیورودا یک علم باستانی و کهن هندی مزایای خوردن با دست را آموزش می‌دهد و بر این باور است که هر یک از پنج انگشت یک دست با عنصر متفاوتی (اتر، هوا، آتش، آب و خاک) مطابقت دارد؛ که خوردن با دست ما را به طور مستقیم با غذای‌مان مرتبط می‌کند و حتی هضم غذا را تقویت می‌کند. البته بحث همیشگی در مورد این که آیا غذا واقعا زمانی که با دست خورده می‌شود طعم بهتری دارد کماکان باقیست: چیزی بسیار ذهنی را فقط می‌توان شخصا تجربه کرد.

1. با دست غذا خوردن باعث افزایش گردش خون می شود

مردم برخی از مناطق دنیا به خصوص در هند با دست غذا می خورند و نه با کارد و چنگال ها، آنها را واقعا خاص می کند. این تمرینی منظم است که اغلب هرگز به آن فکر نمی کنند و تنها زمانی که در شرکت و یا در مهمانی یا رستوران غذا می خورند، قاشق را بر می دارند. این روش به طور مستقیم به انسان سود می رساند و استفاده از دست برای غذا نیز گردش خون را افزایش می دهد.

2. با دست غذا خوردن جریان خون را افزایش می دهد

خوردن با دست ها نوعی ورزش ماهیچه ای است که گردش خون را افزایش می دهد. بنابراین، همه تنبل ها از امروز شروع به تمرین کنند.

3.با دست غذا خوردن ارتباط با غذا را تشدید می کند

اگر تا به حال مشاهده کرده اید، زمانی که هندی ها (دال و برنج)را با دست می خورند، ارتباطی ناگفته با غذا را احساس می کنند که فاقد چنگال و قاشق است. به گفته لوک ، یک متخصص تغذیه، نویسنده و متخصص ورزش، " خوردن با انگشتان به برقراری ارتباط با آنچه می خورید کمک می کند."

4.با دست غذا خوردن باعث هضم بهتر می شود

همانطور که در هر متن آیورودا می خوانید که هندی ها با انگشتان غذا در دهان می گذارند، نادانسته اندام های حسی را فعال می کنید که انرژی را در تعادل نگه می دارد. غذا به خوبی هضم می شود چون وقتی دست غذا را لمس می کند، اعصاب روی نوک انگشت آن را دریافت می کند و سپس سیگنال هایی را به مغز می فرستد که بدن را برای ترشح آنزیم های گوارشی کمک می کند. شاید به همین دلیل است که طعم غذا با دست بهتر می شود.

5. مستقیما بر چاکرا تاثیر می گذارد

نوک انگشتان به قلب، چشم سوم، شبکه عصبی ، گلو، اندام جنسی و ریشه ای چاکرا مرتبط هستند. و هنگامی که ما با دست ها غذا می خوریم، حرکت و لمس چاکرا فعال می شود و ما را به هر روش ممکن کمک می کند.

6. متوجه می شوید غذا داغ است چون دستانتان مثل یک سنسور عمل می کند

منطقا، زمانی که با قاشق یا چنگال غذا می خورید نمی توانید آنالیز کنید که چقدر غذا گرم است، اما وقتی با دست غذا می خورید، می توانید آن را (به لطف قدرت گیرنده ها )و محافظت از بافت های حساس زبان از سوزش، را درک کنید.

7. با دست غذا خوردن بهداشتی است

خوب، ممکن است برای خیلی ها تهاجمی به نظر برسد، اما در مقایسه با قاشق و چوب غذاخوری، دستان انسان بیشتر بهداشتی است . برخلاف آنچه فکر می کنید افرادی که عادت به غذا خوردن با دست دارند پیش از آغاز خوردن غذا دست های شان را می شویند. البته بهداشت دست ها، همه جا یک عادت است ولی قاشق و چنگال عموما سریع شسته می شوند و همیشه هم کاملا تمیز نیستند.

8. برش دادن غذا با چاقو

غذا خوردن با قاشق و چنگال را تصور کنید. سخت است؟ در واقع، این دلیلی است که ما دست روی چنگال را ترجیح می دهیم.

9. خوردن غذاهای استخوان دار

موافق هستیم که اکثر غذاها گیاهی نیستند، وغذاهای استخوان دار هم هستند، در حالی که غذاهای لذیذ هندی استخوان دارند، که آنها نمی توانند بدون استفاده از دست مصرف شوند.

10 . با دست غذا خوردن برای کاهش خطر ابتلا به دیابت

وقتی با قاشق غذا می خوریم بدون انکه متوجه باشیم سریع تر مواد غذایی را وارد بدن می کنیم و همین عامل موجب بالارفتن خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می شود در حالی که غذا خوردن با دست و انگشتان سرعت را کنترل می کند و به هضم و گوارش غذا کمک می کند. به همین علت کسانی که با دست غذا می خورند به طور طبیعی می توانند راحت تر و سریع تر کاهش وزن داشته باشند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر