ماست و اسفناج | ترکیب ماست و اسفناج

هرگز ماست و اسفناج رو با هم نخور!! | ماست و اسفناج یک ترکیب ممنوعه!

شاید یکی از خوشمزه ترین ها ترکیب ماست و اسفناج یا همان بورانی اسفناج باشد. اما آیا خوردن ماست و اسفناج با هم مضر است؟

ترکیب ماست و اسفناج را بورانی اسفناج میگویند و این ترکیب در بین افراد زیادی محبوب است. ماست و اسفناج را معمولا در کنار انواع غذا سرو میکنند. اما برخی بر این عقیده هستند که ترکیب ماست و اسفناج درست نیست و نباید این دوبا هم مصرف شود. در ادامه این مطلب توضیح خواهیم داد چرا نباید اسفناج را با ماست خورد و دلیل اینکه می گویند مصرف همزمان ماست و اسفناج خوب نیست چیست؟

چرا ماست با اسفناج نخوریم؟

اگر میخواهید بدانید چرا ترکیب ماست و اسفناج باهم خوب نیست در ادامه با ما همراه شوید و درباره خواص ماست و اسفناج بخوانید:

ماست و اسفناج

اسفناج

اسفناج نوعی سبزی با برگ های تیره و پهن است که حاوی مواد معدنی بسیار، پروتئین، آهن و انواع ویتامین است و برای سلامت پوست، مو و استخوان مفید میباشد. اسفناج برای سلامتی بسیار مفید است و مصرف آن به بهبود و کنترل گلوکز خون در افراد مبتلا به دیابت، کاهش خطر ابتلا به سرطان و بهبود سلامت استخوان ها کمک میکند. روش های زیادی برای مصرف اسفناج وجود دارد. می توانید آن را هم به صورت تازه و خام و هم به صورت پخته مصرف کنید. به یاد داشته باشید روش های مختلف پخت اسفناج می تواند محتوای غذایی اسفناج را تغییر دهد.

ترکیب ماست و اسفناج

اسفناج یک ماده غذایی سرشار از اگزالات است، ترکیبی که به کلسیم در بدن شما متصل می شود و از جذب آن جلوگیری می کند. خوردن غذاهای غنی از اگزالات همچنین باعث افزایش دفع اگزالات از طریق ادرار می شود که می تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه اگزالات کلسیم شود. انواع مختلفی از سنگ کلیه وجود دارد، اما تخمین زده می شود که حدود 80٪ از اگزالات کلسیم تشکیل شده است. به افرادی که در معرض خطر بالای سنگ کلیه هستند، اغلب توصیه می شود که مصرف غذاهای حاوی اگزالات بالا از جمله اسفناج را محدود کنند.

خوردن ماست و اسفناج باهم خطرناک و سمی نیست اما همانطور که گفته شد اسفناج حاوی اسید اگزالیک است و ماست حاوی مقدار زیادی کلسیم است. این ترکیب مانع جذب کلسیم میشود. تأثیر اسید اگزالیک بر کلسیم نگران‌کننده‌تر است، زیرا اگزالات کلسیم نامحلول را تشکیل می‌دهد که کریستال‌های آن می‌توانند به سنگ‌های دردناک در مثانه و کلیه تبدیل شوند. اما مصرف مداوم این ترکیب میتواند نگران کننده باشد و اگر در فواصل طولانی مصرف شود مشکلی نخواهد داشت.

چگونه اگزالات موجود در اسفناج را کاهش دهیم؟

شما همیشه می توانید غذاهایی با مقادیر بالای اگزالات را از رژیم غذایی خود حذف کنید یا آنها را به وعده های کوچک (50 میلی گرم در روز) محدود کنید، اما آنها همچنان منبع بسیاری از مواد مغذی دیگر هستند. راه های دیگری نیز برای مدیریت وجود دارد، مانند دریافت کلسیم کافی برای جبران دزدی اگزالات. می توانید اسفناج را بجوشانید و سطح اسید اگزالیک را 30 تا 90 درصد کاهش دهید. بیبی اسفناج دارای مقدار کمتری اگزالات است. اگر به اندازه کافی آب بنوشید، به تولید ادرار کافی برای از بین بردن این ترکیب مضر کمک می کند.

خلاصه : اسفناج حاوی اگزالات (اسید اگزالیک) است که ترکیب ضد مغذی موجود در برگ‌های سبز مختلف سبزیجات است. هنگامی که مصرف می شود، به مواد معدنی مانند کلسیم و آهن متصل می شود و ترکیباتی را تشکیل می دهد که معمولاً از طریق ادرار یا مدفوع دفع می شوند. برای برخی افراد، این می تواند خطر ایجاد سنگ کلیه و سایر مشکلات سلامتی را افزایش دهد. از آنجایی که مواد معدنی به یک محصول جانبی زائد تبدیل شده اند، دیگر برای جذب توسط دستگاه گوارش در دسترس نیستند. با این حال، جذب کلسیم از شیر و سایر مواد غنی از کلسیم توسط اسید اگزالیک اسفناج مختل نمی شود، به همین دلیل است که ترکیب اسفناج با محصولات لبنی به شما کمک می کند تا تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنید. اگزالات همچنین ممکن است توسط بدن تولید شود یا در طول متابولیسم از ویتامین C تبدیل شود.

بهتر است از بیبی اسفناج و اسفناج پخته برای ترکیب کردن با ماست استفاده کنید و این ترکیب را به صورت مداوم مصرف نکنید. با نوشیدن آب و مصرف کلسیم از مواد دیگر، کلسیم از دست رفته را جبران کنید.

ترکیب ماست و اسفناج را بورانی اسفناج میگویند و این ترکیب در بین افراد زیادی محبوب است. بورانی اسفناج را معمولا در کنار انواع غذا سرو میکنند. اما برخی بر این عقیده هستند که ترکیب ماست و اسفناج درست نیست و نباید این دوبا هم مصرف شود. در ادامه این مطلب توضیح خواهیم داد چرا نباید اسفناج را با ماست خورد و دلیل اینکه می گویند مصرف همزمان ماست و اسفناج خوب نیست چیست؟

بهتر است از بیبی اسفناج و اسفناج پخته برای ترکیب کردن با ماست استفاده کنید و این ترکیب را به صورت مداوم مصرف نکنید. با نوشیدن آب و مصرف کلسیم از مواد دیگر، کلسیم از دست رفته را جبران کنید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر