نابودی ویروس کرونا | مقاوم ترین ماسک در برابر کرونا

ماسک نابود کننده کرونا تولید شد | پایان بیماری کرونا

پس از همه گیری مجدد کرونا و ناتوان بودن جهان در برابر این بیماری حالا دانشمندان ماسکی ساخته اند که می تواند این ویروس را خنثی کند.

ماسک نابود کننده کرونا تولید شد | پایان بیماری کرونا

انتشار ویروس کرونا همچنان ادامه دارد و بعد از گذشت 2 سال و جهش هایی که کرونا داشت، به ویروسی قوی تر تبدیل شده است؛ سویه های جدید کرونا، واگیر بیشتری دارد و ماسک های موجود در بازار هم دیگر نمی توانند از ابتلا به بیماری جلوگیری کنند؛ حالا دانشمندان دانشگاه کنتاکی ماسک جدیدی ساخته‌اند که می‌تواند ذرات ویروس کرونا را از بین ببرد.

ماسک جدید پوسته‌ای که توسط محققان ساخته شده است می‌تواند پروتئین اسپایک سارس کوو ۲ را به دام انداخته و آن را غیرفعال کند. پروتئین اسپایک همان چیزی است که به ویروس اجازه می‌دهد وارد سلول‌ها شود و فرد را بیمار کند. بر اساس آزمایش‌ها، حدود ۹۹ درصد ذرات معلق در هوا با این ماسک جدید قابل فیلتر هستند و این مسئله می‌تواند در مقابله با ویروس کمک شایانی به افراد بکند.

«دیباکار باتاکاریا»، مهندس شیمی دانشگاه کنتاکی می‌گوید: «این ماده جدید قادر است ویروس را مانند ماسک‌های N۹۵ فیلتر کند و در عین حال آنزیم‌های ضدویروسی دارد که به‌طور کامل ویروس را غیرفعال می‌کنند. این نوآوری لایه دیگری برای مقابله در برابر سارس کوو ۲ است که می‌تواند به جلوگیری از گسترش ویروس کمک کند.»

محققان در آزمایش‌های خود از پروتئین اسپایک ویروس کرونا که بر روی ذرات مصنوعی قرار داده شده بود استفاده کردند. نتیجه این بود که مواد جدید آن‌ها توانست جلوی عبور ذرات معلق در هوا در اندازه سارس کوو ۲ را بگیرد و ظرف ۳۰ ثانیه پروتئین اسپایک آن‌ها را نابود کند.

این پوسته به لحاظ ضخامت و حفره‌ها قابل دستکاری است و می‌توان آن را به شکل‌های مختلف اصلاح کرد. به عبارت دیگر، می‌توان به‌طور دقیق مشخص کرد که چه ذراتی از ماسک عبور بکنند و جلوی چه ذراتی گرفته شود. دانشمندان می‌گویند افراد می‌توانند این ماسک را روزانه دو ساعت به مدت چند روز استفاده کنند و محصول آن‌ها مشکلی به لحاظ تنفسی برای مردم به وجود نمی‌آورد؛ بنابراین نیازی به تعویض سریع ماسک‌ها نیست.

میزان محافظتی که این ماسک ارائه می‌کند بیشتر از ماسک‌های استاندارد N۹۵ است که مطابق نامشان تا ۹۵ درصد از ذرات را فیلتر می‌کنند. با این حال، هنوز مشخص نیست که این ماسک چقدر دیگر زمان لازم دارد تا از آزمایشگاه روانه بازار شود.

نتایج تحقیقات فعلی دانشمندان در مجله Communications Materials منتشر شده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر