تحلیل زبان بدن | آموزش زبان بدن

3 قانون اصلی زبان بدن | زبان بدن به ما چه می گوید

ممکن است گمان کنید که زبان اصلی شما، زبان فارسی است، اما اشتباه می‌کنید. اولین زبانی که نیاز به یادگیری آن داریم زبان بدن است و باید توجه بیشتری به آن بکنید.

3 قانون اصلی زبان بدن | زبان بدن به ما چه می گوید

زبان بدن مجموعه‌ ای رفتارهای غیرکلامی و فیزیکی است که در آن فرد بدون صحبت کردن قادر به انتقال پیام و برقراری ارتباط با دیگران است. آنچه شما از افراد مختلف در وضعیت‌های متفاوت می‌شنوید و یا می‌بینید لزوماً نگرش واقعی و حقیقی افراد را نشان نمی‌دهد. زبان بدن 3 قانون اصلی دارد که برای درک دقیق افراد، باید این قوانین زبان بدن را بلد باشید. 

قانون اول زبان بدن

جدا جدا نه، مجموعه حرکات با هم: یکی از متداول‌ترین اشتباهات در خواندن زبان بدن دیگران، این است که یک حرکت را جدا از سایر حرکات یا شرایط تعبیر کنید. مثلاً خاراندن سر معانی متفاوتی مانند عرق ریختن، عدم اطمینان، شوره موی سر، کک، فراموش‌کاری و دروغ‌گویی دارد و فهمیدن اینکه کدام معنی در مورد کدام فرد صدق می‌کند بسته به سایر حرکات هم‌زمان فرد دارد.

آسیب‌های عجیب ناشی از رابطه‌ جنسی! 

زبان بدن مانند هر زبان دیگری، دارای واژه، جمله و نقطه‌گذاری است. هر حرکت مثل یک واژه تنهاست و هر واژه معانی متفاوت و متعددی دارد. مثلاً در زبان انگلیسی واژه «dressing» ده معنی متفاوت دارد که شامل لباس پوشیدن، چاشنی غذا، مایه داخل شکم مرغ، مرهم زخم، کود و مهتری اسب است.

فقط هنگامی‌که یک واژه را با واژه دیگر در یک جمله قرار می‌دهید، می‌توانید معنای آن را به طور کامل درک کنید. مجموعه حرکات و ژست‌های ما در قالب یک جمله قرار می‌گیرند و نگرش واقعی شخص را لو می‌دهند. یک مجموعه زبان بدن درست مثل یک جمله، باید حداقل سه واژه داشته باشد تا دقیقاً بتوان معنی هر واژه را تعبیر کرد. شخص شهودی کسی است که می‌تواند جملات زبان بدن را بخواند و آن‌ها را با رفتار فرد مطابقت دهد.

 

قانون دوم زبان بدن

دنبال هم‌خوانی می گردید؟ تحقیقات نشان می‌دهد تأثیر نشانه‌های غیرکلامی تقریباً پنج برابر کلام است، به‌عنوان‌مثال، اگر ببینید سیاستمداری برای شما سخنرانی می‌کند و به شما می‌گوید که نظرات جوانان را با آغوش باز می‌پذیرد، در حالی که دست‌به‌سینه ایستاده و چانه‌اش پایین است. آیا حرفش را باور می‌کنید؟

حالا اگر در حالی که ضربات کوتاه و تندی روی میز میزند، سعی کند متقاعدتان کند که فرد دلسوزی است چطور؟ زمانی فروید گفت: “یکی از  مراجعانش از ازدواجش اظهار رضایت کرد، در حالی که با حلقه ازدواجش بازی می‌کرد، آن را از انگشتش خارج می‌کرد و دوباره به انگشت می‌کرد.” فروید متوجه شد که او دروغ می‌گوید و در واقع در زندگی‌اش مشکل دارد.

رفتاری که میگه همسرت داره ازت سوء استفاده میکنه!

قانون سوم زبان بدن

 حرکات شخص را در چارچوبی که رخ می‌دهند بخوانید؛ همه حرکات باید در چارچوبی که رخ می‌دهند تعبیر شوند. مثلاً اگر فردی در یک روز سرد برفی دست‌به‌سینه در حالی که پاهایش را محکم روی هم انداخته و چانه‌اش هم رو به پایین است، به‌احتمال‌قوی به این معناست که سردش شده و معنای واکنش دافعی نمی‌دهد؛ اما اگر همان شخص با همان حالات سر میز فروش روبروی شما نشسته باشد به درستی می‌توان حرکت او را به این معنا دانست که نسبت به پیشنهاد شما احساس منفی دارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر