آشنایی با کویر مرنجاب | اطلاعات کویر مرنجاب

کویر مرنجاب | معرفی بهشت آفرود سواران ایران

کویر مرنجاب که در شمالی‌ترین بخش استان اصفهان قرار گرفته‌است از جذاب‌ترین کویرهای ایران است. این کویر در جوار جاذبه‌های کویرگردی دیگری از جمله دریاچه نمک، کویر مسیله، پارک ملی کویر و نوار بند ریگ قرار دارد و دارای آب‌و‌هوایی نسبتاً معتدل است. کویر مرنجاب یکی از بهترین انتخاب ها برای کویرگردی و کمپ است.

کویر مرنجاب | معرفی  بهشت آفرود سواران ایران

کویر مرنجاب در استان اصفهان و در شمال شهرستان آران و بیدگل قرار گرفته و فاصله‌ی آن تا شهر کاشان حدود ۵۳ کیلومتر است. کویر مرنجاب در زمان صفویان، در مسیر جاده‌ی ابریشم قرار گرفته بود و یکی از محل‌های محبوب شاه عباس صفوی بود. کویرگردی در این منطقه با امکانات تفریحی و اقامتی متنوعی همراه است. تپه‌های بلند شنی و جنگل‌های انبوه تاغ، جلوه‌ای دیگر به کویر مرنجاب می‌بخشد. دریاچه نمک آران‌و‌بیدگل، جزیره سرگردانی و چاه تاریخی دست‌کن در شرق کویر، قلعه کرشاهی و قنات آب شیرینی که در کنار کاروانسرا حفر شده از جمله جاذبه‌های مهم کویر مرنجاب به شمار می‌آیند.

کویر مرنجاب کجاست؟

کویر مرنجاب یکی از جاذبه های گردشگری استان اصفهان است و در شمال شهرستان آران و بیدگل از توابع کاشان قرار دارد. کویر مرنجاب از شمال به «دریاچه نمک مسیله» در آران و بیدگل، از غرب با کویر مسیله و دریاچه نمک حوض سلطان و حوض مره ارتباط دارد و شرق کویر، با پارک ملی و کویر بند ریگ منتهی شده است. اگر نگاهی به نقشه کویر مرنجاب و مسیرهای متصل به آن بیاندازید، به راحتی می‌توانید ببینید کویر مرنجاب کجاست و فاصله‌ کویر مرنجاب تا تهران چقدر است.

کویر مرنجاب

فاصله‌ تهران تا کویر مرنجاب حدود ۲۷۰ کیلومتر و فاصله‌ی زمانی سه ساعت است. برای سفر به مرنجاب از تهران می‌توانید آزادراه تهران – قم را انتخاب کنید. از جاده‌ی کاشان بگذرید و با عبور از روستای علی‌آباد، به طرف نوش‌آباد و شهرستان آران و بیدگل بروید. فاصله‌ آران و بیدگل تا کویر مرنجاب هم تقریبا ۴۰ کیلومتر است.از خروجی جاده‌ی آران‌وبیدگل به سمت بلوار ارتش و سپس جاده‌ی مرنجاب و کاروان‌سرای مرنجاب بروید. درست پنج کیلومتر بعد از کاروانسرا، کویر پیش روی شماست.برای طی کردن مسیر کویر مرنجاب تا رسیدن به آن می‌توانید از ماشین‌های شخصی خود استفاده کنید. بهتر است در این مسیر آرام و با احتیاط برانید تا در برابر عبور حیوانات یا آب‌وهوای خشک و بادهای وزنده کویر، در مسیر غافلگیر نشوید. بعد از رسیدن به کویر ماشین‌های شخصی دیگر به کارتان نمی‌آید. در کویر ماشین‌های آفرودی برای گردشگران و طبیعت‌گردان تدارک دیده شده که باید از آنها استفاده کنید.

کویر مرنجاب

نام مرنجاب از کاروان‌سرا و قناتی تاریخی در این منطقه متعلق به دوران صفویه گرفته شده است. کویر مرنجاب از بهترین گزینه‌های کویرنوردی برای گردشگران و علاقه‌مندان به بیابان‌گردی به شمار می‌رود و در واقع یکی از قطب‌های اصلی کویر گردی ایران است. گرچه کویر مرنجاب بسیار بکر و زیبا است، اما گروه‌های مختلف تازه کار و همین طور کویرنوردان مجرب، در طول سال از این کویر دیدن می‌کنند.پیاده‌روی در میان تپه‌های شنی بلند و محصور میان جنگل‌های تاغ و دریاچه نمک، از جذابیت‌های برجسته کویر مرنجاب به شمار می‌رود. لفظ دریاچه در محیط کویر با تصور ما از این کلمه متفاوت است. دریاچه‌های کویری محوطه‌های فراخ و گود در کویرها هستند که به‌جای آب، نمک سراسر آن‌ها را می‌پوشاند. با این وجود در بعضی از سال‌ها بارش مناسب باران باعث تجمع آب تا چند سانتی‌متر در دریاچه‌های کویری می‌شود.

کویر مرنجاب

مسیر دسترسی به کویر مرنجاب

فاصله تهران تا کویر مرنجاب در حدود ۲۷۰ کیلومتر است. فاصله کوتاه این کویر تا پایتخت و امکانات مناسب آن، کویر مرنجاب را به مقصدی محبوب میان ساکنان تهران و شهرهای اطراف آن تبدیل می‌کند. شهرهای کاشان و آران و بیدگل در استان اصفهان دسترسی مناسبی به کویر مرنجاب دارند و بسته به محل اقامتتان می‌توانید، بهترین مسیر را با توجه به منطقه ورودتان به استان اصفهان انتخاب کنید.فاصله آران و بیدگل تا کویر مرنجاب در حدود ۴۰ کیلومتر است و از خروجی آران و بیدگل یک جاده اختصاصی به‌سمت کویر مرنجاب وجود دارد. برای رسیدن به کویر مرنجاب از شمال آران و بیدگل در بلوار ارتش تا میدانگاهی بزرگ ادامه دهید. در مسیر مستقیم به جاده مرنجاب وارد می شوید. می‌توان با ماشین‌های معمولی نیز این مسیر را طی کرد؛ اما باید آرام برانید. پس از رسیدن به دو راهی دریاچه نمک باید به‌سمت راست بروید. پس از طی فاصله‌ای کوتاه به کمپ مرنجاب می‌رسید. برای تردد در میان کویر باید حتما از ماشین‌های آفرود استفاده کنید.

آدرس کویر مرنجاب: استان اصفهان، شهر کاشان، آران و بیدگل، بلوار ارتش، جاده مرنجاب، کویر مرنجاب.

کاروانسرای کویر مرنجاب 

کاروانسرای مرنجاب نیز بنایی تاریخی از دوران صفویه است و در حال حاضر نیز اتاق‌های آن را برای اقامت به گردشگران کرایه می‌دهند. اقامت در این کاروان‌سرا برای علاقه‌مندان بناهای تاریخی بسیار لذت‌بخش خواهد بود.کاروانسرای مرنجاب که از جاهای دیدنی آران و بیدگل به شمار می‌رود و قلعه‌ای مربع‌شکل به مساحت ۳۵۰۰ متر مربع است که شش برج در دیوارهای آن تعبیه شده است. 

کویر مرنجاب

کاروانسرا در بند ریگ، یکی از معروف‌ترین و بزرگ‌ترین ریگزارهای ایران، واقع شده است. این منطقه در گذشته گذرگاه رودخانه‌ها و آبراهه‌های دائمی و فصلی پرآبی بوده و حتی در بهار به دلیل عبور جریان‌های سیلابی پرآب بسیار خطرناک بوده است. البته اکنون دیگر خبری از آن سیلاب‌ها نیست و بند ریگ در بهار با پوشش گیاهی زیبا می‌شود و زمانی که بر اثر وزش باد تپه‌های ماسه‌ای به حرکت درمی‌آید منظره‌ بدیعی ایجاد می‌کند. 

کویر مرنجاب

برای دسترسی به منطقه سه مسیر اصلی وجود دارد؛ نخست مسیر شهر آران و بیدگل به جاده‌ خاکی مرنجاب است. کنار امامزاده هلال بن علی در واقع سرآغاز جاده‌ کویر مرنجاب است. مسافت این مسیر ۵۰ کیلومتر است؛ اما با خودروهای سواری نمی توان سرعت زیادی گرفت؛ از این رو، دو تا سه ساعت را برای پیمودن این مسیر در نظر بگیرید. ورودی کویر از پنج هزار تا پانزده هزار تومان متغیر است. از آران و بیدگل تا کاروانسرای مرنجاب هیچ روستایی نیست، فقط چند کشتزار کوچک در آغاز راه قرار دارد. در طول مسیر تنها یک چاه آب، در نزدیکی جاده خاکی کاروانسرا وجود دارد.

کویرمرنجاب

بهترین زمان سفر به کویر مرنجاب

نیمه دوم سال بهترین زمان جهت سفر به مناطق کویری است؛ زیرا در این موسم وضعیت آب و هوا در مناطق کویری از جمله مرنجاب متعادل است؛ البته در فصل زمستان، به‌ویژه در شب‌ باید احتیاط کنید و لباس‌های گرم‌ به‌اندازه کافی به همراه داشته باشید، چون هوا به شدت سرد می‌شود. در نیمه اول سال نیز ابتدای فرودین بهترین زمان سفر به کویر محسوب می‌شود؛ زیرا در ادامه این فصل هوا رو به گرمی گذاشته و آفتاب سوزان، تعرق بالا و تشنگی بیش از حد چندان خوشایند نخواهد بود.

تفریحات کویر مرنجاب 

علاوه بر پیاده‌روی در شن‌های روان، در کویر مرنجاب می‌توانید از تفریحاتی مانند سافاری، شتر سواری، موتور چهار چرخ، رصد ستارگان در شب و شب‌گردی در کویر لذت ببرید.

کویر مرنجاب

پوشش گیاهی و جانوری کویر مرنجاب

پوشش گیاهی و جانوری کویر مرنجاب شامل گیاهانی نظیر گز، تاغ، قیچ، دم گاوی و ارته و حیواناتی نظیر گرگ، شغال، آفتاب پرست، بزمجه، کفتار، انواع مار و مارمولک، روباه و گربه شنی و پرندگان شکاری می‌شود. در سال‌های اخیر یک جفت یوزپلنگ ایرانی نیز در کویر مرنجاب دیده شده‌اند.

جاهای دیدنی کویر مرنجاب

از برجسته‌ترین دیدنی‌های کویر مرنجاب می‌توان چاه کنجه، دریاچه نمک، جزیره سرگردان، کاروانسرای مرنجاب، چاه دست کند، ریگ بلند، کو کلنگ، قلعه کرشاهی، چاه هندوانه و کوه یخاب را نام برد. به‌دلیل نزدیکی کویر مرنجاب به شهر کاشان، در سفر به این کویر امکان بازدید از دیدنی‌های تاریخی این شهر باستانی را نیز خواهید داشت.

کویر مرنجاب

وسعت دریاچه نمک مسیله در شمال کویر مرنجاب به حدود ۶۵۰ کیلومتر مربع می‌رسد و در بیشتر ایام سال پوشیده از نمک است. پس از تبخیر آب حاصل از بارش‌های فصلی از رسوب نمک در این دریاچه، شکل‌های هندسی جالبی پدیدار می‌شوند. حفر چاه آب شیرین در کویر مرنجاب از جالب توجه‌ترین نکات کویر مرنجاب است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر