معرفی ساحل مرجان | اطلاعات کامل ساحل مرجان کیش

معرفی ساحل مرجان | معرفی زیباترین ساحل کیش

جزیره کیش یکی از زیباترین مناطق گردشگری ایران محسوب میشود. سواحل متعددی که مختص این جزیره است سبب این زیبایی و جذابیت شده است. یکی از این سواحل، ساحل مرجان کیش میباشد. این ساحل یکی از زیباترین و دیدنی ترین سواحل جزیره کیش محسوب می شود که در قسمت شرقی این جزیره واقع شده است. در ادامه به معرفی این ساحل زیبا می پردازیم.

معرفی ساحل مرجان | معرفی زیباترین ساحل کیش

ساحل مرجان کیش یکی از زیباترین جزیره ها در بین جزیره های متعدد کیش است. ساحل مرجان در قسمت شرقی جزیره کیش واقع شده است. ساحلی پاکیزه همراه با غروبی دلنشین. در ساحل مرجان تفریحات آبی متعددی وجود دارد که تجربیات متفاوت و هیجان انگیزی را برای شما به ارمغان می آورد.ساحل مرجان از زیباترین ساحل های ایران است. ما به شما پیشنهاد می کنیم حتما در فصل پاییز و زمستان از این جاذبه گردشگری دیدن کنید.

ساحل مرجان

جزیره کیش یکی از زیباترین مناطق گردشگری ایران محسوب میشود. سواحل متعددی که مختص این جزیره است سبب این زیبایی و جذابیت شده است. یکی از این سواحل، ساحل مرجان کیش میباشد. این ساحل یکی از زیباترین و دیدنیترین سواحل جزیره کیش محسوب میشود. این پارک ساحلی در کنار بازار مرجان که از معروفترین مراکز خرید کیش به حساب می آید واقع شده است. در واقع باید گفت که این ساحل نقطه تلاقی بازار مرجان و دریای نیلی خلیج فارس میباشد. مجاورت این ساحل با بازار مرجان سبب میشود که به راحتی بتوانید کالایی را که نیاز دارید خریداری کنید و بعد از خرید به منظور استراحت و نیز بهره مندی از امکانات دلنشینی که این ساحل دارد در آن اقامت داشته باشید. ساحل پاکیزه و خوشایند با رنگ نقره ای و با منظره دریای زلال و نیلی و آفتاب تابان و هوای دلچسب جزیره، خستگی را از تن شما به در خواهد کرد.  سنگهای دریایی، مرجانهای مختلف، حلزونها، سنگهای دریایی، صدفهای دریایی و ... در آبهای زلال و شفاف این ساحل چشمان بیننده را مینوازد. جالب است بدانید که مرجانهای این ساحل پس از اینکه میمیرند به شکل اسفنجهایی با شکافهای ریز به رنگ سفید در میآیند که جلوهای زیبا و کم نظیر به این ساحل میبخشند. هنگام طلوع و غروب خورشید زیبایی ساحل مرجان کیش دو چندان میشود به گونه ای که روح هر گردشگری را نوازش میکند، به همین دلیل است که این ساحل در این زمان نسبتاً شلوغ است پس چنانچه علاقمند به عکاسی هستید میتوانید در زمان طلوع و غروب خورشید به این ساحل رفته و از منظره زیبا و کمنظیر آن عکاسی کنید. افزون بر این، تفریحات آبی و امکانات متعددی در این ساحل وجود دارد که به هر گردشگری انگیزه میدهد تا زمان بیشتری را در این ساحل سپری کند.

ساحل مرجان

امکانات ساحل مرجان کیش

 یکی از دلایلی که سبب شده است ساحل مرجان جزیره کیش به یکی از جاذبه های جزیره کیش تبدیل شود امکاناتی است که به منظور تفریح برای گردشگران فراهم گردیده است. از جمله امکاناتی که در این ساحل برای گردشگران فراهم است فضای سبز بسیار بزرگ آن میباشد که منظرهای زیبا دارد. علاوه بر این، این پارک آلاچیقهایی دارد که دارای امکانات روشنایی و نیز باربیکیوهایی است که میتوانید از آن برای درست کردن انواع کباب بهره ببرید. افزون بر این، اطراف پارک ساحلی مرجان کیش چندین بوفه، چایخانه و رستوران قرار دارد که از تنوع غذایی  بسیار زیادی برخوردار است که همین عامل موجب میشود سفری دلنشین توأم با آرامش را تجربه کنید.

 

از امکانات تفریحی این ساحل میتوان پیست دوچرخه سواری آن را نام برد که از ساحل مرجان عبور میکند. چنانچه به دوچرخه سواری علاقه دارید میتوانید دوچرخه اجاره کنید و داخل ساحل گشت بزنید. دیگر امکانات این ساحل عبارتند از کایت سواری، شاتل، غواصی در ساحل مرجان، جت اسکی، پاراسل، قایقهای تفریحی، فلای برد، بنانانا سواری و وسایل بازی کودکان. گفتنی است که در بین این امکانات تفریحی که میتوانید از آن بهره ببرید تفریحات آبی مورد توجه گردشگران زیادی قرار میگیرد که به منظور استفاده از این تفریحات خاص و مهیج، کارشناسان از قبل به شما به مدت نیم ساعت آموزش میدهند که پس از آن میتوانید با خیالی آسوده، بدون داشتن کوچکترین ترسی از این امکانات بهره ببرید و خاطرهای شیرین و دلپذیر برای خود و خانوادهاتان رقم بزنید. 

ساحل مرجان

 همانطور که مستحضرید این ساحل یک ساحل صخرهای است بنابراین نمیتوانید در آن شنا کنید پس به شما توصیه میکنیم که مراقب کودکان خود باشید تا مرجانها جراحاتی در بدن آنها و حتی خودتان ایجاد نکند.چنانچه دوست داشته باشید از مناظر زیبای اطراف این ساحل لذت کافی را ببرید میتوانید سوار قایقهای موتوری و یا قایقهایی که کف آنها شیشهای است شوید و دل به دریا بزنید تا از نزدیکی شاهد زیباییهای موجودات دریایی این ساحل شگفت انگیز شوید و حتی به آنها غذا بدهید. قدر مسلم دیدن این همه زیبایی که روح هر انسانی را مینوازد تجلیگر قدرت آفرینش خالق آنها خواهد بود.البته اگر دوست داشته باشید از مکانهای شلوغ دور باشید و در جایی آرام از زیباییهای این ساحل لذت ببرید به شما اسکله کوچک را پیشنهاد میکنیم.

ساحل مرجان

 

کشتی یونانی در ساحل مرجان کیش 

 یکی از نمادهای منحصر به فرد و زیبای جزیره کیش کشتی به گل نشسته یونانیها میباشد که در ساحل مرجان کیش واقع گردیده است. لازم است بدانید این کشتی در سال 1345 در نزدیکی ساحل مرجان در حالیکه به سمت کشور یونان حرکت میکرد گرفتار طوفان شد و به گل نشست. کارگران یونانی تمام تلاش خود را برای تکان دادن این کشتی کردند اما موفق به حرکت دادن آن نشدند و کشتی سر جای خود باقی ماند. 

هتلهای ساحل مرجان کیش

شماری از مهمترین هتلهای جزیره کیش اطراف ساحل مرجان واقع شدهاند که از جمله این هتلهای مهم میتوان به هتل داریوش، ارم و همچنین هتل پارمیس اشاره کرد. در صورتیکه قصد دارید به مدت چند روز در این جزیره اقامت داشته باشید میتوانید به راحتی یکی از این هتلها را رزرو نمائید. در این صورت به سادگی قادر خواهید بود به ساحل مرجان رفت و آمد کنید.

نکات مهم در سفر به ساحل مرجان کیش

- ساحل مرجان برای شنا مناسب نیست؛ زیرا تماس با مرجان‌ها ضمن اینکه به بدن صدمه می‌زند، برای اکوسیستم نیز آسیب‌رسان است.

- با اتومبیل شخصی، تاکسی و غیره می‌توانید به نزدیکی ساحل مرجان برسید و مشکلی برای رفت و آمد نخواهید داشت.

- در ساحل مرجانی کیش غواصان حرفه‌ای وجود دارند.

- آب ساحل مرجان کیش بی‌خطر است و کوسه‌های خطرناک در آن وجود ندارد. البته در بعضی مناطق ممکن است کوسه وجود داشته باشد؛ اما تنها ماهی‌های کوچک را تهدید می‌کند.

مرجان‌های ساحل ایران به‌ویژه ساحل مرجانی کیش، اکسیژن آب را تامین می‌کنند و باعث شفافیت آن می‌شوند. جالب است بدانید مرجان‌ها یکی از قدیمی‌ترین اکوسیستم‌های روی زمین هستند و جوان‌ترین مرجان‌ها ۱۸ هزار سال عمر دارند.مرجان‌ها فقط یک درصد از بستر دریاها را پوشش می‌دهند؛ اما ۲۵ درصد از تمام حیات دریا را در خود حفظ می‌کنند و زیست بوم‌های مهمی به شمار می‌آیند. مرجان‌ها از سواحل ایران و خشکسالی‌ها (در مقابل موج و فرسایش) محافظت می‌کنند. مرجان‌های این ساحل بعد از مرگ به‌شکل اسفنج‌هایی با شکاف‌های ریز به رنگ سفید در می‌آیند که جلوه‌ای زیبا و کم ‌نظیر به این ساحل می‌بخشند.ساحل مرجان بزرگ‌ترین جاذبه گردشگری طبیعی کیش است.

نکاتی برای جلوگیری از تخریب ساحل مرجان کیش

- از لمس کردن مرجان‌ها در ساحل مرجانی کیش، کشتن یا از بین بردن آن‌ها خودداری کنید.

- در ساحل مرجانی کیش قایقرانی نکنید.

- در قسمت‌هایی که مرجان وجود دارند، ماهیگیری نکنید.

- در هنگامی غواصی سعی کنید با مرجان‌ها تماس پیدا نکنید.

- در ساحل مرجان کیش از ریختن هرگونه زباله، حتی زباله‌های تجدیدپذیر مانند پوست میوه خودداری کنید و چهره طبیعی و زیبای این ساحل را خراب نکنید. در تمام پارک ساحلی مرجان در نقاط مختلف سطل زباله‌­های زیادی قرار گرفته‌­اند که شما به‌راحتی می‌­توانید پسماندهای خود را درون آن‌ها بریزید.

جاهای دیدنی اطراف ساحل مرجان کیش

کاخ شماره یک پهلوی کیش

در جزیره کیش عمارت‌های شاخصی از دوره پهلوی دوم باقی مانده است که از بین آن‌ها دو ساختمان، اقامتگاه خاندان محمدرضا، شاه دوم پهلوی بوده‌اند؛ بناهایی که سال‌ها است به حال خود رها شده‌‌اند و رو به ویرانی‌ هستند. کاخ شماره یک معروف به «کاخ کیش الیت» در سال ۱۳۵۱ ساخته و در سال ۱۳۸۷ به شماره ۲۴۳۸۰ به‌عنوان اثر ملی ثبت شد. این بنا که اقامتگاه اصلی محمدرضا پهلوی در این جزیره بود، پس از انقلاب، به تجارت‌خانه تبدیل شد و بعدها تا پیش از سال ۸۰ هم به بازارچه تغییر کاربری داد.

ساحل مرجان

مالک کنونی کاخ الیت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است. اطراف این کاخ فنس‌کشی و راه‌های ورود به آن مسدود شده است؛ اما با این وجود گردشگران راه خود را به داخل کاخ باز می‌کنند و متاسفانه این بنای تاریخی هر روز بیشتر رو به ویرانی می‌رود. تمام شیشه‌ها خرد شده و راه نفوذ رطوبت به داخل بنا باز است. ترک‌های بزرگی روی دیوارهای بیرونی عمارت دیده می‌شود. دیوارهای داخلی نیز پوسیده شده‌اند و اثر سوختگی روی نمای چوبی داخل ساختمان دیده می‌شود. 

ساحل مرجان

در حال حاضر کاخ شماره یک پهلوی اسکلتی از یک خاطره است که قایق‌های تفریحی هر چند دقیقه مقابل آن توقف می‌کننددر حال حاضر «الیت» اسکلتی از یک خاطره است که قایق‌های تفریحی هر چند دقیقه مقابل آن توقف می‌کنند و به مسافران درباره کاخی که استراحتگاه زمستانی شاه دوم سلسه پهلوی بود، توضیحی کوتاه داده می‌شود؛ سپس قایق در همان خط دریا مسیر خود را ادامه می‌دهد. 

ساحل مرجان

در سمت دیگر جزیره «کاخ شماره دو» دیده می‌شود. این کاخ به مناطق ویلایی نزدیکتر است و از ساحل فاصله دارد؛ کاخی که در میان بومیان منطقه به نام «ولیعهد» شناخته می‌شود. اطراف کاخ شماره دو فنس‌کشی شده است و مالک آن، سازمان منطقه آزاد کیش است. طبق گزارش منابع مطلع، اخیرا مرمت این عمارت آغاز شده و قرار است که آن را به خانه هنرمندان با کاربری‌های هنری تبدیل کنند.

کاخ شماره دو پهلوی کیش

بازار فرانسوی‌ها، کاخ نخست وزیری (ساختمان امور زنان)، مجموعه ویلاهای ارم و دلفین و فردوس، مجموعه هتل و ویلاهای آبادگران، سیمرغ و تاپ رز، ساختمان اداری بازار فرانسه (ساختمان دانشگاه آزاد اسلامی)، مجموعه مسکونی کمپ معمار، ساختمان بانک ملی، فرودگاه کیش، پاویون اختصاصی و هتل گلدیس از دیگر عمارت‌های به‌جای مانده از دوره پهلوی دوم در جزیره کیش است؛ ساختمان‌هایی که برخی از آن‌ها محکوم به نادیده گرفته شدن هستند.

ساحل مرجان

اسکله تفریحی بزرگ کیش

اسکله تفریحی بزرگ کیش در مرکز جزیره قرار دارد و با یک عرشه چوبی و زیبا شما را به میان آب‌های نیلگون خلیج فارس می‌برد. این اسکله که آن را با نام ساحل چوبی نیز می‌شناسند، مکان مناسب و امنی برای پیاده روی و گردش در کیش به شمار می‌آید. طول اسکله تفریحی بزرگ کیش، ۴۳۷ متر، عرض آن ۱۸ متر و مساحت آن ۱۰ هزار متر مربع است و هیچ‌گونه اثر تخریبی بر زیستگاه‌های دریایی نداشته است.

ساحل مرجان

گردشگران می‌توانند در اسکله تفریحی بزرگ کیش به تماشای مناظر دریا بنشینند و از دیدن ماهی‌های متنوع، لاکپشت‌های دریایی و مرغ‌های دریایی لذت ببرید. اطراف این اسکله رستوران‌ها و کافه‌های بسیاری به‌علاوه جاذبه‌های تفریحی دیگر وجود دارد.

فاصله از ساحل مرجان کیش: چهار کیلومتر (هشت دقیقه)

پارک دلفین کیش

پارک دلفین های کیش از محبوب‌ترین جاذبه‌های کیش به‌خصوص برای کودکان و نوجوانان به شمار می‌رود. در دلفیناریوم کیش از گونه‌های مختلف پستانداران دریایی مانند دلفین و شیر دریایی نگهداری می‌شوند. در فضای سبز مجموعه نیز می‌توان انواع گونه‌های مختلف گیاهی را از جمله درختان نخل، بنجامین، لور، اوکالیپتوس، آکاسیا، گل ختمی و بیش از ۲۵ گونه کاکتوس، مشاهده کرد. 

ساحل مرجان

فاصله از ساحل مرجان کیش: ۶ کیلومتر (۱۰ دقیقه)

بهترین زمان سفر به ساحل مرجان کیش، کدام فصل است؟

جزیره زیبای کیش آب‌وهوایی گرم دارد. به همین دلیل، بهترین زمان بازدید از جاهای دیدنی این جزیره، از جمله ساحل مرجان، هم‌زمان با شروع خنک‌شدن هوا است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر