آرامگاه مشاهیر در کاشان، آرامگاه های تاریخی کاشان، آرامگاه های کاشان

آرامگاه های تاریخی کاشان | آرامگاه بزرگان و مشاهیر در کاشان

کاشان علاوه بر داشتن بناهای تاریخی و گردشگری بی نظیر، دارای تعداد زیادی آرامگاه نیز هست که از جمله دیگر جاذبه های گردشگری این شهر گردشگرپذیر هستند.

آرامگاه های تاریخی کاشان | آرامگاه بزرگان و مشاهیر در کاشان

در کنار باغ فین، خانه های تاریخی و سایر مکان های گردشگری کاشان، تعداد آرامگاه های کاشان کم نیستند. از آنجایی که سرزمین ایران هنرمندان ، ادیبان، عارفان و دانشمندان بسیاری را در دامان خود پرورش داده است، آرامگاه‌های این مشاهیر نیز از جمله جاذبه ‌های گردشگری کشور محسوب می‌شوند. در کاشان چندین آرامگاه زیبا از مشاهیر نامدار ایرانی ساخته شده است. اگر قصد سفر به شهر تاریخی کاشان را دارید در این مقاله با ما همراه باشید تا لیست آرامگاه های کاشان را ببینید.

 

آرامگاه سهراب سپهری

سهراب سپهری نقّاش و شاعر معاصر است که در سال 1307 در کاشان متولد و در سال 1359 شمسی دار فانی را وداع گفت و در صحن امامزاده سلطانعلی بن امام محمد باقر (ع) در مشهد اردهال در 30 کیلومتری کاشان به خاک سپرده شد. بر روی سنگ قبر سهراب سپهری نوشته شده است:

به سراغ من اگر می آیید،

نرم و آهسته بیایید ، مبادا که ترک بردارد

چینی نازک تنهایی من !

 

آرامگاه سهراب سپهری
آرامگاه سهراب سپهری

 

آرامگاه شاه عبّاس کبیر

در جوار امامزاده حبیب بن موسی (ع) در محله پشت مشهد کاشان و در رواق جنوبی زیارتگاه، قبر شاه عبّاس کبیر قرار دارد. شاه عباس کبیر پنجمین  و معروف‌ترین پادشاه صفوی بود. رسم پادشاهان ایران این بود که محل دفن حقیقی خود را پنهان نگه دارند به همین جهت هنگام دفن اجساد پادشاهان معمولاً شش تا دوازده تابوت به اسم پادشاه معرفی و در جاهای مختلف دفن می‌کردند و جز دو سه نفر از نزدیکان، کسی از محل دفن پادشاه آگاه نبود؛ بنابراین قطعی نیست که این آرامگاه محل دفن دقیق پادشاه باشد ولی به عنوان آرامگاه شاه عباس کبیر ثبت شده‌است. 

آرامگاه شاه عباس
آرامگاه شاه عباس

 

آرامگاه محتشم کاشانی

بزرگ مرثیه سرای ایران ، کمال الدّین علی بن میر احمد کاشانی ملقّب به « شمس الشعرای کاشانی » و متخلّص به « محتشم کاشانی » ، از شاعران اوایل عهد صفوی است. وفات او درسال 996 هجری قمری روی داده و آرامگاهش در یکی از محلات مرکزی شهر کاشان موسوم به کوی محتشم قرار دارد. ترکیب بند معروف شهدای کربلا او را جاودانه و زبانزد خاص و عام ساخت. بقعه  محتشم که امروزه زیارتگاه دلباخته و  عاشقانه اهل بیت (ع) است دارای گنبدی کوچک که با کاشی کاری زیبایی تزیین شده است. بر دیوارهای چهار جانب بقعه ، بند هایی از ترکیب بند مشهور او به خط نستعلیق سفید بر زمینه‌ای سرمه‌ای قرار گرفته است.

آرامگاه محتشم کاشانی
آرامگاه محتشم کاشانی

 

آرامگاه بابا افضل

در روستای خوش آب و هوای کوهپایه‌ای مرق ( 30 کیلومتری کاشان )، آرامگاه عارف نامی و شاعر بزرگ قرن هفتم ، خواجه افضل الدّین محمّد بن حسن مرقی کاشانی مشهور به « بابا افضل کاشانی »  ـ متوفی 707 هجری قمری واقع شده است. این آرامگاه دارای گنبد مخروطی شکل دوازده ترکی با کاشی فیروزه‌ای و ایوانی با ستون‌های چوبی است که مشرف به باغ‌های سرسبز روستا می‌باشد.

در کنار قبر بابا افضل ، قبر دیگری وجود دارد که به قبر « پادشاه زنگ » معروف است. بعضی از محققان معتقدند که او یکی از سلاطین زنگبار است که در سفری به ایران مجذوب بابا افضل شده و به خدمت وی در آمده است.

آرامگاه بابا افضل
آرامگاه بابا افضل

 

آرامگاه فیض کاشانی

آرامگاه ملا محسن فیض کاشانی مفسّر عالی قدر و محدّث بزرگ قرن یازدهم هجری در مزاری به همین نام واقع شده‌است. او وصیت کرد قبرش فاقد هرگونه گنبد باشد. قبر او با ضریحی فولادی که آفتاب به او تابیده شود نصب شده‌است. بنای کنونی آرامگاه فیض توسط فرهاد میرزا معتمدالدوله فرزند عباس میرزا نایب السلطنه ساخته شده‌است.

فیض کاشانی در سال 1091 هجری قمری در سن 84 سالگی دار فانی را وداع گفت. در مزار فیض کاشانی علاوه بر او عالمان و فقیهان و شاعران و هنرمندان بسیاری خفته اند.

آرامگاه فیض کاشانی
آرامگاه فیض کاشانی

 

آرامگاه سیّد ابوالرّضا

از جمله مشاهیر و دانشمندان بزرگ اسلامی قرن ششم هجری که تالیفات و تصنیفات فراوانی دارد سیّد ابوالرّضا راوندی است. آرامگاه این مفسّر و دانشمند روبروی زیارت پنجه شاه و جنب مسجد جامع واقع است.

 

آرامگاه ملا عبدالرّزاق کاشانی

مقبره کمال الدّین ابی الغنائم احمد بن جمال الدّین کاشی معروف به « ملا عبدالرّزاق کاشی » از عرفای بنام قرن هشتم واقع در خیابان آیت الله کاشانی و در انتهای کوچه مسجد حوضخانه می باشد.

 

آرامگاه ملا فتح الله

مقبره ملا فتح الله بن شکرالله شریف کاشانی از مفسران و عالمان بزرگ قرن دهم و صاحب تفسیر « منهج الصادقین » در خیابانی به همین نام واقع شده است. آرامگاه وی دارای سنگ قبری سیاه رنگ به تاریخ 998 ه.ق که بر سه سوی آن ، صلوات دوازده امام (ع) به خط نسخ کنده شده و به خط نستعلیق نیز شش بیت نوشته شده است.

 

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر