گل افشان های بندر چابهار | گل افشان های بندر چابهار اطلاعات کامل + عکس

معرفی گل افشان های بندر چابهار | آشنایی با گل افشان های بندر چابهار

گل ‌افشان پدیده‌ای طبیعی است که طی آن گل‌ ولای از زیر زمین، چشمه ‌وار به سطح زمین می ‌رسد و شکل ماهوری بخود می ‌گیرد.چشمه‌ های گل افشان بندر چابهار جاذبه ‌ای شگرف، نادر و منحصر به فرد طبیعی زمین‌ شناسی است که با دارا بودن پتانسیل ‌ها و امتیازات مخصوص خود٬ می‌ تواند به عنوان دومین ژئوپارک خاورمیانه٬ به یک اثر جهانی تبدیل شود.برای آشنایی بیشتر با این گل افشان ها با ویکی گردی همراه باشید.

معرفی گل افشان های بندر چابهار | آشنایی با گل افشان های بندر چابهار

محتوای گل‌ افشان‌های بندر چابهار از تورب، گل‌های مواد نفتی، گوگرد و غیره است که دارای ترکیبات ارگانیک بوده و استفاده درمانی متنوعی دارد. از گل گل‌فشان‌های بندر چابهار در جهت درمان بیماری‌هایی همچون دردهای مفصلی و ستون فقرات، بیماری‌های عصبی، تنگی عروق و انقباض‌های عضلانی، بیماری‌های زنان و غیره استفاده می‌شود. سالیانه گردشگران بسیاری برای بازدید از گل افشان های بندر چابهار به این منطقه سفر می کنند.

بندر چابهار

گل فشان بندر تنگ در ۱۰۰ کیلومتری شهرستان چابهار و در ساحل دریای عمان قرار دارد. در این محل از گذشته یک اسکله صیادی بزرگ و فعال قرار داشت. کوه‌های گل افشان منطقه چابهار هفت کوه هستند. این کوه‌های فعال، اندازه‌های مختلف و متنوعی دارند. بزرگ‌ترین این گل فشان‌ها در جاده کهیر-تنگ واقع شده است. برای دسترسی آسان گردشگران و آسایش آن‌ها در این منطقه، امکانات مناسبی چون جاده آسفالت، سرویس بهداشتی، آلاچیق‌های سایه‌بان‌دار و آب آشامیدنی قرار داده‌اند. در این مکان، تورهای گردشگری بسیاری برگزار می‌شود که این جاذبه دیدنی را بهتر به گردشگران می‌شناسانند.کوه‌های گل فشان بندر تنگ در چابهار هفت عدد هستند.بندر تنگ یک روستا است که با شهر کنارک ۸۰ کیلومتر راه زمینی دارد. برای رفتن به این روستا، باید از جاده بندر جاسک عبور کنید. با طی کردن ۵۰ کیلومتر در قسمت چپ جاده فرعی، بندر تنگ قابل‌مشاهده است. برای رسیدن به گل‌ فشان‌ها باید جاده را تا انتها بپیمایید تا به ساحل دریای عمان و بندر صیادی تنگ برسید.

معنی گل فشان چیست؟

بندر چابهار

گل فشان از پدیده‌های شگفت‌انگیز و ژئوتوریسم جنوب است که برای علاقه‌مندان به طبیعت و زمین‌شناسان اهمیت و ارزش بسیاری دارد. نام علمی پدیده «mud volvana» است. این پدیده در جاهایی خاص از جهان وجود دارد که به‌صورت رنگی و معمولی هستند. گل فشان‌های رنگی، سفید، صورتی و زرد دارند و ترکیبات آهن در آن‌ها به کار رفته است. گل فشان‌های ساده نیز گل‌های طوسی از خود متصاعد می‌کنند.گل فشان‌ها به رنگ‌های صورتی، سفید، زرد و خاکستری هستند.ارتفاع هر یک از گل فشان‌ها بیش از ۲۰ متر است و قطر دهانه هر یک از آن‌ها گاه به ۱۲ متر نیز می‌رسد. این پدیده‌های جذاب زمین شناسی به‌طور مرتب گل‌هایی سرد را به بیرون پرتاب می‌کنند.این پرتابه‌ها به مرور زمان تبدیل به مخروط‌های کوچک و بزرگ می‌شوند. عمل گل فشان‌ها شباهت زیادی به فعالیت‌های آتشفشانی دارد.

علت فعالیت گل افشان‌ها چیست؟

گل‌فشان ها به دو لیل ایجاد می‌شوند. یک دلیل آن فشارهای زمین‌شناختی است که گل فشان‌های سرد را ایجاد می‌کند و دلیل دیگر آن فعل و انفعالاتی است که سبب ایجاد گل فشان‌های داغ می‌شوند. این گل فشان‌ها گاهی فعال و در مواقعی نیز غیرفعال هستند.دانشمندان بر این عقیده هستند که علت ایجاد گل فشان‌ها، فشارهای نفت و گازهایی است که در داخل زمین ایجاد می‌شوند. این پدیده سبب می‌شد گل و لای داخل زمین به‌همراه آب به بیرون پرت شود. پدیده گل فشان‌ها سبب ایجاد چشمه‌های آب معدنی در منطقه می‌شد. برخی بر این عقیده‌اند که پدیده گل فشان‌ها با فعالیت‌های آتشفشانی مرتبط است؛ اما گل‌های این مناطق کاملا سرد هستند و سردی گل‌ها این فرضیه را نقض می‌کند.

بندر چابهار

تعداد کل گل‌فشان‌ها در تمامی جهان ۲۴ عدد است. بعضی از آن‌ها وقتی از حباب بیرون می‌آیند با صدای بلند می‌ترکند و اگر نزدیک آن‌ها باشید، زیر پاهایتان می‌لرزد. تماشای چنین صحنه‌ای هیجان‌انگیز است و خاطره‌ای تکرارنشدنی را در اذهان به‌جای می‌گذارد.نکته جالب این است که گل و لایی که از این پدیده ایجاد می‌شود، خاصیتی درمانی دارد و برای درمان بیماری‌هایی چون زانودرد، کمر درد و ناراحتی‌های پوستی استفاده می‌شود. گل فشان بندر تنگ نیز به‌دلیل این ویژگی منحصربه‌فرد هر ساله میزبان گردشگران بسیاری از داخل و خارج از کشور است؛ بنابراین گل فشان بندر تنگ جزو گردشگری سلامت نیز نیز محسوب می‌شود.

خواص گل‌ افشان بندر چابهار

گل افشان‌‌های چابهار ویژگی‌هایی خاص و منحصربه‌فرد دارند و نسبت به نمونه‌های خود در سراسر جهان از وضعیت بهتری برخوردار هستند؛ اما متاسفانه آن گونه که شایسته این پدیده طبیعی زیبا و خارق‌العاده است، از آن‌ها نگهداری نشده و به‌درستی به دیگران معرفی نشده‌اند.

بندر چابهار

گل افشان‌های چابهار سه تپه کوچک را شامل می‌شوند که یکی از آن‌ها فعال و دو مورد دیگر غیرفعال هستند. روی تپه‌ها دهانه‌هایی قرار دارد که قطر آن‌ها چندین سانتی‌متر است و از دهانه آن‌ها گل خاکستری رنگ، خارج و به دامنه‌های کوه سرازیر می‌شود. این پدیده‌ها با لرزش خاک همراه هستند و زمانی که گل از آن‌ها به بیرون پرتاب می‌شود، صدایی مانند صدای شلیک تفنگ از آن‌ها به گوش می‌رسد. دوره تناوب گل افشان‌های چابهار در حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است.گل فشان‌ها سه تپه هستند که یکی از آن‌ها فعال است و از دهانه آن گل سرد خاکستری پرتاب می‌شود.دهانه‌هایی در بالای تپه‌ها است که شباهت بسیاری به قله‌های آتشفشان دارد. پتانسیل‌ها و امتیازات ویژه این گل فشان‌ها سبب شده است که عنوان «دومین ژئوپارک خاورمیانه» را به خود اختصاص دهند و آن را تبدیل به یک اثر جهانی کنند. فعالیت گل‌فشان‌های ایران که در جلگه‌ ساحلی دریای عمان، به‌ویژه بلوچستان جنوبی قرار دارند؛ در فصل‌های مختلف سال، از سالی به سال دیگر متفاوت است.

بهترین زمان بازدید از گل فشان بندر چابهار

گل فشان‌های چابهار در فصل‌های پربارش سال جنب‌و‌جوش بیشتری دارند و حباب‌های گلی آن‌ها فعالیت بیشتری از خود نشان می‌دهند. اگر قصد دارید از این عجایب شگفت‌انگیز بازدید کنید، در فصل‌های پاییز و بهار اقدام کنید. کارشناسان بر این عقیده هستند که بیشترین فعالیت گل فشان بندر تنگ از اول آبان تا ۱۰ اردیبهشت ماه است.

بندر چابهار

گل افشان بندر تنگ یکی از سه تپه گل افشان در بندر چابهار است که زیبایی آن اهمیت فوق‌العاده‌ای برای گردشگران دارد. دو تپه از سه تپه گل فشان خواب هستند و تنها یکی از آن‌ها فعالیت دارد. علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی که از تماشای پرتاب گل از گل فشان‌ها لذت می‌برند؛ برای بازدید از آن‌ها در فصل‌های پر بارش، به چابهار می‌روند. اگر شما هم تجربه بازدید از گل فشان بندر تنگ چابهار را دارید، آن را با کاربران ویکی گردی به اشتراک بگذارید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۲ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر