خانه آرازی کجاست | خانه آرازی قاجار

خانه آرازی قزوین | خانه آرازی یادگاری از دوره قاجار + عکس

خانه آرازی قزوین، ساختمانی دو طبقه یادگاری از دوره قاجار، مکانی است که شما را به گذشته‌ها خواهد برد.

خانه آرازی قزوین | خانه آرازی یادگاری از دوره قاجار + عکس

خانه آرازی قزوین یکی از ساختمان‌های بسیار زیبا و قدیمی است که از دوره قاجاریه به جا مانده است. تمامی آثار و بناهای تاریخی ارزش بسیار زیادی در بین مردم هر کشوری دارند و بازدید از آن‌ها آن‌ها را به دوران گذشته می‌برد. خانه آرازی قزوین نیز یکی از بنا‌های بسیار دیدنی است که شما را به دوران قاجار و حال و هوای گذشته خواهد برد. خانه آرازی قزوین متعلق به تاجر مشهور دوران قاجار به نام جلیل آرازی است. 

خانه آرازی قزوین

جلیل آرازی از طایفه آرازخان می باشد که از خاندان تجار ثروتمند قزوین بودند. خانه آرازی در دوطبقه و در حوالی سال ۱۲۷۵ هجری قمری ساخته شده است که مربوط به دوره قاجار است. خانه آرازی در بن بستی به همین نام در خیابان بوعلی، کوچه مشاطان، واقع شده است. حدود  پنجاه سال پیش سازمان میراث فرهنگی، بنا را از خانواده آرازی خریداری می کند و نسبت به مرمت و استفاده فرهنگی از خانه اقدام میکند.

خانه آرازی قزوین

در خلال جنگ جهانی و بی طرفی ایران، قزوین شاهد حمله هوایی روس ها در ۳ شهریور ۱۳۲۰ بود، اما به این ساختمان آسیبی وارد نشد. اما بعضی از بناهای قدیمی قزوین مانند حسینیه امینیها، دچار خسارت و زیان شدند.

ساختمانی دو طبقه با قدمتی بیش از یک صد سال شامل یک حیاط در مرکز بنا و زیر زمینمی‌باشد. نسیم همیشگی در اتاق‌های خانه آرازی در راستای شمال شرقی و غربی می‌وزد. نقوش بسیار زیبایی با هنر گج بری و آجر کاری تلفیق شده‌اند.

خانه ارازی قزوین

نکته جالبی که در بنای خانه آرازی قزوین وجود دارد، نوشته هایی است که در مورد دستمزد استاد بناها و کارگران ساختمانی که در ساحتن بنا نقش داشته اند اطلاع می‌دهد. در این نوشته‌ها بیان شده که اجرت بنا روزی شصت دینار بوده است.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان

آخرین اخبار

ارسال نظر